23 lipca 2024

I Otwarty Turniej Podnoszenia Ciężarów w Mirczu

W gminie Mircze rosną nowe talenty sportowe. Dziewczęta i chłopcy trenują podnoszenie ciężarów zaledwie od kilku miesięcy, ale kilkoro z nich już teraz ma szanse na występy w mistrzostwach kraju.

Reklamy

 

Promocji tej dyscypliny służył pierwszy Otwarty Turniej Podnoszenia Ciężarów zawodników do lat 15, który w piątek 5 kwietnia odbył się w hali Samorządowego Zespołu Szkół. Uczestniczyło w nim 19 zawodniczek i zawodników nie tylko z Mircza, ale także zaprzyjaźnionych klubów „Pogoń” Tyszowce i „Unia” Hrubieszów.

Promocji tej dyscypliny służył pierwszy Otwarty Turniej Podnoszenia Ciężarów zawodników do lat 15, który w piątek 5 kwietnia odbył się w hali Samorządowego Zespołu Szkół. Uczestniczyło w nim 19 zawodniczek i zawodników nie tylko z Mircza, ale także zaprzyjaźnionych klubów „Pogoń” Tyszowce i „Unia” Hrubieszów. Właśnie działacze tego drugiego klubu są współautorami sekcji w Mirczu.

Reklamy

Pomysł podchwycił animator mireckiego „Orlika”, jednocześnie trener podnoszenia ciężarów, a w przeszłości także sztangista Andrzej Lizun, wspierany przez wójta Lecha Szopińskiego.

– Na wypożyczonym z „Unii” Hrubieszów podeście i sztangach zaczęliśmy organizować zajęcia, w których obecnie uczestniczy dziewięcioro 13- i 14-latków. Ich zaangażowanie jest godne podziwu. Na razie trenujemy cztery razy w tygodniu, ale wiele wskazuje na to, że będziemy to robić częściej, bo chętnych do ćwiczeń nawet w weekendy nie brakuje – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej Andrzej Lizun.

Reklamy

Pierwsze efekty już są, bo w piątkowym turnieju, pierwsze miejsca w klasyfikacji Sinklera, zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców, zajęli zawodnicy z Mircza. Klaudia Witkowska i Michał Koc mają już prawie pewny udział w Mistrzostwach Polski do lat 15, które w drugiej połowie maja odbędą się w Biłgoraju. Blisko występu w tych zawodach są także dwaj inni sztangiści z Mircza – Łukasz Skiba i Damian Dziaduszek, którzy również osiągnęli bardzo dobre wyniki.

Wysoką formę mireckich zawodników podkreślają także, obecni na piątkowym turnieju, trenerzy kadry narodowej juniorek do lat 20 Antoni Czerniak i kadry wojewódzkiej młodzików w sumo i zapasach Daniel Chwastek.

Wśród gości była także dwukrotna mistrzyni Polski i wielokrotna medalistka mistrzostw kraju w podnoszeniu ciężarów Sylwia Lalik z „Unii” Hrubieszów oraz czwarty zawodnik Mistrzostw Europy Weteranów w pchnięciu kulą Józef Wąsiel.

Wśród gości była także dwukrotna mistrzyni Polski i wielokrotna medalistka mistrzostw kraju w podnoszeniu ciężarów Sylwia Lalik z „Unii” Hrubieszów oraz czwarty zawodnik Mistrzostw Europy Weteranów w pchnięciu kulą Józef Wąsiel. To on był pierwszym w Mirczu sztangistą, który rozpoczynał swoje występy w 1967 roku, a także jednym ze sponsorów nagród dla najlepszych zawodniczek piątkowego turnieju. Puchary dla zdobywców trzech pierwszych miejsc w kategorii chłopców ufundował wójt Lech Szopiński.


Tekst: ias24.eu

fot: Szpilka


Poniżej wywiady z wójtem Mircza Lechem Szopińskim i dyrektorem Samorządowego Zespołu Szkół w Mirczu Józefem Czerniakiem.