23 kwietnia 2024

Wywiad z Krzysztofem Dąbrowskim – trenerem unihokeja

Hrubieszów Sekcja unihokeja UKS „Grześ” Hrubieszów podczas Mistrzostw Polski Juniorów zdobyła ponownie brązowy medal. Poniżej wywiad z założycielem klubu, propagatorem tej nieznanej wcześniej dyscypliny sportowej w Hrubieszowie, prezesem i trenerem p. Krzysztofem Dąbrowskim.

***

Czy jesteście zadowoleni ze zdobycia brązowego medalu?

– Ja jestem zadowolony, ponieważ na taki medal liczyłem, ale oczywiście zawodnikom o tym nie mówiłem, ponieważ w sporcie nigdy nic nie wiadomo i należy walczyć o jak najwyższe miejsca.

W pierwszym meczu z kandydatami na złoty medal, dodatkowo gospodarzami z Zielonki walczyliście przez połowę meczu jak z równymi?

– No właśnie, ale niestety oni okazali się lepsi, może jakby Mateusz Galej grał w tym meczu, to mecz toczyłby się inaczej?

Ale co się stało w meczu z Wierzchowem, pierwsza tercja to klęska (0:6)?

– Zupełnie nam nie szło, nawet kapitan zespołu miał dość, ale w miarę upływu meczu szło nam coraz lepiej, zryw jednak okazał się spóźniony.

Przystępując do ostatniego meczu było wiadomo, albo oni albo wy macie medal?

– Nerwy były okropne, ale koncentracja również, Mateusz Galej, którego dowiozła Monika Machometa, powiedział gram cały czas, muszę nadrobić mój brak w pierwszym meczu i wytrzymał kondycyjnie wspaniale.

Co się czuje jak się odbiera medale?

– Satysfakcję, ponieważ aby je zdobyć to nie tylko trzeba walczyć z przeciwnikami wśród band, ale i z innymi po drodze przeciwnościami.

Jest to wasz drugi medal, jaki zdobyliście na Mistrzostwach Polski, który było zdobyć trudniej?

– Zdecydowanie ten drugi, ponieważ pierwsi zdobywcy medalu byli zespołem wyrównanym poziomem i można było ich częściej zmieniać.

Jaka była organizacja turnieju?

– Bardzo wysoka, ale podczas wcześniejszych Mistrzostw jakby było bardziej kolorowo.

Ile lat zawodnicy trenowali, aby dojść do miejsca na podium?

– Wszyscy zaczynają na ogół od klasy 4 szkoły podstawowej, więc łatwo policzyć, ci co mają 19 lat, to 9 sezonów.

Ile osób może liczyć drużyna?

– 20, ale na boisku przebywa 6 osób z bramkarzem, zmiany dokonuje się jak w hokeja na lodzie.

A ile wynosi czas gry?

– Juniorzy i seniorzy 3 x 20 minut przy efektywnym czasie gry, przy przerwach po 10 minut.

A ilu w polu mecz sędziuje sędziów?

– 2 równorzędnych.

Jak wygląda sprzęt zawodników?

– Zawodnicy z pola są ubrani w spodenki, koszulkę, obuwie sportowe i kije, które obowiązują parametry ustalone przez międzynarodową federację, natomiast bramkarz musi mieć kask, maskę, ochraniacz ma kolana i tułów, oraz specjalną bluzę oraz spodnie.

Zainteresowani wiedzą, że na turnieje musicie jeździć do odległych miejscowości, co kosztuje i turniej nie trwa jeden dzień?

– No właśnie z tym jest największy kłopot, ponieważ dotacje z Samorządów są, ale nie wystarczają na pełne koszty, dlatego przeprowadzamy różne akcje, organizujemy zawody, szukamy sponsorów, dopłacają zawodnicy z kieszeni rodziców, targujemy się z przewoźnikami, a jak jeszcze brakuje to dopłacamy osobiście itd.

No to chyba mało osób trenuje?

– A właśnie wprost odwrotnie, obecnie zajęcia są prowadzone w 3 grupach, zróżnicowane wiekiem, w sumie 60 chłopców. Widocznie bieganie z kijem po parkiecie za maleńką piłeczką ma coś w sobie, że się ta gra dzieciom i młodzieży podoba.

Co dalej z zawodnikami, którzy zakończyli wiek juniora?

– Wojciechowski i Węgor w najbliższym czasie mogą reprezentować nasz kraj w Mistrzostwach Świata Juniorów. Niektórzy idąc na studia wybierają miejscowości gdzie mogą kontynuować swoje kariery jak ostatnio np.: Adam Mrozowski, Rafał i Bartek Siomowie, Łukasz Brzycki grają w AZS AWF Biała Podlaska, Rafał Salewski gra w Sanoku, a Krzysiek Kusiak gra aż w USA. Myślimy również o udziale w rozgrywkach seniorowskich, jako UKS „Grześ” Hrubieszów.

No tak, ale to jeszcze więcej dalekich wyjazdów…

– Dlatego, musimy rozważyć wszystko za i przeciw, być może nasze osiągnięcia poprą jeszcze bardziej samorządowcy i sponsorzy, bo trudno będzie pełnoletnich zawodników wysyłać do marketów aby klientom pomagali przy ładowaniu zakupów.

Kiedyś trenowały i dziewczęta?

– No niestety zrezygnowaliśmy ze szkolenia dziewcząt m.in. z w/w powodów, a też było wiele chętnych i dobrych jak np.: Monika Machometa (wielokrotna reprezentantka Polski), Justyna Leśniak, Natalia Tymecka, Ewa Lebiedowicz, Paulina Drączkowska.

A jak wygląda sprawa z obozami sportowymi w okresie ferii zimowych i letnich?

– No niestety brakuje nam na ten cel pieniędzy, a szkoda, bo na takim obozie na pewno zawodnicy podnieśliby swoje umiejętności.

Czy zawodnicy pobierają stypendia sportowe ze Starostwa Powiatowego?

– Tak, zgodnie z regulaminem Starostwa stypendium w wysokości 75 zł. miesięcznie pobierało 14 zawodników do końca marca a teraz należy złożyć nowe wnioski i jak to będzie czas pokaże.

Brali udział również w plebiscycie powiatowym.

– Tak, Maciek Węgor wygrał nawet ostatnio głosowanie e – mailowe, w innych latach Mateusz Czerw, Krzysztof Lebiedowicz, Maciek Węgor, Łukasz Wojciechowski i Monika Machometa byli laureatami.

Cały czas jest pan trenerem w UKS „Grześ” może by pan ułożył zespół tego okresu (od 1998 do 2009 r.)?

– Pierwsza piątka: Maciej Węgor – br., Brzycki Łukasz, Rafał Sagan, Adam Mrozowski, Czerw Mateusz, Łukasz Wojciechowski, a druga piątka: Rafał Prokop – Br., Salewski Rafał, Kusiak Krzysztof, Rafał Sioma, Mateusz Galej, Bartek Powęzka.

Wiem, że w UKS ”Grześ” Hrubieszów od kilku miesięcy trenują dziewczęta piłkę ręczną?

– Zajęcia prowadzi kol. Mieczysław Śliwiński, prawdopodobnie niedługo dziewczęta zaprezentują się podczas turnieju kibicom.

LubieHrubie jeszcze raz gratuluje ponownie zdobytego medalu i życzy dalszego zadowolenia z pracy i wyników oraz … pieniędzy, które niestety są potrzebne, aby…

– Dziękuję za gratulacje i życzenia oraz wszystkim tym, którzy w potrzebie wyciągnęli nam pomocną dłoń a swoją obecnością na meczach pokazali, że ta dyscyplina może się podobać.

***

Oni wywalczyli medale MPJ – 2009

1. Czerw Mateusz – ZS nr 3 Hrubieszów
2. Wojciechowski Łukasz – ZS nr 1 Hrubieszów
3. Powęzka Bartłomiej – ZS 3 Hrubieszów
4. Galej Mateusz – ZS nr 4 Hrubieszów
5. Węgor Maciej – ZS nr 3 Hrubieszów
6. Kaczanowski Damian – ZS 3 Hrubieszów
7. Smyk Kamil – ZS 3 Hrubieszów
8. Kudrel Tomasz – ZS 2 Hrubieszów
9. Migas Jarosław – G. 2 Hrubieszów
10. Orzechowski Michał – ZS 3 Hrubieszów
11. Szumiata Przemysław – G. 2 Hrubieszów
12. Kicun Kamil – G. 2 Hrubieszów
13. Dziewiczkiewicz Szymon – Lublin
14. Salewski Konrad – Liceum Profilowane Hrubieszów
15. Harasymiuk Sylwester – ZS nr 4 Hrubieszów

Wszyscy zawodnicy zaczynając kariery sportowe uczęszczali do Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie, następnie do Gimnazjum nr 2 w Hrubieszowie. Powyżej stan uczęszczania zawodników do szkół obecnie.

***

Zarząd i trenerzy:

I Trener i prezes klubu – Krzysztof Dąbrowski,
II trener i kierownik drużyny – Mirosław Dąbrowski

Vice prezes ds. marketingu – Cezary Bajurka
Vice prezes ds. sportowych – Monika Machometa

Sekretarz – Mirosław Dąbrowski

Członkowie:
Bartek Kusiak, Wojciech Zalichta, Edmund Brzycki, Antoni Nieradko, Reginald Kawalec, Grzegorz Głowacz

Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący – Janusz Kucharski
Członkowie: Iwona Panasiewicz, Renata Łoza

Opieka medialna
Portal internetowy – www.lubiehrubie.pl

***

Następna impreza

W dniach 25/26 IV 2009 r. w Łochowie woj. Mazowieckie odbędzie się turniej ogólnopolski dla chłopców z rocznika 1992 i młodsi o Puchar Burmistrza z okazji 40 – lecia nadania praw miejskich. Rywalizować będzie 9 zespołów z województw: mazowieckie, lubelskie, podkarpackie, małopolskie, warmińsko – mazurskie. Nagroda główna rzeczowa, to komplet strojów sportowych dla drużyny na kwotę 2500 zł., co byłoby bezcenną zdobyczą dla zawodników UKS „Grześ” Hrubieszów. Jedziemy walczyć !!!

Wywiad autoryzowany przeprowadził i opracował
– mak

zobacz zdjęcia >>

Hrubieszow LubieHrubie 2009