27 kwietnia 2024

Pokazowy Turniej Racketlona

Uczniowski Klub Sportowy „Ogólniak” zaprasza na Pokazowy Turniej Racketlona, który odbędzie się w sobotę 29.09.2012 o godz. 13:00 w hali sportowej Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

RACKETLON

Racketlon to sport w którym gra się z przeciwnikiem w każdym z czterech sportów „rakietkowych”: tenisie stołowym, badmintonie, squashu i tenisie ziemnym. Mecz racketlona składa się z czterech setów, po jednym w każdej dyscyplinie.

Następujące trzy zasady muszą być spełnione, aby sport był uznany jako racketlon:

Mecz musi się składać z gier (setów) w następujących czterech dyscyplinach sportowych: tenis stołowy, badminton, squash, tenis ziemny.

Mecz musi odbywać się pomiędzy tymi samymi zawodnikami (lub parami w grach podwójnych) grających przeciwko sobie we wszystkich wymienionych czterech dyscyplinach – przy czym zarówno liczba setów jak i liczba możliwych do zdobycia w nich punktów są w każdej grze identyczne.

Każda rozegrana piłka/lotka liczy się jako punkt (oczywiście jeśli nie ma nakazanego powtórzenia). Zawodnik, który wygra więcej punktów we wszystkich dyscyplinach jest zwycięzcą meczu racketlona.

Zasady Racketlona

A. Kolejność gier.

Sety są grane w następującej kolejności: tenis stołowy, badminton, squash, tenis ziemny.

B. Punktacja.

1. Każdy set jest rozgrywany do 21 punktów. Każde pojedyncze rozegranie piłki lub lotki skutkuje przyznaniem punktu jednej ze stron. Zwycięzca potrzebuje przewagi minimum dwóch punktów, aby zakończyć set. Przy stanie 29:29 do zwycięstwa w secie wystarczy 1 punkt (set kończy się wynikiem 30:29).

2. Zwycięzcą całego meczu Racketlona jest zawodnik, który zdobył więcej punktów we wszystkich setach.

3. Jeśli jeden z zawodników osiągnie taką przewagę (różnicę punktów), że dalsza gra nie może zmienić ostatecznego wyniku pojedynku, mecz może zostać przerwany. Jest tak pod warunkiem, że pozostałe punkty nie mają istotnego znaczenia dla dalszych rozgrywek, ( np. w fazie rozgrywek grupowych nie można tak kończyć meczu, ponieważ tam różnice punktów

są dopiero sumowane po wszystkich meczach w grupie i mogą mieć istotne znaczenie).

4. Jeśli po czterech setach obaj zawodnicy mają taką samą liczbę punktów, wtedy dodatkowo i obligatoryjnie zarządza się rozgrywkę o dodatkowy punkt w tenisie ziemnym. Zdobywca tego punktu jest zwycięzcą całego meczu. Przed rozegraniem tej piłki dokonuje się losowania. Zwycięzca losowania decyduje o tym, kto serwuje. Aby zmniejszyć potencjalną przewagę serwującego – nie obowiązuje wtedy zasada podwójnego serwisu (w czasie całego seta obowiązuje standardowa zasada podwójnego serwisu wg zasad tenisa ziemnego). Serwujący – w tym decydującym momencie ma tylko jedną próbę posłania piłki w pole serwisowe przeciwnika.

C. Serwis.

1. Na początku każdego meczu odbywa się losowanie. Zwycięzca losowania decyduje albo o tym, kto pierwszy serwuje, albo o stronie boiska, z której chce zaczynać grę.

2. Osoba serwująca pierwsze podanie w tenisie stołowym serwuje też jako pierwsza w squashu, a odbiera pierwszy serwis w badmintonie i tenisie ziemnym.

3. O wyborze początkowej strony boiska decyduje odbierający pierwszy serw w secie.

4. Co dwa punkty serw przechodzi na drugiego gracza. Pierwszy serwis następuje z prawej strony, a drugi z lewej (nie dotyczy tenisa stołowego).

5. Jeśli którykolwiek z graczy sobie tego życzy strony boiska powinny zostać zmienione w momencie, gdy którykolwiek z zawodników osiągnie 11 punktów .

6. Przy stanie 20-20 serwis przechodzi na drugiego gracza po każdym punkcie, aż do rozstrzygnięcia seta .

7. W tenisie ziemnym serwujący ma dwie szanse serwisu – pierwszy i drugi serwis wg standardowych zasad tenisa ziemnego.

D. Przerwy i ciągłość gry.

1. Dozwolona jest maksymalnie 1 minutowa przerwa w grze w każdym secie – w momencie osiągnięcia przez jednego z zawodników 11 punktów.

2. Przerwa pomiędzy setami powinna być nie dłuższa niż wg reguły „3+3” oznaczającej

a) rozgrzewka przed następną dyscypliną powinna rozpocząć się nie później niż 3 minuty po zakończeniu poprzedniego seta;

b) następny set powinien rozpocząć się nie później niż 6 minut po zakończeniu poprzedniego seta.

3. Gra musi odbywać się bez zbędnych przerw. Sędziowie mają prawo ukarać zawodnika w przypadku, gdy uznają, że zasada ta jest specjalnie łamana przez gracza.

4. Zawodnicy mogą zrobić krótką przerwę na picie lub wytarcie się ręcznikiem, co pięć punktów, (czyli po 5, 10, 15, itd. zdobytych punktach),

4 jeśli jest to nie przestrzegane, sędzia ma prawo ukarać zawodnika, który nieregulaminowo przerywa grę.

E. Zachowanie na korcie.

Za każde zachowanie niezgodne z zasadami i sprzeczne ze sportowym zachowaniem (decyduje sędzia) takie jak przeklinanie, groźne zachowanie, rzucanie rakietą, opóźnianie lub niebezpieczna gra, itd., zawodnik powinien być ukarany następująco:

1. Pierwszy incydent – ostrzeżenie;

2. Drugi incydent – zawodnik traci punkt;

3. Trzeci incydent – zawodnik traci seta (przeciwnik uzyskuje liczbę punktów potrzebną do wygrania rozgrywanego właśnie seta);

4. Czwarty incydent – zawodnik traci mecz i jest dyskwalifikowany w turnieju.

Wątpliwości liniowe:

5. Jeśli jeden z zawodników zgłosi wątpliwość, co do tego czy piłka/lotka jest w korcie, a nie jest obecny przy tym sędzia wtedy przeciwnik musi zaakceptować powtórkę. Oczywiście w tym momencie można zażądać sędziego, jeśli jest dostępny, do poprowadzenia reszty seta.  F. Dozwolone zmiany reguł rozgrywania setów w racketlonie.

1. Ze względu na specyficzne warunki (np. dwie hale obok siebie, w których są rozgrywane sety w poszczególnych dyscyplinach) można zmienić kolejność setów.

2. W zawodach drużynowych sety mogą być skrócone do 11 punktów. W zawodach indywidualnych do 15 punktów.

3. Kiedy jest rozgrywany jeden set do 11 punktów w każdej dyscyplinie zmiana stron boiska może nastąpić po osiągnięciu 6 punktów, a kiedy jest rozgrywany jeden set do 15 punktów zmiana może nastąpić po 8 punktach. Nie ma wtedy przerwy, ale można się wytrzeć ręcznikiem czy napić wody.

4. W przypadku rozgrywania setów do 15 lub 11 punktów przy stanie odpowiednio 14-14 lub 10-10 serw przechodzi na drugiego gracza po każdym punkcie, aż do rozstrzygnięcia seta

HISTORIA

Sport ten jako zasadę rywalizacji w tych czterech sportach rakietkowych wymyślili Finowie w latach 80., ale dopiero Szwedzi w latach 90. wprowadzili zasady podobne do dzisiejszych i jednolitą punktację wszystkich dyscyplin składowych. Pierwsze mistrzostwa świata odbyły się w roku 2001 i uczestniczyli w nich zawodnicy z 11 krajów. Pod koniec roku 2007 na światowej liście rankingowej było już ponad 2000 zawodników i zawodniczek z 48 krajów, a w Rotterdamie odbyły się siódme mistrzostwa świata w tej dyscyplinie (27-30 grudnia 2007).

W Polsce sport ten jest obecny od roku 2004, kiedy Bogdan Mieżyński i Krzysztof Bobala ze Szczecina pojechali na pierwszy, w którym uczestniczyli Polacy, turniej w Belgii, potem ekipa kilku osób uczestniczyła w turnieju pod Frankfurtem, a następnie Paweł Kozłowski zorganizował pierwsze Mistrzostwa Polski.

W 2007 roku w Turnieju Klasyfikacyjnym w Zgierzu wzięła udział Magdalena Grzybowska (kiedyś 30. tenisistka świata), która zajęła 4 miejsce. Pojedynek o brązowy medal wygrała z nią Marta Jeż z Częstochowy.

16-18 maja 2008 roku odbyły się już V MP, a na liście klasyfikacyjnej Polskiej Federacji Racketlona założonej w 2007 roku jest już ponad 200 zawodników i zawodniczek. Prezesem Polskiej Federacji Racketlona (PFR) jest Jerzy Gądek z Łodzi. W skład Zarządu PFR wchodzą: Dariusz Dąbrowski (Warszawa), Paweł Kozłowski (Warszawa) i Krzysztof Samonek (Gdynia).

Polacy odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej – na każdych MŚ w których uczestniczyli od roku 2004 zdobywali medale, a w roku 2007 przywieźli brąz drużynowo i 10 medali indywidualnie. Największe sukcesy odnoszą nasze juniorki (U21), które zdominowały tę kategorię od pięciu lat. W 2007 roku po raz trzeci z rzędu Mistrzynią Świata została Sylwia Borek z Nowego Sącza pokonując Martę Jeż z Częstochowy, która za to zwyciężyła na MŚ w 2008. W 2006 wicemistrzynią świata była Magda Kamińska z Bogatyni.

W dniach 19-21 listopada 2009 odbyły się Mistrzostwa Świata w Racketlonie w Löhne koło Hanoweru (Niemcy) – aktualnymi drużynowymi Mistrzami Świata w tej dyscyplinie zostali Polacy. Mistrzostwo wywalczyła drużyna w składzie: Krzysztof Samonek, Marta Jeż, Rafał Rykowski, Norbert Stolicki, Marek Wojnarski i Robert Wyszyński. Polacy w drodze na szczyt pokonali drużynę poprzednich mistrzów świata – Szwecję, wicemistrzów Finlandię, a w finale Austrię. W rywalizacji indywidualnej, w kategorii do 21 lat, Mistrzynią Świata została ponownie Marta Jeż[1].

W dniach 23-24 maja 2009 roku odbyły się szóste Mistrzostwa Polski w Racketlonie w ośrodku sportowym Stacja Nowa Gdynia w Zgierzu.

Aktualnymi Mistrzami Polski (2009) w Racketlonie są: w kategorii Elita Mężczyzn: Marek Wojnarski z Kietrza; Open Mężczyzn: Andrzej Borkowski z Warszawy; Amatorów Mężczyzn: Wojciech Wajda z Rydułtowy, w kategorii Kobiet: Marta Jeż z Częstochowy, w kategorii Mężczyzn 45+: Zdzisław Paliwoda z Olsztyna. W grach podwójnych Mistrzami Polski są: Krzysztof Samonek i Norbert Stolicki (Bolesławiec) – debel męski oraz Marta Jeż (Częstochowa) i Grzegorz Sylwestrzak (Bogatynia) – mikst.