Hrubieszowska LA – rok 1953

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

W omawianym sezonie lekkoatleci świetnie spisywali się w przełajach wojewódzkich, jak i w międzypowiatowym „Pucharze Miast”. Kapitanem drużyny był Ryszard Cyganowski, reprezentantów szczególnie przygotowywali nauczyciele wf: W. Charkowski, F. Żytkiewicz, Z. Skrobiszewska i z PKKF M. Starykiewicz.

***

Z HISTORII HRUBIESZOWSKIEJ LA:

55 lat temu – rok 1953

Zawody wojewódzkie

– 17 V odbyły się Wojewódzkie Biegi Narodowe w Lublinie, w których na 1500 m. Konior Tadeusz był 2 w czasie 4:42,00, a Mieczysław Słotwiński na 1000 m. był 8 wynikiem 2:54,1 obaj Ogniwo Hrubieszów i uczniowie „Staszica”;

– W zawodach międzypowiatowych o Puchar Miast, które zostały rozegrane w Hrubieszowie 25 X, najlepsze wyniki osiągnęli: Barbara Bondarewicz 400 m.-1:13,8, w dal –4.36 i dysk – 15.52, Grażyna Panasiewicz 100 m. – 15,7 i wzwyż – 1.20, Helena Mielniczuk 100 m. – 15,8, 4 x 100 m. – 1:00,4 w składzie: Maria Radzymińska, G. Panasiewicz, L. Sowińska, B. Bondarewicz, Felicja Dmitrowska wzwyż – 1,18, Lucyna Sowińska kula – 7.72, Tadeusz Tokarski 100 m.- 12,8 i w dal – 5.83 (2 miejsce), Janusz Ślusarski 100 m. – 13,4, Eugeniusz Pietrosiuk w dal – 5.22 i wzwyż – 1.45, Ryszard Cyganowski wzwyż – 1.34, Jerzy Kulczycki pchnął kulą 9.72 i rzucił dyskiem 23.47, Jan Kozak kula – 9.32, Rajmund Wilczewski rzucił dyskiem – 26.58, sztafeta 4 x 200 m. – 1:49,0 biegła w składzie Bartoszuk, Tokarski, Żurawski, Cyganowski. Drużynowo Hrubieszów zajął III miejsce, (1. Kraśnik, 2. Biłgoraj, 4. Zamość);

– W/w sędziował m.in. Włodzimierz Charkowski i Stefan Pielechowicz;

***

Zawody powiatowe

– Zofia Starykiewicz przebiegła 60 m. w 8,5 uzyskując II klasę sportową;

– Barbara Bondarewicz skacząc w dal 4.36 ustanowiła nowy rekord Powiatu

– Tokarski Tadeusz przebiegł 1000 m. – 3:04,0, Lucyna Sowińska 400 m. – 1:17,2 a Sabko Bogumiła w 1:21,0, Panasiewicz Grażyna wzwyż – 1.20, Bondarewicz Barbara w dal – 4.37 i dyskiem – 15.52;

– W Hrubieszowie odbyły się Powiatowe Biegi Narodowe, najlepsi zakwalifikowali się na zawody wojewódzkie: 500 m. dz. 1. Sowińska Lucyna 1:17,2, 2. Sabko Bogumiła 1:21,0, 3. Bondarewicz Barbara 1:41,2; 1200 m. chł. 1. Tokarski Tadeusz 4;26,4, 2. Krzysztofowicz Jerzy 4:38,3; 1000 m. 1. Tokarski Tadeusz 3:04,0, 2. Słotwiński Mieczysław 3:05,2, 3. Krzysztofowicz Jerzy 3:08,7; 3 km. 1. Słotwiński Mieczysław 11:35,2 (wszyscy reprezentowali Ogniwo Hrubieszów);

– Rekordy Powiatu m.in. posiadali:w dal Skrobiszewska Irena (nauczycielka ze Staszica) w dal – 4.50 m. (52 r.), Starykiewicz Michał 100 m. – 11,7 sek. (51), Bednarowicz Jerzy w dal – 5.87 (49) i wzwyż – 1.60 m. (50), Lokajczyk Zbigniew kula – 10.50 m. (52) i granat – 62.00 (52), Antoniuk Zygmunt oszczep – 40.00 (49).

***

Inne

– Absolwent Szkoły Mechanicznej w Hrubieszowie Stanisław Swatowski (później olimpijczyk) rozpoczął marsz do sławy w barwach Bielawianki Bielawa uzyskał na 400 m. – 51,5 sek.;

– W tym roku urodzili się zawodnicy, którzy w późniejszym okresie byli w la w czołówce powiatowej, a nawet i wyżej: Wiesław Watras (biegi), Zofia Łacińska (rzuty), Andrzej Jasiński (400 m), Stanisław Wróbel (biegi), Tadeusz Sawa (biegi), Bogdan Beńko (biegi), Stanisław Wojciech Bajurko (skoki)

– Zawodnicy najczęściej startowali jako „Ogniwo” Hrubieszów lub w barwach szkolnych.

– Zawody w Hrubieszowie były rozgrywane na stadionie już ukierunkowanym jak obecnie i były organizowane szczególnie przez Michała Starykiewicza z ramienia Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej.

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

zobacz zdjęcia >>

Hrubieszow 2008-11-30