23 maja 2024

Sztafeta niepodległości terytorialsów przebiegła przez Lubeszczyznę

W poniedziałek, 13 sierpnia Sztafeta Niepodległości terytorialsów dotarła do województwa lubelskiego. W Annopolu około godz. 14.20 terytorialsi z lubelskiej brygady przejęli flagę WOT od żołnierzy z brygady świętokrzyskiej. Dalej trasa prowadziła przez Józefów, Kazimierz Dolny, Puławy, Dęblin i Tyrzyn – gdzie około 3 nad ranem sztafetę przejęła brygada mazowiecka.

 

Przypomnijmy, 11 sierpnia br., z dwóch kierunków – ze źródła i ujścia Wisły jednocześnie wystartowały dwie grupy biegaczy – żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej – w sumie 130 osób. Trasę pokonują w zespołach 2-osobowych, zmieniając się, co 10 kilometrów, biegnąc bez przerwy, przez całą dobę i jak najbliżej koryta Wisły.

Po pokonaniu całej trasy, liczącej w sumie ponad 1 100 km, zespoły z południa i północy spotkają się na wielkim finale w Warszawie. Celem sztafety jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Lubelska trasa Sztafety Niepodległości

W lubelskim odcinku Sztafety Niepodległości biegnie 27 żołnierzy z 2 LBOT. Żołnierze biegną w grupie zadaniowej „Źródło”, w swoim Stałym Rejonie Odpowiedzialności (SRO), tj. na trasie Annopol – Tyrzyn, liczącej w sumie 111 kilometrów.

Lubelski odcinek sztafety rozpoczął się w Annopolu, 13 sierpnia, około godziny 14.20, kiedy to Lubelscy Terytorialsi przejęli flagę WOT od swoich kolegów z 10 Świętokrzyskiej Brygady OT. Dalej sztafeta biegnie, m.in. przez Józefów, Kazimierz Dolny nad Wisłą, Puławy, Dęblin i Tyrzyn, gdzie we wtorek, około godz. 3 nad ranem sztafeta zostanie przekazana żołnierzom 6 Mazowieckiej Brygady OT.

Na trasie przewidzianych jest dwanaście zmian biegaczy, którzy będą biegli w sumie przez prawie 13 godzin. Trasa w naszym województwie w 70 procentach przebiega przez wały nadwiślane. Najtrudniejszy odcinek sztafety znajduje się w okolicach Mięćmierza, gdzie są tereny kamieniste i pagórkowate, wymagające od biegaczy bardzo dobrej kondycji i przygotowania. Dodatkowo ten odcinek trasy żołnierze będą pokonywać już po zmroku, ok. 21.00.

Warto dodać, że sztafeta, spotkała się z zainteresowaniem i dużym odzewem wśród lubelskich Terytorialsów. Do biegu zgłosili się żołnierze ze wszystkich batalionów lubelskiej brygady. To najliczniejsza reprezentacja w całej sztafecie.

 

Wielki finał Sztafety Niepodległości

Sztafeta zakończy się w przededniu Święta Wojska Polskiego w Warszawie. Metą sztafety będą błonia Stadionu PGE Narodowy, gdzie ostatni zawodnicy sztafety z północy i południa spotkają się w dniu 14 sierpnia (godz. 16.00).

Uroczysty finał biegu z udziałem ministra Mariusza Błaszczaka, biegaczy oraz personelu zabezpieczającego odbędzie się o godz. 17.00 przy Pomniku AK i Polskiego Państwa Podziemnego (Warszawa, ul. Matejki 1/5). Trasę pomiędzy stadionem, a pomnikiem, w biało – czerwonym peletonie pokonają wspólnie wszyscy biegacze sztafety z grup ŹRÓDŁO i UJŚCIE.

Wydarzenie patronatem honorowym objął Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej. Patronatu medialnego udzieliły: Program Pierwszy Polskiego Radia, TVP Info, TV Republika, oraz portale polska-zbrojna.pl i magazynbieganie.pl. Partnerem sztafety jest Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec. Uczestnicy sztafety ubrani są w białe i czerwone koszulki ufundowane przez Polską Grupę Zbrojeniową oraz Grupę WB.

 

***


WOT w województwie lubelskim

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2700 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy OT oraz osiągnięcie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

 

Misja i zadania WOT

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.

 

źródło i fot. 2LBOP