3 marca 2024

Sportowcy w mundurach terytorialsów [ZDJĘCIA]

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej godnie reprezentują swoją macierzystą jednostkę w wielu sportowych dyscyplinach. Najlepsze wyniki w ubiegłym roku osiągnęli, m.in. w pływaniu, biegu na orientację, biegach długodystansowych, trójboju siłowym i sportach walki. Z każdym rokiem rośnie liczba tytułów zdobywanych przez lubelskich Terytorialsów na wielu prestiżowych imprezach sportowych rangi mistrzowskiej.

Reklamy

Sport i współzawodnictwo sportowe w armii i w życiu „cywilnym” odgrywa bardzo ważną rolę. Kształtuje charakter, pozwala przełamywać własne bariery i ograniczenia. Rola sportu w wojsku, to nie tylko budowanie formy i utrzymywanie sprawności fizycznej, które są potrzebne do wykonywania żołnierskich zadań, to przede wszystkim sposób hartowania żołnierskich charakterów – mówi st. chor. sztab. Mirosław Tarnowski, odpowiedzialny za propagowanie sportu i wychowanie fizyczne żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT, a także przygotowanie brygadowych drużyn sportowych do rywalizacji sportowej na szczeblu WOT, Wojska Polskiego oraz w innych wydarzeniach sportowych. – Z jednej strony WOT przyciąga ludzi, którzy uprawiają czynnie sport, a z drugiej zaszczepia idee sportowe i pomaga odkryć pasję do sportu nowym żołnierzom, którzy do nas przychodzą dodaje. Warto wspomnieć, że st. chor. Tarnowski za swoje osiągnięcia trenerskie oraz pasję do sportu otrzymał tytuł najlepszego lubelskiego trenera w Plebiscycie Sportowym 2023 Kuriera Lubelskiego. 

Zarówno sport, jak i służba wojskowa wymagają poświęcenia, zaangażowania, odporności na stres, pracowitości i konsekwencji w dążeniu do wyznaczonych celów. Wiele osób czynnie uprawiających różne dyscypliny sportu wstępuje w szeregi 2 Lubelskiej Brygady OT. 

Reklamy

Czytaj: Zderzenie karetki z ciężarówką w Poturzynie [ZDJĘCIA]

Sport towarzyszy mi w życiu od lat szkolnych, a od ponad dekady trenuję bieganie, głównie długodystansowemówi szer. Anna Psuja, żołnierz kompanii dowodzenia 2 LBOT.Sądzę, że sportowiec to najlepszy materiał na żołnierza. Dlaczego? Nic bardziej nie kształtuje charakteru jak sport – uczy waleczności, cierpliwości i pokory. Praca na treningu rozwija nie tylko mięśnie, ale przede wszystkim silną wolę i dyscyplinę. To samo działa w drugą stronę – z prawdziwego żołnierza może być idealny materiał na dobrego sportowca. Szeregowa Psuja ma na swoim koncie wiele sukcesów sportowych, a ostatni to pierwsze miejsce w 6. edycji Wyszehradzkiego Ultramaratonu Twierdza Przemyśl, na dystansie 55 km, w kategorii kobiet. Warto dodać, że na podium tej prestiżowej imprezy stanęło również trzech innych żołnierzy lubelskiej brygady OT.

Rok 2023 był bardzo pomyślny dla sportowców-żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT. Przypomnijmy kilka sukcesów: złoto na Międzynarodowych Zawodach Pucharu Świata Xtreme Powerlifting Coalition w klasyfikacji mundurowej do 90 kg, kilkakrotne zwycięstwa podczas zawodów karate organizowanych przez Polską Unię Karate Tradycyjnego, podwójne srebro na Mistrzostwach Wojska Polskiego w Pływaniu, wicemistrzostwo w XIX Mistrzostwach Polski w Brazylijskim Jiu-Jitsu, brąz w klasyfikacji drużynowej w Mistrzostwach Wojska Polskiego w Biegu na Orientację, brąz w Mistrzostwach Wojska Polskiego w Tenisie Stołowym.

– Wychowanie fizyczne w wojsku to jedna z najważniejszych składowych wyszkolenia bojowego żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Wysoka sprawność fizyczna żołnierzy to również wyznacznik jakości każdej współczesnej armii – podkreśla kpt. Marta Gaborek z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zobacz też:

Kolędowanie z hrubieszowskim Hubalem [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →


info i fot. 2LBOT / MG