Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej godnie reprezentują swoją macierzystą jednostkę w wielu sportowych dyscyplinach. Najlepsze wyniki w ubiegłym roku osiągnęli, m.in. w pływaniu, biegu na orientację, biegach długodystansowych, trójboju siłowym i sportach walki. Z każdym rokiem rośnie liczba tytułów zdobywanych przez lubelskich Terytorialsów na wielu prestiżowych imprezach sportowych rangi mistrzowskiej.
– Sport i współzawodnictwo sportowe w armii i w życiu „cywilnym” odgrywa bardzo ważną rolę. Kształtuje charakter, pozwala przełamywać własne bariery i ograniczenia. Rola sportu w wojsku, to nie tylko budowanie formy i utrzymywanie sprawności fizycznej, które są potrzebne do wykonywania żołnierskich zadań, to przede wszystkim sposób hartowania żołnierskich charakterów – mówi st. chor. sztab. Mirosław Tarnowski, odpowiedzialny za propagowanie sportu i wychowanie fizyczne żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT, a także przygotowanie brygadowych drużyn sportowych do rywalizacji sportowej na szczeblu WOT, Wojska Polskiego oraz w innych wydarzeniach sportowych. – Z jednej strony WOT przyciąga ludzi, którzy uprawiają czynnie sport, a z drugiej zaszczepia idee sportowe i pomaga odkryć pasję do sportu nowym żołnierzom, którzy do nas przychodzą – dodaje. Warto wspomnieć, że st. chor. Tarnowski za swoje osiągnięcia trenerskie oraz pasję do sportu otrzymał tytuł najlepszego lubelskiego trenera w Plebiscycie Sportowym 2023 Kuriera Lubelskiego.
Zarówno sport, jak i służba wojskowa wymagają poświęcenia, zaangażowania, odporności na stres, pracowitości i konsekwencji w dążeniu do wyznaczonych celów. Wiele osób czynnie uprawiających różne dyscypliny sportu wstępuje w szeregi 2 Lubelskiej Brygady OT.
Czytaj: Zderzenie karetki z ciężarówką w Poturzynie [ZDJĘCIA]
– Sport towarzyszy mi w życiu od lat szkolnych, a od ponad dekady trenuję bieganie, głównie długodystansowe – mówi szer. Anna Psuja, żołnierz kompanii dowodzenia 2 LBOT. – Sądzę, że sportowiec to najlepszy materiał na żołnierza. Dlaczego? Nic bardziej nie kształtuje charakteru jak sport – uczy waleczności, cierpliwości i pokory. Praca na treningu rozwija nie tylko mięśnie, ale przede wszystkim silną wolę i dyscyplinę. To samo działa w drugą stronę – z prawdziwego żołnierza może być idealny materiał na dobrego sportowca. Szeregowa Psuja ma na swoim koncie wiele sukcesów sportowych, a ostatni to pierwsze miejsce w 6. edycji Wyszehradzkiego Ultramaratonu Twierdza Przemyśl, na dystansie 55 km, w kategorii kobiet. Warto dodać, że na podium tej prestiżowej imprezy stanęło również trzech innych żołnierzy lubelskiej brygady OT.
Rok 2023 był bardzo pomyślny dla sportowców-żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT. Przypomnijmy kilka sukcesów: złoto na Międzynarodowych Zawodach Pucharu Świata Xtreme Powerlifting Coalition w klasyfikacji mundurowej do 90 kg, kilkakrotne zwycięstwa podczas zawodów karate organizowanych przez Polską Unię Karate Tradycyjnego, podwójne srebro na Mistrzostwach Wojska Polskiego w Pływaniu, wicemistrzostwo w XIX Mistrzostwach Polski w Brazylijskim Jiu-Jitsu, brąz w klasyfikacji drużynowej w Mistrzostwach Wojska Polskiego w Biegu na Orientację, brąz w Mistrzostwach Wojska Polskiego w Tenisie Stołowym.
– Wychowanie fizyczne w wojsku to jedna z najważniejszych składowych wyszkolenia bojowego żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Wysoka sprawność fizyczna żołnierzy to również wyznacznik jakości każdej współczesnej armii – podkreśla kpt. Marta Gaborek z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Zobacz też:
Kolędowanie z hrubieszowskim Hubalem [ZDJĘCIA]
info i fot. 2LBOT / MG