23 grudnia 2024

Z historii sportu… (cz. 11)

W Tygodniku Zamojskim publikuję wydarzenia sportowe z różnych dyscyplin sportowych na przestrzeni lat z obszaru objętego kolportażem gazety, w tym powiat Hrubieszów. Poniżej publikacja jedenastego odcinka, a niedługo będzie już numer 15. Może i czytelników lubiehrubie to zainteresuje, przypomni…

Reklamy

 

Z historii sportu… (cz. 11)

 

1917 – 9 marca w Erewaniu urodziła się Rozalia Zastąpiło – Pieluszko – Świech, podczas nauki szkolnej w latach 1934 – 1936 należała do MKS Zamość a następnie AZS w Lublinie. 15 maja 1935 roku w Zamościu wygrała skok w dal wynikiem 4.77 m a 7 maja 1939 r. ustanowiła rekord okręgu lubelskiego w rzucie dyskiem wynikiem28.29 m.

Reklamy

 

1923 – Przy I Drużynie Harcerskiej Gimnazjum Męskiego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie została założona przez druha Walerego Krawczyka drużyna futbolowa „Orlęta”, która rozegrała mecze z Gimnazjum z Włodzimierza Wołyńskiego (obecnie Ukraina) przegrywając 1:2 i dwa mecze z Wojskowym Klubem Sportowym 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie (2:3 i 1:1).

 

1939 – Hetman Zamość występował w jednej z trzech grup lubelskiej klasy B, m.in. z KS Strzelec Biłgoraj i Klinkiernią Izbica. W Hetmanie m.in. grali: Henryk Gałaszkiewicz, Zdzisław Suchowierz, Tomasz Bzdun, Stanisław Sokołowski, Lucjan Mikliński, Wincenty i Teodor Kitka.

Reklamy

 

1962 – Edward Wójtowicz podczas odbywania czynnej służby wojskowej w latach 1962/63 w Warszawie występował w III ligowej miejscowej „Gwardii” w piłce ręcznej. W wojsku uzyskał uprawnienia instruktora wychowania fizycznego. Po powrocie do Hrubieszowa zaczął zajęcia z grupą starszych zawodników sekcji piłki ręcznej „Unii” Hrubieszów.

 

1973 – Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Lublinie zorganizowało Plebiscyt na Najlepszych Sportowców LZS województwa lubelskiego za rok 1973. Kolejność: 1. Ryszard Kozioł – kolarstwo, Lubartów, 2. Tadeusz Niemiec – PC, Biłgoraj, 3. Adam Makowski – akrobatyka, Spółdzielca Lublin, 4. Mirosław Żukowski – zapasy, Chełm, 5. Ryszard Szabała – zapasy, Chełm, 6. Mariola Danuta Zawadzka – la, Hrubieszów, 7. Stanisław Barej – zapasy, Chełm, 8. Andrzej Bartosik – kolarstwo, Krasnystaw, 9. Łucja Watras – la, Hrubieszów, 10. Grażyna Pietras – szachy, Tomaszów Lubelski.

 

1979 – Podopieczna trenera Jana Stempla Izabela Nikitiuk z Agrosu Zamość zdobyła dwa srebrne medale na łuczniczych Mistrzostwach Polski Juniorów w Zgierzu i MP Seniorów w Poznaniu. W tym czasie powstały w Zamościu pierwsze tory łucznicze na terenie OSiR.

 

1994 – Renata Borzęcka z Agrosu Zamość zajęła 82 miejsce w Przełajowych Mistrzostwach Świata Juniorek rozegranych w Budapeszcie (trener Marek Kucharski).

 

2002 – W czerwcu 2002 roku powstał Uczniowski Klub Sportowy „Orka” (5.06.2002 r. – wpis do ewidencji UKS-ów Urzędu Miasta Zamość), przy nowo wybudowanym obiekcie Krytej Pływalni. Zainteresowanie sportem pływackim w środowisku zamojskim było tak duże, że już od pierwszych miesięcy działalności liczba trenujących członków Klubu wahała się w granicach 100 osób. W dużym procencie były to dzieci 7-10 – letnie, gdyż położono nacisk na szkolenie od tego właśnie wieku. (11)

 

2006 – W Nowy Rok, punktualnie o godzinie 12, naprzeciw siebie stanęły drużyny piłkarskie Łady Biłgoraj i Olendra Sól. Podobnie jak przed rokiem, zdecydowanie wygrali gospodarze. Już w 7. minucie Furlepa zanotował trafienie i był to pierwszy gol na Zamojszczyźnie w 2006 roku. Na listę strzelców wpisał się jeszcze Sosnowski, a także Zarczuk, Igras i Dycha

 

2010 – Wychowanek Hetmana Zamość bramkarz piłki nożnej Przemysław Tytoń wystąpił (debiut) 29 maja w meczu towarzyskim reprezentacja Polski – Finlandia (0:0), trener  Franciszek Smuda.

 


Opracował – mak

Foto – Kronika I Drużyny Harcerskiej Gimnazjum Męskiego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.