18 kwietnia 2024

Wojewódzki Turniej Szkół Gimnazjalnych w Szachach

9 kwietnia w Lublinie odbył się Wojewódzki Turniej Szkół Gimnazjalnych w Szachach o Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty. Wzięło w nim udział 156 zawodników. Z powiatu hrubieszowskiego startowały 3 zespoły gimnazjalne: z Kryłowa, Mircza i Gimnazjum nr 3 w Hrubieszowie.

Hrubieszowską Trójkę reprezentowali następujący uczniowie klasy drugiej: Maryla Dziomaga i Kacper Popławski. Zajęli XXVII miejsce. Wynik byłby zapewne lepszy, gdyby był pełny skład drużyny (cztery osoby).

Szachy zawierają wiele elementów wychowawczych. Uczą odwagi i odpowiedzialności za własne decyzje, planowania czasu. Uczą pokory, dzięki czemu człowiek potrafi też stosować w życiu zasadę „fair play”. Już Arystoteles mówił: „Gdy jesteś samotny i czujesz się wrogiem świata, zagraj w szachy; podniosą cię na duchu.”

Zachęcamy wszystkich do poznania tej ciekawej dyscypliny sportowej To nie tylko wyrafinowana rozrywka intelektualna, ale także ogromna inwestycja w umysł. Sprzyja wszechstronnemu rozwojowi człowieka – kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Dlatego też wpływa na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności.

 

Źródło i fot. ZSM nr 3