5 pomysłów na zagospodarowanie przydomowego ogrodu

Lato sprzyja różnym pracom budowlanym wokół domu. Długi dzień, słoneczna, bezdeszczowa pogoda i odpowiednia temperatura pozwalają na długie godziny majsterkowania. Masz duży ogród wokół domu i nie wiesz w jaki sposób go uświetnić? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj różne sposoby na zagospodarowanie przydomowego ogrodu.

Reklamy

Taras lub altana – strefa wypoczynkowa dla całej rodziny

Ciekawym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni w ogrodzie lub na działce jest zbudowanie strefy wypoczynkowej dla całej rodziny. Zbuduj piękny, drewniany taras, na którym rozłożysz wygodne leżaki, pufy, zjesz pyszne śniadanie z widokiem na ogród i poczytasz książkę w ciepłe dni. Jeżeli nie dysponujesz dużą ilością wolnego czasu, postaw zadaszoną altanę ogrodową, która nie wymaga kotwienia ani pozwolenia na budowę. Powieś na niej kilka lampionów lub lampek i spędź klimatyczne letnie wieczory przy grillu wraz z rodziną lub przyjaciółmi.

Domek letniskowy dla gości – idealny na ciepłe, letnie dni

Kolejnym pomysłem może być montaż domku letniskowego dla gości w ogrodzie. Jeżeli uwielbiasz przyjmować gości, a nie masz wystarczająco dużo miejsca w domu na przenocowanie ich, to może być idealne rozwiązanie dla Ciebie. Domki drewniane doskonale sprawdzą się na nocleg w ciepłe, letnie wieczory. Szczególnie dla dzieci spanie w nich będzie dużą frajdą. Domki z drewna to świetne rozwiązanie do miejskich ogródków działkowych – można w nim wypocząć, schronić się przed deszczem oraz schować wszystkie potrzebne narzędzia. 

Domek na narzędzia – pozbądź się bałaganu

Ciągle szukasz łopaty, grabi czy konewki? Twoja kosiarka nie ma stałego miejsca i wciąż się o nią potykasz? Jeżeli nie posiadasz osobnego pomieszczenia na przybory ogrodnicze, postaw domek narzędziowy na podwórku. Nareszcie wszystkie przedmioty będą pod ręką na swoim miejscu. Możesz w nim nawet trzymać rower czy kosiarkę, chroniąc je przed deszczem, śniegiem i szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Nie musisz uzyskiwać pozwolenia na postawienie domku narzędziowego i nie wymaga on kotwienia. Niektóre z nich posiadają drewutnię, w której schowasz drewno na opał.

Szklarnia – świeże warzywa przez długie miesiące

Mimo że w lecie rośliny mają odpowiednią temperaturę, ilość słońca i dobrze rosną posadzone w glebie, to jednak jest to najlepszy czas na budowę szklarni. Późną jesienią, zimą i wczesną wiosną może być to utrudnione ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne. Dzięki niej będziesz się mógł dłużej cieszyć własnymi warzywami i owocami, niż w przypadku wysiewu gruntowego. W szklarni wyhodujesz także rośliny, które są wyjątkowo ciepłolubne np. paprykę, pomidory czy nawet egzotycznego melona, kiwano i arbuza. Dzięki niej Twoje plony będą odporne na zmienne warunki atmosferyczne (majowe przymrozki, letnie wichury, grad czy ulewne deszcze) oraz szkodniki i choroby.

Wiata garażowa – ochrona samochodu przed czynnikami zewnętrznymi

Nie posiadasz murowanego garażu, a Twój samochód stoi na podwórku? Zamontuj wolnostojącą wiatę garażową, która ochroni go przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, deszczem, śniegiem czy gradem. Do jej postawienia nie musisz posiadać pozwolenia na budowę. 

(tekst i fot. mat. partnera)