24 lipca 2024

ZUS: Zwolnienie ze składek za luty

Umorzenie składek za luty i nawet trzy wypłaty postojowego dla wybranych branż – to najnowsze zmiany w tarczy antykryzysowej obsługiwanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Reklamy

Rozporządzenie Rady Ministrów, które wprowadziło zmiany, obowiązuje od 28 lutego. Dotyczy przedsiębiorców z ponad 40 branż, między innymi turystycznej, gastronomicznej, rozrywkowej czy branży fitness. Chodzi o firmy, których przychód spadł o co najmniej 40 proc. Obecnie przychód można porównać także do sytuacji z września 2020 roku – wcześniej takiej opcji nie było.

Dotychczas przedsiębiorcy mogli wystąpić o umorzenie składek za grudzień i styczeń. Teraz są zwolnieni również ze składek za luty. Mają też więcej czasu na złożenie wniosku i dokumentów rozliczeniowych. Dokumenty rozliczeniowe muszą przesłać do ZUS do końca marca (jeśli nie są zwolnieni z ich samodzielnego składania). A wniosek o zwolnienie ze składek (RDZ-B7) mogą wysłać aż do końca kwietnia.

Reklamy

Zgodnie z nowym rozporządzeniem przedsiębiorcy mogą otrzymać ponowne świadczenie postojowe jeden, dwa lub nawet trzy razy. Liczba świadczeń zależy od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Przy czym w tej liczbie uwzględnia się także postojowe pobrane na podstawie poprzedniego rozporządzenia, które obowiązywało do 27 lutego.

Na www.zus.pl znajdują się szczegółowe informacje o formach wsparcia z ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych przez pandemię.

Reklamy

Więcej informacji o świadczeniu postojowym – jednokrotnym, dwukrotnym lub trzykrotnym.

Więcej informacji o zwolnieniu ze składek za grudzień 2020 r., styczeń 2021 r. i luty 2021 r.

(wideo: ZUS Lublin)


Zobacz też:

Okradł babcię, by kupić sobie motocykl i komórkę

Zatrudniła się do sprzątania, ukradła pieniądze ze skarbonki dziecka – ZDJĘCIA, WIDEO


 

LubieHrubie na Twitterze