Trener Antoni Czerniak na Mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów [ZDJĘCIA]

W albańskim Durres w dniach 16-25 października 2022 r. odbyły się Mistrzostwa Europy U20 i U23 w podnoszeniu ciężarów. Tegoroczna reprezentacja Polski liczyła 40 osób, w tym dwie zawodniczki z klubów z naszego regionu i trener kadry Polski Antoni Czerniak, na co dzień szkoleniowiec dyscypliny w Unii Hrubieszów.

W poniedziałek 24 października w kategorii U23 na pomoście stanęła zawodniczka biłgorajskiego Znicza Agnieszka Zimroz w kategorii wagowej 87 kg. W rwaniu zaliczyła kolejno 87 kg, 90 kg i 92 kg, zdobywając pierwszy złoty medal dla Polski. Natomiast w podrzucie zaliczyła dwa udane podejścia 105 kg oraz 109 kg i wywalczyła srebro. Łącznie z wynikiem 201 kg w dwuboju uplasowała się na 2 miejscu, zostając wicemistrzynią Europy. Zwyciężyła Rumunka Alexandra Alexe z wynikiem 207 kg w dwuboju (90 + 117).

Przypomnijmy, że Agnieszka Zimroz to brązowa medalistka Mistrzostw Europy do lat 20 i czwarta zawodniczka Mistrzostw Świata oraz złota medalistka Mistrzostw Polski U23.

­

Natomiast zawodniczka Agrosu Zamość Klaudia Luterek (trener Andrzej Gaweł – wychowanek Unii Hrubieszów) zajęła 7 miejsce w kat. wagowej 55 kg uzyskując w dwuboju 148 kg (68+80).

W Durres Polska w obydwu grupach wywalczyły 9 medali w dwuboju (3 srebrne i 6 brązowych). Sztangistki wygrały klasyfikacje drużynowo!

– Pierwszy raz w życiu mogłam stanąć na najwyższym stopniu podium w Mistrzostwach Europy za najlepsze rwanie! Do tej pory w to nie wierzę i jest to dla mnie jak sen! Podrzut przegrałam, ale w sumie jestem wicemistrzynią Europy. Serdecznie dziękuję trenerom klubowym Andrzejowi Strzałce i Henrykowi Wybranowskiemu oraz trenerom kadry Polski Antoniemu Czerniakowi i Markowi Sachmacińskiemu oraz fizjoterapeutce za przygotowanie mnie do startu, także tym, którzy mi kibicowali – cieszy się Agnieszka Zimroz z domu Rak.