3 maja 2024

Szachowy sukces Wojtka Putlaka z UKS Wda Lipusz w Otwartych Mistrzostwach Sopotu.

Jak nie obliczalne i zaskakujące mogą być szachy świadczą wyniki turnieju z udziałem 10 najmocniejszych szachistów Świata zaproszonych przez organizatorów w dniach 17 – 18 października 2020 roku.

Turniej szachów klasycznych z czasem 90’/40 +30’+30” przyniósł nieoczekiwane i zaskakujące wyniki. Większość partii kończyła się remisami, zawodnicy zdobyli po 4 punkty.

Jedynym zawodnikiem, który odniósł komplet zwycięstw w 9 partiach okazał się rozstawiony z numerem 10 Polak – Wojciech Putlak z najniższym rankingiem 2031 pkt w ELO. Można powiedzieć, że Pan Wojciech miał ,,swój dzień”, a nawet dwa dni.

Rozstawiony z numerem 1 Mistrz Świata Norweg Magnus Carlsen z rankingiem 2863 sklasyfikowany został pomocniczą punktacją Progres na 9 pozycji.

Drugie miejsce w turnieju zajął rozstawiony na 9 pozycji – Hikaru Nakamura – Japończyk reprezentujący USA, trzeci był rozstawiony z nr 8 Mistrz Polski – Jan Krzysztof Duda z rankingiem 2757 pkt – MKS MOS Wieliczka.