18 kwietnia 2024

Fedaczyński drużynowym wicemistrzem ŚWIATA!

W La Coruna (Hiszpania) Polscy chodziarze zdobyli pierwszy raz w historii startów w Pucharze Świata miejsce na podium, zdobywając srebrne medale. Dla nas najważniejsze jest to, że w tej drużynie na dystansie 50 km. wystartował zawodnik MKS „Unia” w Hrubieszowie, podopieczny trenera Marka Kitlińskiego, Rafał Fedaczyński.

Drużynowo wygrali gospodarze, czyli Hiszpanie zdobywając 20 pkt. (punkty zdobywa się za zajęte miejsce, np. pierwszy na mecie 1 pkt. dwudziesty 20 pkt, liczy się 3 zawodników z drużyny a w drużynie może startować 5 osób, która drużyna zdobędzie mniej punktów to zajmuje wyższe miejsce), 2. Polska 38 pkt. 3. Chiny 39 pkt., 4. Rosja 53 pkt. 5. Włochy 69 pkt. 6. Portugalia 70 pkt.
Z polskich zawodników najwyższe, 5 miejsce zajął Robert Magdziarczyk, 14-ty był Kamil Kalka i 19-ty jako trzeci z Polaków liczący się w punktacji Rafał Fedaczyński wynikiem 3.57:24 godz. (2 lata temu w takich zawodach Rafał był 23-ci z wynikiem 4.05:10 godz. a drużyna Polska została zdekompletowana). W Hiszpanii wystartowało 82 zawodników, ukończyło 63, 13-tu zeszło, 6-ciu zostało zdyskwalifikowanych.
W Lublinie odbyły się Mistrzostwa Województwa Lubelskiego Juniorów i Juniorów Młodszych w Lekkiej Atletyce. Mistrzami województwa zostali biegacze na 400 m. p.pł., w juniorach Kamieniarz Adam, który wynikeim 58,02 sek. ustanowił rekord życiowy i Bartek Soja w juniorach młodszych, trzeci w juniorach był Michał Frykowski. Ponadto dobry wynik uzyskała debiutująca w biegu na 400 m. Aneta Teterycz 1:00,88 sek. startujący poza konkursem Kamil Bełz w pchnięciu kulą 15.77 m. i w rzucie dyskiem 48.93 m. (rek. życiowy), oraz Justyna Paczała w skoku w dal 5.06 m.
Najlepsi w historii hrubieszowskiej la:
400 m. p.pł. (wysokość płotków 91,4 cm.), pomiar elektroniczny.

1. Śliwiński Michał LO Hrubieszów 52,87 1998 r.