10 wskazówek, jak wybrać idealny lokal na wesele

Marzysz o ślubie boho w nowoczesnej stodole albo w stylu królewskim we dworku? Sprawdź jak znaleźć perfekcyjne miejsce na wesele.

Reklamy

 

1. Sprytnie zaplanujcie koszty

Wesele poza miastem jest zazwyczaj tańsze, ale nie zawsze. Jeśli zapraszacie dużo gości, musicie wziąć po uwagę koszty transportu z kościoła czy urzędu stanu cywilnego, cenę noclegów i również transport już z wesela, jeśli chcecie zagwarantować gościom komfort absolutny. Przed wynajęciem sali podliczcie wszystko i upewnijcie się, że „okazja” pod miastem nie okaże się dużo droższa.

2. Pomyślcie o pogodzie

Zmienne temperatury mogą zepsuć nawet najlepiej zaplanowane wesele. Jeśli wybierzecie na nie stodołę pamiętajcie, że w ciągu dnia może łatwo się nagrzewać, natomiast nocą, nawet w upalne dni lata, mocno chłodzić. Wentylacja z opcją zarówno klimatyzacji jak i ogrzewania może okazać się niezbędna.

3. Szukajcie opinii

Tak jak bookując hotel czy wybierając restaurację podczas urlopu, kierujcie się opiniami. Znajomych, recenzjami na stronach internetowych, na facebooku. Generalna zasada przy wyborze lokalu weselnego brzmi: dowiedzcie się czegokolwiek o miejscu, zanim je zarezerwujecie.

4. Kameralnie czy hucznie?

Jeśli zależy wam na kameralnym weselu, w gronie bliskich, które będzie bardzo osobistym przeżyciem, nie wybierajcie lokalu z milionem sal, który pomieści jeszcze dwa, trzy inne śluby w tym samym czasie. Wybierzcie coś mniej oczywistego, np. małą restaurację, którą będziecie mogli wynająć tylko dla siebie. Tak zwane mikro-wesela są teraz niezwykle modne.

5. Dopasujcie salę do stylu wesela

Jeśli marzycie o rustykalnym weselu, zapomnijcie o dworku. Zaplanujcie je w stodole albo romantycznej restauracji. Ślub w stylu królewskim, z nawet najbardziej wyszukanymi dekoracjami nie będzie wyglądał tak efektownie jak chcecie, jeśli zostanie wyprawiony w zbyt skromnym wnętrzu. Dlatego najpierw zastanówcie się, o jakim typie wesela marzycie, a dopiero potem wybierzcie miejsce. W sieci dostępna jest lista lokali weselnych ze zdjęciami – są w niej miejsca z całej Polski. Łatwo pomoże wam ocenić, czy lokal pasuje do stylu waszego wesela.

6. Przeliczcie budżet

Jeśli musicie zmieścić się w określonej kwocie, szukajcie lokalu, który zorganizuje wszystko za was – od dekoracji sali po catering i alkohol. Chyba, że chcecie częściowo sami się w to zaangażować. Własnoręczne dekoracje na stoły czy catering z food tracków, jeśli planujecie rockowe wesele w klubie, mogą wyjść taniej niż te już wliczone.

7. Bookujcie z wyprzedzeniem

Oblegane i modne miejsca wymagają rezerwacji rok, a nawet półtora roku wcześniej. Jeśli nie chcecie myśleć o weselu z 1,5 rocznym wyprzedzeniem, wybierzcie coś bardziej nietypowego – dom na wynajem, do którego możecie samodzielnie zamówić dekoracje, muzykę, catering i barmana albo nowo otwartą restaurację. Zazwyczaj nowe miejsca mają dużo korzystniejsze ceny, ale często są w opcji „last minute”.

8. Przetestujcie salę

Oczywiście nie zachęcamy do wpraszania się na czyjś ślub. Ale zapytajcie, czy możecie odwiedzić salę na dzień przed organizowanym tam weselem. Ocenicie wtedy stopień zaawansowania prac i będziecie wiedzieli, na jak profesjonalną obsługę możecie liczyć.

9. Nie planujcie koktajlu w dworku

Oprócz stylu, w jakim ma być wesele, weźcie też pod uwagę jego przebieg. Jeśli po ślubie planujecie tylko szybki toast i przekąski albo luźny obiad, klasyczna sala weselna może okazać się zupełnie nieopłacalna. Lepsza będzie restauracja albo kawiarnia z ogródkiem w parku. 

10. Data idealna

Pamiętajcie, że sierpień i wrzesień to najdroższe weselne miesiące. Dlatego jeśli wymarzone miejsce jest poza waszym budżetem, pomyślcie o innej porze roku. Zimą ceny spadają nawet o 30 procent, a takie wesela stają się coraz bardziej popularne.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)