22 stycznia 2025

Tenisowa Superliga w Zamościu?

Jest duża szansa na to, że w przyszłym sezonie zamojscy tenisiści stołowi będą występować w LOTTO Superlidze! Byłoby to historyczne wydarzenie w dziejach drużyny.

Reklamy

 

Do bram krajowej elity zamojscy tenisiści pukają już od dobrych kilku lat. Przed rokiem naprawdę niewiele zabrakło by pokonać Pogoń Lębork. Dwa sezony temu na przeszkodzie stanęła Olimpia-Unia Grudziądz, zaś przed trzema laty zawodnicy trenera Piotra Kostrubca batalię o awans przegrali ze Spójnią Warszawa. Z tych porażek zawodnicy, trener i władze klubu wyciągnęli wnioski. W efekcie pracy i ciężkich treningów zamościanie w sezonie 2019/2020 przegrali tylko jeden mecz, w pierwszej kolejce rozgrywek. Potem było już tylko coraz lepiej. Na trzy kolejki przed końcem sezonu rozgrywki I ligi tenisa stołowego przerwano z powodu epidemii COVID-19. Drużyna PWSZ Zamość zajmowała wówczas 2. miejsce, dające prawo do gry w barażach o Superligę, tuż za drużyną PKS Pegaz Miasto Łańcut Jarosław II.

– Zgodnie z przepisami drużyna z 1. miejsca w tabeli I ligi, PKS Pegaz Miasto Łańcut Jarosław II, ze względów regulaminowych nie może grać w Superlidze, dlatego że ma tam już pierwszy zespół. Prawo do gry w Superlidze przeszło więc na zespół który zajął 2. miejsce. Wyraziliśmy gotowość do gry w Superlidze – tłumaczy trener Piotr Kostrubiec.  – Jesteśmy przekonani, że zespół spełni wymogi licencyjne i w nowym sezonie zagra w najwyższej klasie rozgrywkowej tenisa stołowego w Polsce – dodaje trener zamojskich tenisistów.

Reklamy

W sezonie 2019/2020 drużyna PWSZ Zamość występowała w składzie: Marcin Litwiniuk, Igor Zavadskyi, Paweł Kozieł, Radosław Chrześcian i Marcin Kusiński. Pewne jest, że  dojdzie do zmian kadrowych w drużynie. Z zespołem rozstaje się Marcin Kusiński. Jak zapowiada trener Piotr Kostrubiec, klub rozgląda się za wzmocnieniami.

Przypomnijmy, że od kilku lat Uczelnia wspierała zamojskich tenisistów jako sponsor. Ponadto zawodnicy otrzymali możliwość podjęcia studiów w Uczelni, co pozwoliło łączyć im karierę sportową z edukacją. Dzięki temu mogli też skorzystać z systemu stypendiów sportowych oferowanych przez UPZ.

Reklamy

– Jesteśmy już po rozmowach z władzami Uczelni i mamy gwarancję dalszej współpracy. Tym samym od najbliższego sezonu drużyna będzie występować pod nazwą UPZ Zamość – mówi trener Piotr Kostrubiec. Do tej pory drużyna grała pod szyldem PWSZ Zamość, jednak w roku akademickim 2019/2020 nazwa Uczelni została zmieniona na Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu, w skrócie UPZ.

Warto też zaznaczyć, że bardzo dobra postawa zamojskich tenisistów stołowych przełożyła się na zainteresowanie tą dyscypliną kibiców i wzrost frekwencji na trybunach. Można to było szczególnie dostrzec podczas finałowych meczów Pucharu Polski czy meczów finałowych Pucharu Europy TT Inter Cup, na których pojawiło się bardzo wielu kibiców.

 

UPZ, fot. Szymon Łyciuk