2 lutego 2025

31 stycznia – ważna data dla przedsiębiorców

Koniec stycznia to ostatni dzwonek dla przedsiębiorców w kilku sprawach. Po pierwsze: zgłoszenie do „małego ZUS plus”. Po drugie: wnioski o wakacje składkowe za luty. Po trzecie: ostatni dzień na złożenie dokumentu w sprawie składki wypadkowej.

Reklamy

Mały ZUS plus

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby zacząć korzystać z „małego ZUS plus”, do 31 stycznia mają czas na zgłoszenie. To ulga, która pozwala opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne, liczone od dochodu przedsiębiorcy. 

Reklamy

Mogą z niej korzystać płatnicy, którzy w ubiegłym roku prowadzili działalność przez co najmniej 60 dni i których całoroczny przychód nie przekroczył 120 tys. zł. Obniżone składki można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia działalności. 

Żeby zacząć korzystać z ulgi, trzeba wyrejestrować się w ZUS ze starego kodu ubezpieczenia i zgłosić z nowym kodem, właściwym dla „małego ZUS plus”. Czas na to jest do końca stycznia. Takiego przerejestrowania nie robią osoby, które korzystały z ulgi w grudniu ubiegłego roku, nadal spełniają do niej warunki i chcą płacić niższe składki także w 2025 roku.

Reklamy

Czytaj: Kandydat na prezydenta RP w Hrubieszowie [ZDJĘCIA]

Wakacje składkowe

31 stycznia to również ostatni dzień na wniosek o wakacje składkowe za luty. Ulga pozwala przedsiębiorcy na przerwę od składek na własne ubezpieczenia za jeden wybrany miesiąc roku. Obejmuje ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Z wakacji składkowych mogą korzystać przedsiębiorcy, który mają wpis do rejestru CEIDG i zgłaszają do ubezpieczeń maksymalnie 10 osób (łącznie z sobą). Do 30 stycznia do ZUS trafiło około 3,2 tys. wniosków o wakacje składkowe za luty od płatników z województwa lubelskiego.

Zobacz: Nowy rodzaj służby w NOSG [ZDJĘCIA, WIDEO]

ZUS IWA – czyli o składce wypadkowej

Końcówka stycznia to ostatni dzwonek na przesłanie do ZUS informacji potrzebnych do ustalenia nowej wysokości składki wypadkowej. Chodzi o formularz ZUS IWA, w którym część płatników informuje o m.in. o rodzaju działalności, liczbie zatrudnionych w warunkach zagrożenia i poszkodowanych w wypadkach przy pracy w 2024 roku. 

ZUS IWA muszą złożyć podmioty, które przez cały ubiegły rok były zarejestrowane w ZUS, na koniec grudnia miały wpis do rejestru REGON i zgłaszały do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Zobacz też:

Mercedes odzyskany w Zosinie

Zerknij na Instagram →


Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com