Bracia Janikowie w warszawskim maratonie

HrubieszówWarszawa

27 IX 2009 r. odbył się najbardziej liczny bieg maratoński w Polsce „31 Maraton Warszawski”, ukończyło go 3164 osoby z ponad 40 krajów, w tym dwóch hrubieszowskich braci z rekordem życiowym Tomasz i debiutujący Paweł – Janikowie.

***

Bieg wygrał 26 – letni Etiopczyk Teshome Etana Gelane. Liczącą 42 km 195 m trasę prowadzącą przez centrum miasta oraz Powiśle i Pragę pokonał w czasie 2:12.03 godz. Do wyrównania ubiegłorocznego rekordu trasy zabrakło mu 13 sekund. Pozostałe miejsca na podium zajęli Polacy. Drugi był 33-letni Adam Draczyński (WKS Grunwald Poznań) – 2:12.56, a trzeci 28-letni Mariusz Giżyński (KB Sporting Międzyzdroje) – 2:17.15.

Wśród kobiet wygrała Padalinskaja Anastazja z Białorusi 2.44:55 godz., przed Renatą Kalińską z Piaseczna 3:00,11 i Agnieszką Malinowską – Sypek z Warszawy 3.04:20 godz.

Janik Tomasz reprezentujący Hrubieszów zajął wśród mężczyzn i kobiet miejsce 872, natomiast w kategorii wiekowej 30/39 lat 324 –te z nowym rekordem życiowym 3. 47:52 godz. (poprzedni 3.56:16 też w Warszawie). Międzyczas na 15 km – 1.14:40 i półmaratonie – 1.45:31.

W tym samym biegu zadebiutował o 5 lat młodszy brat Tomasza, Paweł, który reprezentował Warszawę, wywalczył 2070 pozycję ogólnie natomiast wśród mężczyzn 1951, w kategorii 30/39 lat został sklasyfikowany na 801 miejscu z wynikiem 4.30:12 godz. Po drodze na 15 km uzyskał 1.20:58, a w półmaratonie 2.02:17 godz.

Należy podkreślić, że po raz pierwszy z Hrubieszowa dwóch braci pokonało tak wyczerpujący dystans, za co im się należą wielkie gratulacje i aby dalej kontynuowali takie hobby, a być może znajdą się naśladowcy. Ja, jako były nauczyciel wf osobiście tym bardziej się cieszę, ponieważ obaj bracia są m.in. absolwentami Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie, w której uczyłem przez wiele lat.

***

Po ostatnim półmaratonie „Unii Horodelskiej” tabela najlepszych w historii powiatu hrubieszowskiego wygląda następująco:

***

W historii powiatu hrubieszowskiego z trasą półmaratońską dotychczas zmierzyła się tylko jedna kobieta – Małgorzata Muzyczuk przekraczając metę w czasie 1.32:02 godz. w 1989 roku.

***

Opracował Marek Ambroży Kitliński (MAK)

_________________________________________________

Na zdjęciu – Janik Tomasz już tydzień po przebiegnięciu maratonu z rekordowym dla siebie wyniku, pokonał półmaraton z Horodła do Hrubieszowa (zdjęcie mak).