21 czerwca 2024

Spadochronowe Mistrzostwa Świata Armii CISM

W węgierskiej miejscowości Szolnok zostały rozegrane w dniach 9 – 21.08.2018 r. 42. Spadochronowe Mistrzostwa Świata Armii CISM – Conseil International du Sport Militaire – międzynarodowej organizacji zajmującej się promocją rozwoju sportu w wojsku.

Reklamy

 

Jest to największa impreza w wojskowym sporcie spadochronowym na świecie, która jest rozgrywana co roku w innym kraju członkowskim Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego. Rokrocznie bierze w nich udział Reprezentacja Wojska Polskiego w Spadochroniarstwie.

W bieżącym roku w zawodach brały udział reprezentacje armii trzydziestu czterech krajów. Z Polski, w trzech rozgrywanych konkurencjach (celności lądowania, akrobacji indywidualnej i akrobacji zespołowej RW-4), startowali: kpt. Iwona RACZKIEWICZ, ppor. Irena PACZEK-KRAWCZAK, kpt. Kamil KNAP, st. chor. sztab. Piotr BŁAŻEWICZ, mł. chor. rez. Rafał ZGIERSKI, plut. Tomasz RAPITA, st. kpr. Tomasz PODSTAWKA, st. szer. Piotr KUT, szer. Jakub MRÓZ. Polskiej delegacji przewodził ppłk Wojciech POLCZYK.

Reklamy

Do składu reprezentacji są powoływani najlepsi w sporcie spadochronowym żołnierze z jednostek wojskowych prowadzących szkolenie spadochronowo – desantowe. Większość wymienionych powyżej żołnierzy pełni na co dzień służbę w Ośrodku Szkolenia Wysokościowo – Ratowniczego Sił Powietrznych w Poznaniu.

Ppor. Irena PACZEK-KRAWCZAK jest żołnierzem 1 Kompanii Regulacji Ruchu ze Szczecina, a jest objęta szkoleniem spadochronowo – desantowym w 2. Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym. 2. pułk reprezentowali jeszcze kpt. Kamil KNAP i mł. chor. rez. Rafał ZGIERSKI. Ponadto st. kpr. Tomasz PODSTAWKA pełni służbę w 6. batalionie powietrznodesantowym w Gliwcach.

Reklamy

Wszystkie konkurencje spadochronowe zostały rozegrane w maksymalnym wymiarze, pomimo jednodniowej przerwy poświęconej na usuwanie skutków burzy, która zniszczyła cały rejon przygotowania do skoków. Wiatr wiejący z ogromną prędkością zniszczył infrastrukturę przeznaczoną do rozgrywania mistrzostw oraz kilka pojazdów samochodowych.

Na skutek niszczycielskiej siły zostało rannych dwanaście osób, a trzy z nich trafiły do szpitala. Wśród poszkodowanych nie było polskich żołnierzy.

Pomimo tego niefortunnego wydarzenia zawody rozegrano do końca. Klasyfikację drużynową ogólną wygrały Czechy, przed Niemcami i Białorusią. W drużynowej celności lądowania zwyciężyli Słoweńcy, przed Chińczykami i Węgrami.

W akrobacji zespołowej RW-4 zwycięzcami byli żołnierze z Belgii, drudzy byli Katarczycy, a trzeci Szwajcarzy.

W indywidualnej klasyfikacji ogólnej mężczyzn zwycięzcą został Oldrich SORF z Czech, srebrny medal w tej klasyfikacji zdobył Stefan WIESNER z Niemiec, a medal brązowy Tinabo GAO z Chin. W indywidualnej celności lądowania mężczyzn złoty medal wywalczył Stefan WIESNER, drugi był Senad SALKIC ze Słowenii, a trzeci Oldrich SORF. Złotym medalistą akrobacji indywidualnej mężczyzn został Libor JIROUSEK z Czech, srebrnym medalistą został Elischa WEBER z Niemiec, a brązowym Aleksei BYKOV z Rosji.

Klasyfikację ogólną kobiet wygrała Evgeniia FURMAN z Rosji, druga była Deborah FERRAND z Francji, a trzecia Elena LAKTIONOVA z Rosji. Najlepsza w indywidualnej celności lądowania kobiet była Deborah FERRAND, tuż za nią uplasowała się Maja SAJOVIC ze Słowenii, a trzecia na podium wchodziła Ping WANG z Chin.

Najlepszym z Polaków był mł. chor. rez. Rafał ZGIERSKI z 2. HPR. W indywidualnej celności lądowania mężczyzn był na dziesiątym miejscu z doskonałym wynikiem 5 cm w ośmiu skokach. Dzięki temu wynikowi w klasyfikacji ogólnej mężczyzn uplasował się na dziewiętnastym miejscu.

Najlepszą z Polek była ppor. Irena PACZEK-KRAWCZAK, również reprezentująca 2. pułk rozpoznawczy. W indywidualnej celności lądowania kobiet zajęła osiemnaste miejsce z wynikiem 19 cm.

 

Zdjęcia >>

 

Tekst i zdjęcia: Artur Gosiewski, źródło – 2PR