30 lat hrubieszowskich Lechitów – część IX

Rok 2013 to 30-lecie zespołu wokalno – instrumentalnego Lechici działającego przy Parafii MBNP w Hrubieszowie. Założyciel zespołu Leszek Opała i wspierający ich ks. prałat Andrzej Puzon nigdy nie przepuszczali, że będą uczestniczyć w tylu i takich miejscach, z tak ważnych dla kraju, wschodnich przyjaciół, jak i lokalnych wydarzeń. Poniżej, przeżyjmy to jeszcze raz, część IX Kalendarium Zespołu i zdjęcia obejmujący lata 2008 – 2009. Warto zwrócić na bardzo bogaty repertuar zespołu, ileż to działań organizacyjnych, prób, szukanie czasu wolnego, itp.

Reklamy


Kalendarium – część IX

– obejmująca lata 2008 – 2009,

zespołu instrumentalno – wokalnego „Lechici”

działającego przy parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie

pod kierownictwem p. Leszka Opały i wsparciu ks. Prałata ppłk Andrzeja Puzona <


Pierwsze nazwy zespołu: 

 „Juventus”,

„In Te Domine Speravi”,

„Redemptoris Mater”,

„Lechitki”.

Od 1997 roku zespół występuje jako „Lechici”.Rok – 2008

 

2008 – 16 III  – Niedziela Palmowa, wykonanie Pasji wg św. Mateusza w swojej Parafii.

 

2008 – 23 III – Wielkanoc – Rezurekcja, repertuar:

Kantata,

Psalm (Jacek),

Sekwencja,

Alleluja na Błoniach,

Alleluja prawosławne,

Kyrie eleison (+kapela),

Orędzie Magdaleny (+kapela),

Tajemnica wiary,

Amen,

Śpiewaj Panu Alleluja (+kapela),

Laudate Dominum, (+kapela),

Alleluja Jezus żyje,

Jezus Chrystus moim Panem (+kapela),

Jezus (Ola),

Surexit Dominum

 

2008 – 3 V – występ „Lechitów” w Katedrze Zamojskiej razem z Zespołem Muzyki Sakralnej „Lumen”, Aleksandrą Małkowicz, Marzeną Małkowicz, Januszem Szromem i Dariuszem Tokarzewskim z zespołu VOX, zespołem wokalnym „Signum Spei” z Zamościa z towarzyszeniem Kwintetu Smyczkowego Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu z dyrygentem Tadeuszem Wicherkiem. Wykonali Kantatę Maryjną pt. „Przy sercu Twoim” Zbigniewa Małkowicza, na którą składają się utwory:

Przy sercu twoim,

Nieba i Ziemi Królowo,

Śpij, mój syneczku,

Anioł Pański,

Jesteś Królową,

Królowo nasza,

Maryja Przewodniczką,

Imię Twoje,

Do Matki Bożej Pocieszenia,

Gdybym miał,

O Maryjo,

Stabat Mater, 

Matka Bolesna,

Modlitwa najcichsza ,

Ty jesteś Madonno,

Chwalcie Maryję.

 

2008 – 12 VI – Zamojski Dzień Papieski na Rynku Wielkim w Zamościu, wszystko „szło jak po maśle”, gdy nagle podczas koncertu… zawaliła się scena. W związku z tym, koncert został przerwany, na szczęście, nikt nie odniósł obrażeń.

 

2008 – 13 VI – występ „Lechitów” z Pop – oratorium „Miłosierdzie Boże” w Kościele Ojców Franciszkanów w Zamościu.

 

2008 – 14 VI – występ zespołu na Wałach Jasnogórskich z okazji X jubileuszu Słuchaczy Radia Maryja.

 

2008 – 8 IX – spotkanie członków zespołu „Lechici” z ósmym zawodnikiem podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w chodzie sportowym na dystansie 50 km Rafałem Fedaczyńskim, byłym zawodnikiem MKS „Unia” w Hrubieszowie i podopiecznym niżej podpisanego.

 

2008 – W dniach 20-21 IX udział zespołu w pielgrzymce do Lwowa. Trasa: Hrubieszów – Lwów – Poczajów – Olesko – Hrubieszów. Na Cmentarzu Łyczakowskim przy pomniku poetki polskiej Marii Konopnickiej zespół wykonał „Gaude Mater Polonia”.  Wieczorem obejrzał spektakl w Operze Lwowskiej. W Olesku ( miejscu urodzenia Króla Jana III Sobieskiego i Michała Korybuta Wiśniowieckiego) Lechici zwiedzali przepięknie położone na wzgórzu muzeum zamkowe – oddział Lwowskiej Galerii Sztuk Pięknych. W Poczajowie zwiedzili jeden z największych ośrodków maryjnych na Ukrainie (porównywalny z naszą Częstochową) – Ławrą Poczajowską – obiektem kultu prawosławnego. Żeby tam wejść dziewczyny musiały założyć spódnice, a na głowy – chusty. Panowie musieli również mieć nakrycia głowy. Kto nie spełnił tych warunków nie mógł wejść na teren Ławry.

 

2008 – 12 X – to VIII Dzień Papieski obchodzony w Hrubieszowie pod hasłem „Jan Paweł II wychowawca młodych”. W sali widowiskowej HDK zespół przedstawił koncert artystyczny; w repertuarze:

J.P. II,

Nie lękajcie się,

Bóg tak umiłował świat,

Nie bój się, wypłyń na głębię,

Jesus Christ …,

O mój Jezu (Sławek),

Przy sercu Twoim (Marta),

Dopomóż mi (Agata),

Barka.

Tradycyjnie już Lechici wystąpili z młodzieżą Gimnazjum nr 3 w Hrubieszowie.

 

2008 – W dniach 7/9 XI w HDK odbył się XIII Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego. Hasłem Festiwalu były słowa papieża Polaka Jana Pawła II „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Lechici występując w koncercie inauguracyjnym z hymnem festiwalu „Młodością Kolumbów” rozpoczęli obchody swojego jubileuszu – 25 – lecia działalności zespołu. Kierownik zespołu p. Leszek Opała z rąk Burmistrza Miasta p. Zbigniewa Doleckiego otrzymał Nagrodę Miasta Hrubieszowa – statuetkę Króla Władysława Jagiełły. Zespół otrzymał 3000 zł. na zakup sprzętu muzycznego. Program recitalu:

Jesus Christ…,

JP II,

Nie lękajcie się,

Przy sercu Twoim,

Dopomóż mi Panie,

Armia Pana,

O, mój Jezu,

Psalm 86,

Grajcie Panu,

Bóg tak umiłował świat.

Zespołowi towarzyszył kwartet smyczkowy La Prima Verra z Zamościa. Koncert galowy jak zwykle prowadziła redaktorka TV z Lublina, hrubieszowianka Anna Dąbrowska – Miazga.

W kategorii solistów przyznano 2 pierwsze miejsca Jagodzie Kurpiom z Wrocławia i Milenie Przybylskiej z Bydgoszczy.

W kategorii zespół – 1 miejsce zajął Zespół „Akwarium z Przemyśla. 

Wyróżnienie specjalne otrzymał zespół „Na granicy” ze Straży Granicznej w Kryłowie.

Na zakończenie festiwalu jego pomysłodawca ks. prał. ppłk A. Puzon zaproponował, aby wszyscy obecni zaśpiewali  „Barkę”  i było to wykonanie niezapomniane (łącznie z solówką Bartka Majewskiego). Odbyły się również wspaniałe koncerty znakomitych gości „Joszka Brody” i Edyty Geppert.

 

2008 – Tygodnik regionalny „Kronika Tygodnia”  opisała wręczenie honorowej statuetki -współtwórcy i kierownikowi  „Lechitów” p. Leszkowi Opale.

 

2008 – 23 XI – ks. prał.  Andrzej Puzon odprawił mszę św. i wygłosił homilię w Sanktuarium „Bożego Miłosierdzia” w krakowskich Łagiewnikach, w asyście m.in. ks. Andrzeja Łopockiego. Oprawę muzyczną zapewnił zespół „Lechici” w składzie:

Leszek  Opała,

Aleksandra Opała,

Beata Polak,

Ewa Gronkiewicz,

Patrycja Wójcik,

Iga  Wojtowicz,

Natalia Tymecka, 

Ewa Wąsik,

Angelika Patyjewicz,

Marlena Huskowska,

Iwona Naja,

Marta Słupna,

Tomasz Dąbrowski,

Sławek Lebiedowicz, 

Justyna Kaczkowska,

Ewelina Tymecka,

Andrzej Baran,

Andrzej Czarnecki,

Paweł Kasztelański,

Jacek Wróbel, 

Kamil Nazar,

Łukasz Małyska.

 

2008 – 27 XI – zespół wokalny „Lechici” gościł w TVP 3 w Lublinie. Wizyta była związana z jubileuszem 25 – lecia działalności zespołu. W rozmowie z red. Anną Dąbrowską – Miazgą, ks. prał. A. Puzon i L. Opała snuli wspomnienia na temat powstania zespołu, jego początków, rozwoju, działalności i osiągnięć. „Lechici” zaśpiewali dwie piosenki:

Prymasie Tysiąclecia oraz

To nasze święto.

Oba utwory aranżował Leszek Opała.

 

2008 – kompozytor Zbigniew Małkowicz i jego rodzina przesłali zespołowi życzenia bożonarodzeniowe i gratulacje z okazji ich 25urodzin.

 

2008 – w niedzielę 21 XII delegacja zespołu w składzie:

ks. prał. A. Puzon, L. Opała i M. Słupna

złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze na grobach nieżyjących kolegów – „Lechitów”-  Macieja Wysockiego i Sebastiana Łaty.

 

2008 – 28 XII w macierzystym kościele M.B.N.P. w Hrubieszowie odbyła się msza św. z okazji Jubileuszu 25 – lecia działalności zespołu „Lechici”. Za całokształt pracy  ks. A. Puzonowi i L. Opale w imieniu zespołu podziękowała p. Marta Słupna. Gratulacje złożyli również m.in.: z – ca Burmistrza Miasta Marek Bartkowiak, przewodnicząca Rady Miasta Grażyna Temporowicz, dyrektor HDK Emilia Felisiak, dyrektor SP nr 3 w Hrubieszowie Danuta Krawczuk, emerytowani dyrektorzy szkół – Marian Cisło (SP 3), Roman Giergiel (SP 1), wójt gminy Jan Mołodecki, Zbigniew Sekulski z Łodzi ( przyjaciel zespołu).

 

2008 – W restauracji „Szałas” odbyła się uroczysta jubileuszowa kolacja. Gości przywitał ks. prał. A. Puzon. Potem nastąpiło gaszenie świeczek na „urodzinowym” torcie. Wydawałoby się, że to takie proste, ale gospodarzom (Leszkowi i księdzu) jakoś nie udawało się tego zrobić. Może, dlatego, że gasili nie te świeczki (próbowali zagasić „fontanny”- zimne ognie na torcie), ale w końcu dokonali tego, co powinni – świeczki zostały zagaszone. Pan Zbigniew Sekulski ułożył i zaśpiewał piosenkę o Leszku – organiście. Była świetna zabawa, karaoke, tańce, wyśmienity poczęstunek, wiele zdjęć i dużo wspomnień.

 

2008 –  skład zespołu:

Leszek Opała – kierownik artystyczny (instrumenty klawiszowe),


sopran: Ewa Gronkiewicz,

Marta Klimberzin,

Aleksandra Opała,

Angelika Patyjewicz,

Beata Polak,

Natalia Tymecka,

Patrycja Wójcik,

Iga Wojtowicz;

 

alt: Ewa Kaczkowska,

Justyna Kaczkowska,

Agata Lipska,

Marta Słupna,

Ewelina Tymecka,

Marlena Huskowska,

Iwona Naja;

 

tenor: Tomasz Dąbrowski,

Sławomir Lebiedowicz,

Daniel Patyjewicz,

Łukasz Małyska;

 

bas: Paweł Kasztelański,

Jacek Wróbel;

 

zespół instrumentalny:

Jarosław Jonak – gitara basowa, 

Mateusz Sołtysiak – gitara elektryczna,

Wojciech Sołtysiak – gitara akustyczna,

Krzysztof Załuski – instrumenty perkusyjne

 


Rok – 2009

 

2009 – zespół „Lechici” działający pod kierunkiem Leszka Opały nagrał płytę do muzyki Zbigniewa Małkowicza pt. „Przy sercu Twoim”. Na całość składa się cykl 14 różnych pieśni skomponowanych do tekstów ks. Mateusza Jeża, św. Faustyny oraz Józefa Andrzeja Frasika. Ponieważ pieśni te i cała płyta powinny trafiać do szerokiego grona odbiorców, dlatego muzyka jest prosta, melodyjna i dynamiczna. Nagrania odbyły się w Zamościu w kwietniu 2008 r. Wzięli w nich udział:

E. Gronkiewicz,

M. Klimberzin,

A. Opała,

A. Patyjewicz,

B. Polak,

N. Tymecka,

I. Wójtowicz,

P. Wójcik,

M. Huskowska,

E. Kaczkowska,

J. Kaczkowska,

A. Lipska,

I. Naja,

M. Słupna,

E. Tymecka,

T. Dąbrowski,

S. Lebiedowicz,

Ł. Małyska,

D. Patyjewicz,

P. Kasztelański,

J. Wróbel.

 

2009 – W Tygodniku Katolickim „Niedziela” z 8 II br.  ks. prał. Andrzej Puzon przybliżył czytelnikom dwudziestopięcioletnią działalność zespołu wokalno – instrumentalnego „Lechici” działającego przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie. Cieszy się, że są prowadzone kroniki, dzięki którym można wiele napisać o zespole. Przypomina, że są w nich wpisy m.in.

Prymasa Polski kard. Józefa Glempa,

kard. Stanisława Nagyego,

abp Stanisława Wielgusa,

prof. Wiktora Zina,

ambasadora USA w Polsce,

prezydentów i premierów RP,

arcybiskupów i biskupów,

ludzi świata polityki i administracji państwowej oraz lokalnej.

Wspomina festiwale i odnoszone w nich sukcesy, koncerty, a przede wszystkimobsługę mszy św. w czasie wizyty Ojca św. Jana Pawła II w  Krośnie i Zamościu. Pogratulował Lechitom i p. Leszkowi nagrania kolejnej płyty „Przy sercu Twoim – kantaty dla Bogarodzicy. Składając życzenia napisał:

”… niech Wasze śpiewanie będzie źródłem kultury religijnej, abyście przynosili i świadczyli o Waszej „epifanii” Boskiego piękna dostrzeganego w Stworzeniu.”

 

2009 – 5 IV – Niedziela Palmowa – Opis męki Chrystusa – Pasja wg św. Mateusza.Rolę J. Chrystusa wyśpiewał ks. prałat Andrzej Puzon, Jacek Wróbel – Piłata i innych osób, a narratorem był Leszek Opała. W chórze wystąpiły 63 osoby!!!

 

2009 – 24 – 25 IV – zespół wystąpił z koncertami we Lwowie. Odbyły się one w archikatedrze lwowskiej z udziałem wykonawców z Polski i Ukrainy. W ramach koncertów wykonano kantatę ,,Ku Bogurodzicy” i pop-oratorium ,,Miłosierdzie Boże” autorstwa Zbigniewa Małkowicza. Koncerty odbyły się pod honorowym patronatem arcybiskupa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego oraz Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. W polsko-ukraińskich koncertach ku czci Miłosierdzia Bożego wystąpił w jednym wielkim międzynarodowym chórze. Pod batutą lwowskiego dyrygenta Edwarda Kuca wystąpił

– Zespół Muzyki Sakralnej ,,Lumen” z Poznania,

– orkiestra kameralna ,,Akademia” Lwowskiej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki,

– polski chór ,,Echo” ze Lwowa,

– zespół wokalny ,,Lechici” z Hrubieszowa.

 

Gośćmi specjalnymi koncertów byli:

Janusz Szrom – znany wokalista jazzowy

i Dariusz Tokarzewski (z grupy VOX).

 

W kantacie „Ku Bogurodzicy” wykorzystano teksty ks. Mateusza Jeża, który tworzył w okresie międzywojennym. Poszczególne pieśni są przeplatane krótkimi fragmentami z encyklik i przemówień Jana Pawła II. W koncercie wzięli udział m. in. konsul generalny RP we Lwowie, Grzegorz Opaliński, delegacja władz Lublina, przedstawiciele organizacji polskich. „Myślę, że kontemplacja wielkiego Miłosierdzia Bożego zaowocuje w naszym życiu i będziemy korzystać z Jego zdroju” – zaznaczył abp Mokrzycki. Metropolita lwowski, zabierając głos nazwał nasz koncert głęboką modlitwą i złożył serdeczne podziękowania organizatorom koncertu i wykonawcom. Oba koncerty nagrywali: Katolickie Radio Zamość i TV Polonia.

 

2009 – 12 VI – Rynek Wielki w Zamościu – udział w koncercie z okazji Zamojskiego Dnia Papieskiego w 10. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście. W Wielkim Koncercie dla Sługi Bożego Jana Pawla II pt: „Pan jest moim światłem Lechici wystąpili wraz

– z zespołem muzyki sakralnej „Lumen” z Poznania pod kierownictwem Z. Małkowicza,

– Signum Spei z Zamościa

 

oraz solistami :

Marzeną Małkowicz,

 Aleksandrą Małkowicz

i gościem specjalnym – Januszem Szromem.

 

2009 – 11 X – z okazji IX Dnia Papieskiego zespół wystąpił w Hrubieszowskim Domu Kultury w koncercie „Jan Paweł II Papież Wolności”.

 

2009 – 14 – 15 XI – HDK – koncert inauguracyjny podczas XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego. Jako gość Festiwalu wystąpiła Krystyna Giżowska, która z życzeniami dalszych sukcesów dokonała wpisu do kroniki zespołu.

 

2009 – w zespole śpiewali:

 

soprany

Ewa Gronkiewicz,

Marta Klimberzin,

Beata Polak,

Aleksandra Opała,

Angelika Patyjewicz,

Natalia Tymecka,

Ewa Wąsik,

Patrycja Wójcik,

Iga Wojtowicz;

 

alty

Marlena Huskowska,

Justyna Kaczkowska,

Ewa Kaczkowska,

Agata Lipska (Wojciechowska),

Iwona Naja,

Ewelina Tymecka,

Marta Słupna;

 

tenory

Tomasz Dąbrowski,

Sławomir Lebiedowicz,

Łukasz Małyska,

Andrzej Baran;

 

basy

Grzegorz Czarnecki,

Paweł Kasztelański,

Leszek Skowroński,

Jacek Wróbel;

 

zespół instrumentalny

Jarosław Jonak – gitara basowa,

Mateusz Sołtysiak – gitara elektryczna,

Wojciech Sołtysiak – gitara akustyczna,

Bartłomiej Majewski – instrumenty perkusjyjne,

Daniel Mołodkiewicz – instrumenty perkusjyjne,

Krzysztof Załuski – instrumenty perkusyjne,

Leszek Opała – instrumenty klawiszowe.

 

 

Cdn.

Więcej na stronie internetowej zespołu – www.lechici.pl

 

Kroniki i stronę internetową zespołu,

Na wysokim poziomie prowadziła i prowadzi długoletnia członkini „Lechitów” p. Marta Słupna, na podstawie, których, kalendarium z lat 1982 – 2009

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)Uwaga KSIĄŻKA!

Jeszcze jest trochę egzemplarzy książki o Lechitach znakomicie i bogato opracowanej przez p. Martę Słupną, kto chciałby Ją nabyć, powinien skontaktować się z autorką lub w Parafii MBNP w Hrubieszowie przy ul. Dwernickiego.

Książka o działalności zespołu „Lechici” – autor Marta Słupna »


 

 

Czytaj też:

30 lat hrubieszowskich Lechitów!!!

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część II

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część III

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część IV

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część V

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część VI

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część VII

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część VIII