9 lipca 2024

Z historii sportu… (cz. 83)

W Tygodniku Zamojskim publikuję wydarzenia sportowe z różnych dyscyplin sportowych na przestrzeni lat z obszaru objętego kolportażem gazety, w tym z Hrubieszowa, czy jego powiatu. Poniżej przedstawiam 83 odcinek, a w Tygodniku był ostatnio udostępniony nr 108. Liczę, że i czytelników LubieHrubie te sportowe wydarzenia sprzed lat zainteresują, przypomną…

Reklamy

1930 – urodził się Bolesław Bogdan. W młodości uprawiał lekką atletykę i narciarstwo. W latach 1950 – 1955 służył w zamojskim TSWL, nadzorując te dyscypliny oraz sekcję bokserską i piłkarską. Jako zawodnik reprezentował Polskę na mistrzostwach świata w 1957 w pięcioboju nowoczesnym zajmując 34 miejsce. Rok później wywalczył mistrzostwo Polski w tej dyscyplinie i był 24 na mistrzostwach świata. W latach 1966 – 1980 został trenerem kadry narodowej pięcioboju nowoczesnego, której przewodził mistrz olimpijski (1976) Janusz Pyciak – Peciak. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

1944 – jesienią odbył się pierwszy mecz piłki nożnej z drużyną Armii Radzieckiej, stacjonującej w Biłgoraju. Zasada była jedna: „Tri-tri i bolsze niczewo” – tak zalecał politruk i tak byłoby „bezboleśnie”. W Biłgoraju miejscowi piłkarze wyłamali się z tego scenariusza. Wygrali 5:2 i narazili się miejscowym władzom. Grano wówczas w butach wojskowych, więc spięcia i urazy były częste, a prowadzący to spotkanie arbiter Wojtaszczyk musiał uciekać z boiska przez rzekę Ładę.

Reklamy

Czytaj: Z historii sportu… (cz. 82)

1952 – piłkarska klasa C powiatu hrubieszowskiego. Kolejność końcowa: 1. Ogniwo II Hrubieszów, 2.Gwardia Hrubieszów, 3. Spójnia Hrubieszów, 4. LZS Dubienka, 5. GWKS II Hrubieszów, 6. LZS Horodło

Reklamy

1968 – w Szczecinku zostały rozegrane Mistrzostwa Polski LZS w lekkiej atletyce. W seniorach srebrny medal w skoku o tyczce (3.90) wywalczył Henryk Dziedzic z LZS Tomaszów a Marek Kitliński (Hrubieszów) z rekordem województwa LZS był ósmy w dziesięcioboju. W młodzikach medale złoty za skok wzwyż (1.70) i brązowy za pchnięcie kulą o ciężarze 5 kg (13.30) odebrał Jacek Urbanowicz (Hrubieszów).

1971 – w Zamościu przy stadionie w latach 1967-1971, wzniesiono nowoczesną, jak na ówczesne czasy, halę sportową (18 m x 30 m, trybuny na 400 miejsc) zaprojektowaną przez architekta – szermierza Wojciecha Zabłockiego. Infrastrukturą sportowo rekreacyjną zarządzał Powiatowy Ośrodek Sportu Turystyki i Wypoczynku w Zamościu. 

1986 – w Trzeszczanach grono miejscowych działaczy: Wacław Kwiatkowski, Stanisław Mieczan, Zdzisław Kossakowski i Bogdan Łysiak podjęło się organizacji piłkarskiej drużyny pod nazwą „Płomień” i zgłoszenia jej do rozgrywek o mistrzostwo klasy „C”. Pierwszy start drużyny był bardzo udany. Zespół wywalczył awans do klasy „B”. Wyróżniającymi się piłkarzami wówczas byli: Andrzej Kruczyński, Henryk Garaj, Marek Adamczuk, Marek Baj, ponadto występowali: Mieczysław Mieczan, Sławomir Krawczyk, Janusz Sowierszenko, Stanisław Leśniak, Krzysztof Klocek, Tomasz Malimon, Bogdan Łysiak (trener), Jarosław Mieczan, Marek Orlon, Robert Terebus, Marek Baj, Zbigniew Pomienkiewicz, Wojciech Cybulko. 

Zobacz: Z historii sportu… (cz. 81)

1994 – siatkarki Padwy Zamość podczas Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych zajęły piąte miejsce. W zespole wystąpiły: Agnieszka Charczuk, Renata Grela, Monika Małkowska, Justyna Mlek, Agata i Monika Niedźwiecka, Jolanta Osoba, Monika Pich, Renata Wawrzaszek, Dorota Urbaniak, Katarzyna Żołopa. Trenerem drużyny był Leszek Banach. 

1998 – sekcja podnoszenia ciężarów Unii Hrubieszów awansowała do I ligi. Była to zasługa następujących zawodników: Kiełbasa Wojciech, Greszeta Andrzej, Chwedczuk Andrzej, Sztucki Karol, Wrzyszcz Paweł, Bobak Paweł, Bobak Grzegorz, Bartecki Marek, Florek Marcin, Trenerzy: Antoni Czerniak, Leszek Tarnawski, kierownik drużyny Henryk Lebiedowicz. Z tej okazji odbyło się spotkanie z władzami Hrubieszowa, w którym m.in. uczestniczyli: Jarosław Woźniak – Burmistrz, Eugeniusz Paczała – Przewodniczący Rady Miasta, Zbigniew Dolecki – wiceburmistrz, Zdzisław Kosakowski – Starosta.

2004 – do XVIII Czteroetapowego Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny przystąpiło 133 zawodników i zawodniczek z kraju i za granicy. Wśród pań zwyciężyła po raz czwarty Elena Cuchło z Białorusi (najlepsza z regionu 5. Małgorzata Muzyczuk z Hrubieszowa) u mężczyzn wygrał Andrej Gordeev (Białoruś). Startowali również niepełnosprawni. Sędzią głównym był Lucjan Ksykiewicz z Zamościa.

2010 – reprezentująca Legion Zamość Arleta Podolak zdobyła złoty medal podczas Mistrzostw Polski Juniorek w judo.

Zobacz też:

Z historii sportu… (cz. 80)

Zerknij na Instagram →


Opracował – Marek Ambroży Kitliński, foto – archiwum maka