27 kwietnia 2024

Komunikat z rozgrywek PSALM

HrubieszówHrubieszów

To był długi dzień zwłaszcza dla sędziów. Trzeba było posędziować 7 meczów i choć sędziowie nie ustrzegli się zapewne błędów to reakcje niektórych młodych zawodników świadczą o braku panowania nad emocjami, a tacy nie zajdą w sporcie zbyt daleko. Wyjątki takie, jak John McEnroe w tenisie ziemnym tylko potwierdzają tę regułę.

***

Na początek tego komunikatu kilka uwag organizacyjnych i sędziowskich. Z przykrością informuję, że drużyny, które nie uregulowały wpisowego mogą się spodziewać konsekwencji w postaci wyeliminowania z rozgrywek. Termin minął 25 października 2009 r. Proszę o załatwienie tych spraw do 15 listopada. Proszę zrozumieć, że istnieją zobowiązania, jakie niesie ze sobą organizacja takiego przedsięwzięcia jak PALPSM. Stowarzyszenie „Dla Szkoły” realizuje zadanie publiczne współfinansowane przez Starostwo Powiatowe i ciąży na nim rygor terminowości poszczególnych działań w tym czynności związanych z księgowością i harmonogramem zakupów i opłat.

Informacje związane ze zmianą zawodnika:

– zmiana zawodnika przebiega w następujący sposób. Wchodzący na boisko zawodnik podchodzi do linii bocznej na wysokości między linią środkową a linią ataku schodzący z boiska przekracza linię i wówczas zmiennik wchodzi na boisko. Zmiana powinna być zasygnalizowana w momencie, gdy piłka nie znajduje się w grze. Ta procedura jest i tak bardzo uproszczona. Błędy w tej procedurze skutkują niedopuszczeniem do zmiany lub karą za opóźnianie gry.

– Libero zmienia zawodnika z pola bez informowania sędziego strefa zmian znajduje się między linia ataku a linią końcową pola gry.

Wyniki poszczególnych meczów:

Orlęta Horodło – Pawex 0:2 (16 : 25, 17 : 25)
Staszic – Pawex 0:2 (18 : 25, 16 : 25)
Pawex – ZS nr 4 2:0 (25 : 0, 25 : 0) walkower
Staszic – Prywaciarz 2:0 (25 : 17, 25 : 21)
ZS nr 1 – Kościuszko 1:2 (25 : 22, 12 : 25, 8 : 15)
Kościuszko – Staszic 1:2 (25 : 14, 16 : 25, 12 : 15)
Nauczyciele – AT Orlen Gaz 0:2 (16 : 25, 17 : 25)

KOMUNIKAT – plik do pobrania »

STATYSTYKI – plik do pobrania »

Orlęta Horodło tak nazwali się chłopcy reprezentujący Zespół Szkół w Horodle spotkali się z Pawexem. 17 błędów własnych popełnionych w pierwszym secie przez Orlęta praktycznie zamknęło im drogę do wyrównanej walki, czego byliśmy świadkami w pierwszej kolejce, gdy grali z Orlenem. Pawex też popełnił sporo błędów(10) wygrał gładko. W drugim secie Pawex atakował skutecznie 10 razy Orlęta 8 razy. Obie drużyny dwukrotnie zastopowały przeciwnika punktowym blokiem. MVP meczu został Pomykała Michał – debiutant w PALPSM, który zagrał bezbłędnie w ataku skutecznie w zagrywce. Był to najlepszy zawodnik i najlepszy występ w tym dniu.

W meczu pomiędzy Staszicem a Pawexem w pierwszym secie o dziwo lepiej atakowali zawodnicy ze Staszica (8 razy przy 6 atakach punktowych Pawexu), jednak to oni popełniali zdecydowanie więcej błędów (17) podając tym samym rękę przeciwnikowi, który zablokował dwa razy skutecznie i tym samym zdobywając 8 punktów własnych wygrał seta. Tu trzeba dodać, że młody rozgrywający Staszica został przez starszych kolegów „skutecznie wyeliminowany” z gry, gdyż mieli do niego pretensje o wszystko, co robił na boisku. Tak oto miast wspierać młodszego kolegę i podbudowywać go na duchu spowodowali, że zagubił się zupełnie.
W drugiej partii chłopaki z Grabowca poprawili siłę ataku. Skutecznie i silnie atakował miedzy innymi Poterucha Wojciech (MVP meczu). Staszic, co prawda nie popełniał już tylu błędów, ale też nie potrafił wykorzystać swoich warunków fizycznych. Gładkie 2:0 w setach zgodnie z przewidywaniami.
Spotkanie Pawex – ZS nr 4 walkowerem dla Pawexu.

W meczu Staszic – Prywaciarz 21 atakom punktowym młodzieży ze Staszica doświadczeni „Prywaciarze” przeciwstawili tylko 7 ataków. Prywaciarz w ubiegłej edycji zrobił duże postępy i osiągał dobre wyniki, gdy popełniał niewiele błędów własnych. W omawianym spotkaniu popełnił ich 23 to może nie jest jakoś bardzo dużo, ale jednak nie pozwala na walkę z taką drużyną jak Staszic. Trudno wyróżnić kogoś w tym meczu, MVP dla Kasprowicza Jakuba – ponad dwumetrowego najwyższego zawodnika grającego w PALPSM.

Kolejne mecze miały dramatyczny przebieg. Tak jak zapowiadałem w poprzednim komunikacie mecze między szkołami Kościuszki z ZS nr 1 i ze Staszicem to mecze o prestiżowe. ZS nr 1 w meczu z Kościuszkowcami pokazał lwi pazur. W pierwszym secie 25:22 dla Kościuszki. ZS nr 1 popełnił w tej partii 2 błędy więcej i zdobył 1 punkt mniej z ataku. Potwierdziło się, że chłopaki z Mechanicznej grają regularnie blokiem. Dobre przyjęcie w Kościuszce zaowocowało 9 punktami z ataku. Nic nie wskazywało na to, że w drugim secie Kościuszko zostanie zmasakrowany przez kolegów z Zamojskiej. 25 do 12 dla ZS nr 1 to wynik dobrego ataku (12 punktów) i zaledwie 2 błędów własnych. Kościuszko nie umiał przeciwstawić się ani atakiem ani blokiem. Rozegranie w Kościuszce praktycznie nie istniało, blok niegdyś siła tej drużyny, było tylko mglistym wspomnieniem. Nie pomogły roszady w składzie. Tie-break przegrany przez ZS nr 1 w sensie dosłownym – 11 błędów własnych i wystarczyło Kościuszce 3 ataki i jeden blok by zdobyć 15 punktów. Tak się przegrywa, gdy nie opanuje się euforii i myśli o czymś innym. MVP dla Artura Tytuły – dla mnie to jego najlepszy występ, jaki widziałem. Naprawdę można grać w siatkówkę dla drużyny i nie popełniać głupich popisowych błędów, zagrać z głową i posłuchać nareszcie mądrych rad. Oby więcej takiej gry w wykonaniu tego zawodnika.

Mecz Kościuszko – Staszic obnażył aktualną siłę Kościuszki. Pierwszy set 25:14 dla chłopaków z Żeromskiego 11 czyli wyraźne zwycięstwo. 13 błędów przeciwnika i 12 zdobytych przy 7 błędach własnych i siedmiu punktach zdobytych przez Staszica.
W końcówce pierwszego seta zmiana środkowych popsuła niezłą grę Kościuszki. Na efekty tej chwilowej zmiany nie trzeba było długo czekać. Zasada, że nie zmienia się wygrywającej drużyny w siatkówce jest szczególnie prawdziwa. Coś się zacięło w Kościuszce a zaskoczyło w Staszicu. Drugi set można powiedzieć odwrotny. Staszic zdobywa 10 punktów własnych a 15 błędów przeciwnika daje 25. W tej fazie gry niepotrzebne nerwy i kłótnie z sędzią młodzieży z Kościuszki, aż dziwi brak żółtej kartki dla Bartka Grzyba. Tie-break dla Staszica, gdyż zagrali dokładniej a przede wszystkim spokojniej. W decydującym secie: nerwowość Kościuszkowców ponownie godna żółtej kartki i dobra gra Kuby Kasprowicza (MVP) zapewniła zwycięstwo chłopakom reprezentującym 90 lat tradycji LO im. Ks. Stanisława Staszica. Wszyscy przyzwyczaili się do tego, że Kościuszko od dobrych 5 lat dominuje wśród szkół naszego powiatu. Zadaję sobie pytanie czy to początek końca tej drużyny. Na pewno chłopaki spróbują jednak odbudować swoje morale i poprawić grę.

Ostatni mecz tego dnia Nauczyciele – AT Orlen Gaz rozstrzygnął się w dwóch łatwych setach dla faworyta. Orlen dobrze atakował i to wystarczyło do zwycięstwa. MVP dla Grześka Barczuka. W lidze udanie zadebiutował Jaromir Łokaj.

TABELA
Miejsce Nazwa drużyny Rozegrane mecze Punkty sety wygrane sety przegrane Stosunek setów Małe pkt. zdobyte Małe pkt. stracone Stosunek małych pkt. Poprzednie miejsce