17 czerwca 2024

UEFA Grassroots Day 2010 za nami

HrubieszówPierwsze w Polsce obchody UEFA Grassroots Day, czyli dnia futbolu amatorskiego, dobiegły do końca. Ekscytowaliśmy się turniejami, konkursami i piknikami w całej Polsce, w tym na Lubelszczyźnie!

Reklamy

Mistrzostwo w piłce nożnej ma swój początek na najmniejszych boiskach, w różnych środowiskach i różnych społecznościach lokalnych. Od tego, jak duże kręgi zatoczy zainteresowanie piłką i jak to zainteresowanie zostanie wykorzystane, zależy jej powodzenie. Grassroots to program UEFA promujący rozwój piłki amatorskiej, dostępnej dla każdego, bez względu na wiek, płeć, kolor skóry, zamożność, umiejętności czy sprawność ruchową. Grassroots to program umożliwiający przeżycie najprawdziwszej piłkarskiej przygody najmłodszym dziewczętom i chłopcom. Pomaga zrozumieć, jak ważne w sporcie są współpraca, tolerancja i zasady fair play. Obchody Dnia Grassroots w naszym kraju organizował Polski Związek Piłki Nożnej. Patronem piłkarskiego święta było Ministerstwo Sportu i Turystyki. Akcje wspierali ambasadorzy i koordynatorzy. Koordynator akcji na Zamojszczyźnie, Tomasz Pakuła, po ustaleniu szczegółów z Koordynatorem Programu UEFA Grassroots w Polsce Tomaszem Zabielskim, mówił: „Cieszę się, że w całej Europie odbędzie się UEFA Grassroots Day. Tym bardziej miło, że Polska pierwszy raz włączyła się w akcję. Nie możemy zapominać, że profesjonalna piłka nożna nie będzie sprawnie funkcjonować bez pracy z najmłodszymi. Wystarczy popatrzeć na uśmiechy dzieciaków kopiących piłkę. Mam nadzieję, że Zamość i Krasnobród aktywnie włączy się do pomysłów sztabu Audycji Sportowej Ole. Niech będzie to prawdziwe święto „piłki u podstaw”. Profesjonalny futbol nie może istnieć bez zdrowych korzeni! Najważniejszym zadaniem Dnia Grassroots będzie pokazanie, że piłka nożna jest zabawą dla wszystkich”. I tak się właśnie się stało! Młodzi i starsi – wszyscy poznali słowo Grassroots – tam, gdzie zaczyna się piłka nożna.

Reklamy

W dniu 29 maja z Zamościa i Krasnobrodu wyruszyła młodzież na mecz Polska vs. Finlandia w koszulkach „UEFA Grassroots Day”. W czasie postoju kibice bawili się w programie „Kopnij piłkę” – akcji zachęcającej do gry w piłkę nożną. Następnie w Krasnobrodzie 10 czerwca 2010 odbyły się Mistrzostwa Krasnobrodu w piłce nożnej. Zawodom towarzyszyła także akcja „Kopnij piłkę”. Mistrzem Krasnobrodu Grassroots Day 2010 została drużyna Smuda Team Zamość, a Wicemistrzem Krasnobrodu Przyjaciele Audycji Ole Krasnobród. Na najniższym stopniu podium stanęła ekipa FPJ Krasnobród. Na koniec zwycięzcom wręczono statuetki, certyfikaty UEFA uczestnictwa w imprezie „UEFA Grassroots Day” oraz piłki Jabulani i koszulki z logo Dnia Grassroots. Organizator Mistrzostw Krasnobrodu Grassroots Day 2010, koordynator Dnia Grassroots na Zamojszczyźnie, Tomasz Pakuła, tak podsumował rywalizację: „Jestem zadowolony ze sprawnego przebiegu turnieju, a przede wszystkim ze sportowej rywalizacji. Piłkarze szanowali rywali, a poziom gry był wysoki: grano ofensywnie i widowiskowo. Zgromadzeni kibice mieli kogo podziwiać. Warto zauważyć, iż turniej pokazał, że jest zapotrzebowanie na tego typu sportową rywalizację w naszym regionie i władze miast powinny o tym pamiętać (do turnieju licznie zgłosiły się drużyny Krasnobrodu, Zamościa i Hrubieszowa). Co do kibiców: akcja „Kopnij piłkę” przyciągnęła wielu uczestników, którzy opuszczali imprezę z uśmiechami na buźkach, gdyż wręczaliśmy koszulki z certyfikatami UEFA z okazji Dnia Grassroots. Pokazaliśmy, że piłka nożna jest zabawą dla wszystkich.” W niedzielę 13 czerwca 2010 odbył się mecz wicelidera z liderem zamojskiej kl. A gr. II Olimpia Miączyn – Igros Krasnobród (mecz zakończył się wynikiem 0:4). I tutaj kolejny akcent obchodów Dnia Grassroots na Zamojszczyźnie. Kibice z Krasnobrodu pojawili się na stadionie w Miączynie w koszulkach UEFA Grassroots Day. Jednolite, białe koszulki sprawiły, że grupa była „złączona”, a ich doping niósł drużynę Igrosu do boju. Koordynator akcji Grassroots Day w regionie pochodzi z Krasnobrodu, więc stąd pomysł na wsparcie lokalnej drużyny. Na koniec, 14 czerwca, organizatorzy akcji przenieśli się do Zamościa na Rynek Wielki – dla wszystkich przechodniów zorganizowano akcję „Kopnij piłkę”. Stworzono „Wielki album ulicznych piłkarzy” – internetowy album zdjęć uczestników akcji „Kopnij piłkę” oraz odbył się turniej wiedzy o piłce nożnej. Program na zamojskiej Starówce promowali Michał Rycaj – Freestyle Football i iluzjonista Igor Lewandowski.

Reklamy

Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani koszulkami i certyfikatami UEFA z okazji Dnia Grassroots. Fotoreportaż z obchodów Dnia Grassroots jest dostępny na www.audycjasportowaole.futbolowo.pl.

Tomasz Pakuła
Audycja Sportowa Ole

Zdjęcia »

***

STUDIO MUNDIALOWE

Od 11 czerwca do 11 lipca 2010 Audycja Sportowa Ole zamienia się w studio mundialowe. Przeniesiemy się na Czarny Ląd by relacjonować Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2010.

Sprawdzimy aspiracje reprezentacji grających na boiskach Republiki Południowej Afryki. O wynikach porozmawiamy z zaproszonymi gośćmi.

Oby Mundial w RPA zapadł w pamięci na zawsze! Ole!

Redakcja Audycji Sportowej Ole

Więcej informacji tutaj:

http://audycjasportowaole.futbolowo.pl/audycjasportowaole/menu,35,mundial-2010-rpa.html