23 maja 2024

Sukces spadochroniarzy 2. pułku rozpoznawczego w Rumunii

W dniach 3 – 5 sierpnia zostały rozegrane trzecie zawody tegorocznego Pucharu Europy Wschodniej w Celności. Zawody miały miejsce w rumuńskiej miejscowości Brasov, na lotnisku Zarnesti.

 

W ramach zespołu „KRAKÓW Wawel” startowali w tych zawodach również żołnierze 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, będący zawodnikami Wojskowego Klubu Sportowego „Wawel”.

Startowali: mjr Artur Gosiewski i ppor. Irena Paczek-Krawczak. Ppor. Paczek-Krawczak na co dzień pełni służbę w 1. Kompanii Regulacji Ruchu w Szczecinie, ale jest objęta szkoleniem spadochronowo – desantowym w 2. pułku i reprezentuje pułk w wojskowym współzawodnictwie sportowym w spadochroniarstwie.

W czteroosobowej drużynie startowali jeszcze: st. szer. Kamil Wójciak z 6. batalionu logistycznego 6. BPD i ppor. rez. Ewa Wesołowska.

Równocześnie skoczkowie spadochronowi rywalizowali w 7 Otwartych Spadochronowych Mistrzostwach Rumunii „Piatra Craiului”. Wyniki nieznacznie się od siebie różniły, ponieważ do poszczególnych zawodów zaliczana jest inna liczba kolejek skoków. Transport na wysokość 1000 metrów nad teren zapewniał samolot An-2. Wszyscy zawodnicy wykonali po osiem skoków zawodniczych.

Klasyfikację drużynową Pucharu Europy Wschodniej Brasov 2018 wygrał węgierski zespół „HUNGARY SZOLNOK” z wynikiem 40 cm. Drugie miejsce zajął „AEROCLUBUL ROMANIEI” z Rumunii z wynikiem 60 cm. Trzeci był „KRAKÓW Wawel” z wynikiem 63 cm.

Klasyfikację indywidualną kobiet wygrała zawodniczka z Polski ppor. Irena Paczek-Krawczak z wynikiem 11 cm. Druga była Rumunka Gabriela Balascau z takim samym wynikiem, ale z gorszymi wynikami pojedynczymi. Trzecia była ppor. rez. Ewa Wesołowska z wynikiem 14 cm.

Klasyfikację indywidualną mężczyzn wygrał Gabor Hirschler z Węgier z wynikiem 3 cm. Drugi był Węgier Istvan Asztalos z wynikiem 4 cm, a trzeci był Diaconu Costel z Rumunii z wynikiem 6 cm.

Dodatkowym powodem do radości w polskim zespole był fakt zrobienia w czasie zawodów trzytysięcznego skoku przez triumfatorkę zawodów ppor. Paczek-Krawczak.

Polscy spadochroniarze dalej pozostają w ścisłej czołówce Pucharu Europy Wschodniej w Celności 2018. Po zawodach w Rumunii drużyna „KRAKÓW Wawel” pozostaje na pierwszym miejscu w drużynowej klasyfikacji generalnej. Bardzo dobrze poradziła sobie ppor. Irena Paczek-Krawczak, która dalej zajmuje pierwsze miejsce w generalnej klasyfikacji kobiet i nawet powiększyła swoją przewagę.

Dodatkowo – w tej klasyfikacji – na czwarte miejsce przesunęła się ppor. rez. Ewa Wesołowska. Spadek z pierwszego miejsca na trzecie w klasyfikacji generalnej mężczyzn zaliczył st. szer. Kamil Wójciak, ale i tak pozostaje na bardzo wysokim miejscu. 

 

tekst i fot. 2 HPR