20 kwietnia 2024

Organizatorzy zapraszają na Jubileuszowy X Bieg Wokół Twierdzy Zamość 2023

Biegi odbędą się we wtorek 2 maja 2023 r. w Zamościu. Głównymi organizatorami biegu są: Powiatowe i Miejskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Zamościu oraz Klub Sportowy Agros Zamość.

Impreza odbędzie się pod honorowym patronatem: Marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Zamość, Starosty Powiatu Zamojskiego. Uroczyste otwarcie z dekoracją biegów dzieci rozpocznie się o godzinie 13.40 na Rynku Wielkim w Zamościu.

Bieg główny, służb mundurowych i nauczycieli odbędzie się w dniu 2 maja (wtorek) w Zamościu od godz. 14.20 na dystansie 5 km ze startem i metą pod Ratuszem. 

Wcześniej, bo od godz. 12.30 odbędą się biegi dla dzieci i młodzieży w różnych kategoriach wiekowych i dystansach. 

Pełny regulamin biegu znajduje się na stronie: 

X Bieg Wokół Twierdzy Zamość – 2.05.2023 – Regulamin

X Bieg Wokół Twierdzy Zamość – 2.05.2023 – Zgłoszenia

­

Pierwszy bieg odbył się w 1927 roku, który wygrał podchorąży Paszkowski przed kanonierem Rzemieniukiem. Bieg był rozgrywany do wybuchu II wojny światowej. 

Natomiast pierwszy bieg w latach współczesnych został przeprowadzony w 2014 r., który wśród kobiet wygrała Aleksandra Jakubczak z Zamościa a u mężczyzn Bogdan Semenowicz z Ukrainy, trzeci był Artur Kern z Unii Hrubieszów. W kolejnych latach biegi wygrywali: Walentina Kilarska – B. Semenowicz, Lilia Fiskowicz – Oleksandr Matvichuk, W. Kilarska (wszyscy Ukraina) – Bernard Muinole Matheka z Kenii, Olesia Dodovodiuk – Sergi Okseniuk (oboje z Ukrainy, Paulina Golec z Krakowa – S. Okseniuk z Ukrainy a w 2020, 2021 i 2022 r. trzykrotnie pod rząd Aleksandra Jakubczak z Zamościa, u mężczyzn 2020 – 2021 Radosław Gromek z Warszawy, 2022 Andrzej Starzyński z Końskowoli.

Wyniki – IX Bieg Wokół Twierdzy Zamość – Wyniki i Fotorelacje

­

Należy pamiętać, że…

Pomysłodawcą reaktywacji biegu i głównym współorganizatorem był zmarły dzień przed IX biegiem nadzwyczaj przez wiele lat aktywny działacz sportowy Krzysztof Pszenniak!


Opracował – mak, fot. LZS Zamość


Zobacz też:

Księża Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej mistrzami Polski! [ZDJĘCIA]

Księża Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej mistrzami Polski! [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →