II mistrzostwa Polski w piłce błotnej Krasnobród 2012

7 i 8 lipca w Krasnobrodzie na Lubelszczyźnie drużyny męskie, kobiece i mieszane rywalizowały w II Mistrzostwach Polski w Piłce Błotnej, których organizatorami byli Stowarzyszenie Polskiej Piłki Błotnej i Błotny Klub Sportowy Roztocze Krasnobród.

Reklamy

W zawodach wystąpiły drużyny: BKS Roztocze Krasnobród (obrońca mistrzowskiego tytułu), SPPB Krasnobród, Torfowy Rycerz Aptel Białystok, Błotni DJ’e, OAKP Arsenal Lublin (brązowy medalista mistrzostw Polski 2011), Kroczek Zamość, MKS Pogoń Tyszowce, Da Grasso Chełm/Zamość, LC12 Chełm, KS Rakovia Gepard Zawadka, Krzym Team Podlasie Białystok, Żirądin Błoteaux Częstochowa – łącznie 150 zawodników! Mistrzem Polski w kat. męskiej został KS Rakovia Gepard Zawadka, natomiast w kat. mieszanej i kobiecej Błotny Klub Sportowy Roztocze Krasnobród. Patronat nad mistrzostwami sprawowali Polski Związek Piłki Nożnej, Marszałek Województwa Lubelskiego i Fundacja „Piłka jest piękna”.

Piłka błotna jest bardzo młodą dyscypliną. Może nawet i zabawą? Dla widza zaś z pewnością jest dyscypliną widowiskową. W czerwcu 2011 grupa kolegów założyła Błotny Klub Sportowy Roztocze Krasnobród, a pięć miesięcy później powstało z ich inicjatywy Stowarzyszenie Polskiej Piłki Błotnej BKS Roztocze. Przez rok działalności udało im się podjąć wiele cennych inicjatyw obejmujących zasięgiem nie tylko Polskę: odbyte mecze pokazowe, projekcja filmowa, kampania promocyjna „I love piłka błotna”, wywiady i rozmowy z mediami, a także zorganizowane właśnie mistrzostwa Polski. Członkowie stowarzyszenia zaangażowali swoje siły w promocję sportu i nowatorskiej dyscypliny – by integracja stanowiła ważny aspekt życia społecznego.

Wracając jednak do mistrzostw Polski… Porankiem, 7 lipca, piłkarze zaczęli meldować się w ośrodkach wypoczynkowych „Pszczeliniec” i „Hubal” w Krasnobrodzie. Dzień spędzili aktywnie – na zwiedzaniu Roztocza. Wieczorem spotkali się na ceremonii otwarcia mistrzostw, która rozpoczęła się emisją materiału filmowego „Chwilo trwaj” – nowego filmu promocyjnego Lubelszczyzny. Dalej obejrzeli film „Piłka błotna Polen – Deutschland” w reż. Piotra Kawki – Studio K z Puław. Gościem ceremonii otwarcia był Poseł Sławomir Zawiślak, który wręczył puchary i medale najlepszym zawodnikom ligi Playarena rozgrywanej w Krasnobrodzie w sezonie 2011/12. Punktem kulminacyjnym dnia było uroczyste losowanie grup rozgrywkowych, którego dokonała jedna z pięknych dam Krasnobrodu – Nikola Nowosad. Potem był występ zamojskiej grupy teatru ognia „Utopia”, a na koniec dnia zawodnicy integrowali się na players party.

Niedziela rozpoczęła się dla kapitanów i kierowników drużyn dosyć wcześnie, którzy o godz. 9 rano spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej. O godz. 10:30 rozpoczęły się mecze rozgrywane na dwóch błotnych boiskach – błoto było spore, bo tam od wschodu słońca wodę polewała Ochotnicza Straż Pożarna z Wólki Husińskiej. Grze towarzyszyły wielkie emocje, a zawodnicy po zakończonej rywalizacji spotkali się w Krasnobrodzkim Domu Kultury na ceremonii zakończenia i dekoracji zawodników. Mistrzem Polski w kat. męskiej został KS Rakovia Gepard Zawadka, natomiast w kat. mieszanej i kobiecej Błotny Klub Sportowy Roztocze Krasnobród. Królem strzelców został Zbigniew Masternak z BKS Roztocze Krasnobród, który strzelił 7 goli, najlepszym bramkarzem – Przemysław Fila z Da Grasso Chełm/Zamość, a najlepszym zawodnikiem Tomasz Kawka (BKS Roztocze Krasnobród). Wszyscy trzej otrzymali m.in. wycieczkę do Lwowa, której sponsorem było Biuro Turystyczne Quand. Drużyną Fair Play został ogłoszony team z Częstochowy – Żirądin Błoteaux. Medale najlepszym zawodnikom i zawodniczkom wręczył Michał Malec – właściciel „Broadway Club” w Zamościu. Na pożegnanie pokaz umiejętności Freestyle Football zaserwował Paweł Wierzchowski, który zajął w 2009 roku 2. miejsce na turnieju Red Bull Street Style w Łodzi).

Cieszę się, że impreza się bardzo rozrosła. Rok temu zagrało tylko trzy drużyny, teraz już kilka razy więcej. 150 zawodników uczestniczących w mistrzostwach, nawet kilku grających obcokrajowców – to cieszy mnie i oczywiście kierowane przeze mnie Stowarzyszenie Polskiej Piłki Błotnej. Przez okolice boisk przewinęło się ok. 2,5-3 tys. kibiców, którzy byli ciekawscy tego, co wyprawia się w błocie. Teraz pozostaje przygotowywać kolejną imprezę, prawdopodobnie będzie to Revia Błotny Puchar Polski, który odbędzie się w Zamościu – powiedział Tomasz Pakuła, organizator mistrzostw i prezes Stowarzyszenia Polskiej Piłki Błotnej BKS Roztocze.

 

Wyniki

Kat. kobieca

Błotny Klub Sportowy Roztocze Krasnobród – MKS Pogoń Tyszowce 0:0 karne 1:0

(zwycięskiego karnego strzeliła Sylwia Droździel)

 

Kat mieszana

Półfinały:

SPPB Krasnobród – MKS Pogoń Tyszowce 2:3

(Wojciech Marczak, Dawid Podhajny – Rafał Duda, Mariusz Łoś x2)

Błotny Klub Sportowy Roztocze Krasnobród – Kroczek Zamość 5:0

(Tomasz Kawka, Przemysław Czubat, Zbigniew Masternak x3)

 

Mecz o 3. miejsce:

SPPB Krasnobród – Kroczek Zamość 1:2

(Dawid Podhajny – Kacper Ksykiewicz, Kamila Łukomska)

 

Mecz o 1. miejsce:

Błotny Klub Sportowy Roztocze Krasnobród – MKS Pogoń Tyszowce 2:1

(Zbigniew Masternak, Tomasz Kawka – gol dla Kroczka samobójczy)

 

Kat. męska

Gr. A

MKS Pogoń Tyszowce – Torfowy Rycerz Aptel Białystok 1:4

(Przemysław Piliszczuk – Rafał Rant, Tomasz Wawiernia, Edwarda Siwka, Krzysztof Dzieduszow)

Krzym Team Podlasie Białystok – Torfowy Rycerz Aptel Białystok 1:4

(Błażej Tylor – Tomasz Wawiernia, Krzysztof Dzieduszow x2, Krzysztof Malinowski)

Krzym Team Podlasie Białystok – MKS Pogoń Tyszowce 4:3

(Błażej Tylor x4 – Mariusz Łoś, Marcin Szkoda, Przemysław Piliszczuk)

Torfowy Rycerz Aptel Białystok 6 punktów (8-2)

Krzym Team Podlasie Białystok 3 punkty (5-7)

MKS Pogoń Tyszowce 0 punktów (4-8)

 

Gr. B

Żirądin Błoteaux Częstochowa – Kroczek Zamość 0:0

OAKP Arsenal Lublin – Kroczek Zamość 1:0

(Andrzej Kowal)

OAKP Arsenal Lublin – Żirądin Błoteaux Częstochowa 2:1

(Grzegorz Kukuryku, Andrzej Kowal – Jakub Serwa)

OAKP Arsenal Lublin 6 punktów (3-1)

Żirądin Błoteaux Częstochowa 1 punkt (1-2)

Kroczek Zamość 1 punkt (0-1)

 

Gr. C

Błotny Klub Sportowy Roztocze Krasnobród – Błotni DJ’e 4:2

(Zbigniew Masternak x3, Dawid Kuczmaszewski – Bartosz Jaroszewski, Grzegorz Jaworski)

Błotni DJ’e – KS Rakovia Gepard Zawadka 1:4

(Grzegorz Jaworski – Damian Gumienik, Mateusz Naklicki, Jakub Siembida x2)

Błotny Klub Sportowy Roztocze Krasnobród – KS Rakovia Gepard Zawadka 1:1

(Dawid Kuczmaszewski – Piotr Ożga)

KS Rakovia Gepard Zawadka 4 punkty (5-2)

Błotny Klub Sportowy Roztocze Krasnobród 4 punkty (5-3)

Błotni DJ’e 0 punktów (3-8)

 

Gr. D

SPPB Krasnobród – LC12 Chełm 1:3

(Michał Mękal – Marcin Oszust, Karol Niewiadomski, Łukasz Ciebiera)

LC12 Chełm – Da Grasso Chełm/Zamość 1:0

(Krzysztof Mroczek)

SPPB Krasnobród – Da Grasso Chełm/Zamość 2:0

(Rafał Pachołek, Wojciech Marczak)

LC12 Chełm 6 punktów (4-1)

SPPB Krasnobród 3 punkty (3-3)

Da Grasso Chełm/Zamość 0 punktów (0-3)

 

Półfinały:

KS Rakovia Gepard Zawadka – Torfowy Rycerz Aptel Białystok 2:1

(Jarosław Spustek, Karol Sykała – Rafał Rant)

OAKP Arsenal Lublin – LC12 Chełm 1:0

(Damian Kuźniak)

 

O 3. miejsce:

LC12 Chełm – Torfowy Rycerz Aptel Białystok 1:2

(Marek Masternak – Krzysztof Dzieduszow x2)

 

Finał:

OAKP Arsenal Lublin – KS Rakovia Gepard Zawadka 0:0 rzuty karne 0:2

 

Tekst: Tomasz Pakuła

Foto: K. Jańczuk i M. Czapla