25 lutego 2024

Turniej siatkówki plażowej kobiecych „dwójek”

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Zespołu Szkół Nr 3 W Hrubieszowie DLA SZKOŁY zaprasza do uczestnictwa w Turnieju siatkówki plażowej kobiecych „dwójek” z okazji „90-lecia sportu na Ziemi Hrubieszowskiej 1922 – 2012”.

Reklamy

Termin turnieju:

29 lipca 2012 r.

Reklamy

 

Miejsce rozegrania turnieju:

na boisku plażowym Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Ciesielczyka 2. Rozpoczęcie turnieju o godzinie 10:00 (niedziela).

 

Forma zgłoszenia:

zgłoszenie pisemne z listą zawodników (2 zawodniczki) na e-mail dlaszkolyhrub@o2.pl, do 28 lipca do godz. 12:30 (sobota). Jest to ostateczny termin zgłoszenia, gdyż w dniu tym zostanie dokonane losowanie i przedstawione na LubieHrubie.pl.

 

Warunki uczestnictwa:

W zawodach uczestniczyć mogą urodzeni w roku 1997 i starsi. Wpisowe na turniej 30 zł. Dotyczy wszystkich zgłaszających się zespołów.

 

Cel Turnieju:

Uczczenie 90-ciu lat zorganizowanej aktywności sportowej w na Ziemi Hrubieszowskiej. Zachęcenie obecnych mieszkańców powiatu hrubieszowskiego do aktywności sportowej.

 

Regulamin:

Turniej rozpocznie się o godzinie 10.00. System rozgrywek uzależniony będzie od ilości zgłoszonych drużyn:

– do dwóch przegranych,

– każdy z każdym,

– system grupowy,

– system mieszany: grupowo-pucharowy.

Drużyna składa się z 2 kobiet. Wymiary boiska zgodnie z przepisami piłki siatkowej plażowej 8 x 16 metrów. Siatka zawieszona będzie na wysokości 2,24m. Piłka do gry zgodnie z przepisami: obwód 66-68 cm, ciśnienie 171-221 mbar (piłka halowa jest bardziej napompowana). Mecz grany jest do wygrania 1 lub 2 setów – set rozgrywany jest do 21 lub 15 punktów (w zależności od ilości drużyn) z przewagą 2 punktów. Na początku gry przeprowadza się losowanie piłki lub boiska, po każdych siedmiu punktach (do 21 pkt.) lub po każdych pięciu punktach (do 15 pkt.) następuje zmiana stron dla drużyn. Zespół zdekompletowany w meczu przegrywa mecz. Nie ma zmiany zawodników. Zawodnik zagrywający może po zagrywce uczestniczyć w grze pod siatką (nie ma żadnych ograniczeń dotyczących ustawienia zawodników). Każda drużyna może odbić piłkę na swojej połowie 3 razy. Odbicie piłki w bloku jest również zliczane jako jedno z trzech odbić (inaczej niż w siatkówce halowej), po tym odbiciu drużynie przysługuje dwa odbicia. Wejście na stronę przeciwnika pod siatka jest dozwolone pod warunkiem, ze nie utrudni to gry drużynie przeciwnej.Każdy zespół ma prawo do jednej 30 sekundowej przerwy w secie.

 

Odbicie piłki

 Błędem w ataku jest: nie wolno atakować (przebijać piłki na stronę przeciwnika) w formie kiwnięcia – odbicia piłki „palcami”, opuszkami, jednej lub obu rąk a także oburącz górnym gdy ustawienie zawodnika w stosunku do lotu piłki nie jest prostopadłe do linii ramion. Odbicie atakujące może być wykonane otwartą dłonią: atak, plasowanie, pchnięcie (tylko wówczas jeśli dojdzie do obustronnego i jednoczesnego przetrzymania nad siatką lub przetrzymania: odbicie jednorącz – blok) a także pięścią, czubkami (ale nie opuszkami) palców (opuszkami tylko wtedy, że np. dwa palce są złączone i usztywnione – „jak związane patyki”), paliczkami palców („zgiętymi palcami usztywnionymi”) i każdą inną „twardą” częścią ramienia nogi i innej części ciała, a także sposobem oburącz górnym gdy ustawienie zawodnika: lot piłki przed i po odbiciu powinien być prostopadły do linii ramion (czyli odbicie przed siebie w przód lub za siebie w tył a nie na boki). W trakcie przyjęcia piłki po zagrywce nie wolno odbić piłki sposobem oburącz górnym. Pierwsze odbicie nie może być odbiciem górnym oburącz – „na palce” (wyjątek: silny atak), można natomiast odbić dłońmi o zamkniętych palcach (pięść, krawędź lub nasada dłoni) lub innymi częściami ciała. Można bronić piłkę sposobem oburącz górnym po silnym ataku przeciwnika – decyduje sędzia czy atak był silny a najważniejszym dla sędziego wyznacznikiem siły ataku jest czas lotu piłki od ataku do obrońcy (np.: gdy piłka zostanie zaatakowana bardzo mocno ale dotknie taśmy siatki i przez to zwolni swój lot nie wolno odbić piłki sposobem oburącz górnym w obronie, jeśli nie zwolni szybkości lotu można bronić sposobem oburącz górnym). Wystawienie piłki: w zasadzie wystawienie piłki powinno być wykonywane sposobem oburącz dolnym lub oburącz górnym jednak przy odbiciu sposobem oburącz górnym szczególnie rygorystycznie oceniana jest jego technika (piłka nie powinna być podwójna (nie mylić z przetrzymana) lub zrotowana, Podczas wystawiania właściwe jest krótkie przetrzymanie piłki (przedłużony kontakt z piłką), które w grze na hali uznane byłoby za błąd „piłki rzuconej”, ale musi być nienagannie „czyste”. Wystawienie oburącz górne nie musi być prostopadłe do linii ramion. Wystawienie piłki do ataku w formie odbicia górnego („palcami”) może być również wykonane w wyskoku lub w tył – jeśli jest nienaganne („czyste”). W praktyce nawet profesjonaliści nie stosują często wystawienia sposobem oburącz górnym. Obrona poprzez odbicie otwartą dłonią (dłońmi) od dołu jest błędem. Przepisy oficjalne i interpretacja znajdują się: O błędach i wykroczeniach w grze decyduje sędzia gdyż w siatkówce plażowej ma on bardzo duże pole do interpretacji przepisów (czystości odbicia) ale musi zawsze stosować taką samą interpretację w stosunku do takich samych (bardzo podobnych ) sytuacji w grze.

 

Nagrody:

zespoły otrzymują pamiątkowe Dyplomy. Pierwsze trzy drużyny otrzymują nagrody rzeczowe.

 

Projekt współfinansowany przez Miasto Hrubieszów.

Projekt współfinansowany przez MSiT.

 

Organizatorzy:

Komitet Organizacyjny obchodów „90-lecia sportu na Ziemi Hrubieszowskiej 1922 – 2012”

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Zespołu Szkół nr 3 w Hrubieszowie „Dla Szkoły”

Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji