18 listopada 2024

Akcja Pierwsza Pomoc! Seniorzy z SIW

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie i nieformalna Grupa Wsparcia dla seniorów zapraszają osoby w wieku 60+ na spotkania informacyjno-prawne i prozdrowotne  w ramach projektu pn: „Akcja: Pierwsza Pomoc z seniorami”.

Reklamy

W naszym projekcie oferujemy:

  • warsztaty z pierwszej pomocy z instruktorem kwalifikowanej pierwszej pomocy
  • możliwość uzyskania wiedzy i pomocy prawnej dotyczącej praw i obowiązków obywateli 
  • rozmowy  z prawnikiem (adwokatem i radcą prawnym) 
  • wymianę doświadczeń i nawiązanie nowych znajomości 
  • ciekawe rozmowy podczas poczęstunku kawowego
  • poradnik filmowy o pierwszej pomocy
  • informator prawny

Źle udzielona pierwsza pomoc – co za to grozi? 

Reklamy

Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobie, której życie lub zdrowie jest bezpośrednio zagrożone spoczywa na każdym z nas. Co jednak jeśli podczas udzielania pierwszej pomocy zrobimy poszkodowanemu krzywdę lub wyrządzimy inną szkodę? Prawo wyłącza odpowiedzialność za nieumiejętne udzielenie pomocy.  Oznacza to, że jeśli ratownik-amator złamie poszkodowanemu żebra w czasie resuscytacji, nie odpowie za spowodowanie uszczerbku na zdrowiu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której nieprawidłowe działanie będzie umyślne albo w oczywisty sposób niezgodne z zasadami znanymi każdemu przeciętnemu człowiekowi. Również w przypadku gdy do udzielenia pomocy konieczne jest poświęcenie jakiegoś innego dobra np. zniszczenie ubrania czy wybicie szyby w samochodzie, osoba udzielająca pierwszej pomocy nie poniesie odpowiedzialności.  Może ona bowiem poświęcić dobra osobiste innej osoby, inne niż życie lub zdrowie, a także dobra majątkowe w zakresie, w jakim jest to niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia osoby znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, jeżeli  będzie działała w dobrych intencjach i z zachowaniem pewnych elementarnych zasad. Za nieuprawnione może np. zostać uznane wybicie szyby w samochodzie bez uprzedniego sprawdzenia, czy nie da się otworzyć drzwi.

Pamiętać również warto o tym, że osoba udzielająca pomocy może liczyć na zwrot kosztów akcji ratowniczej czy innych strat. W sytuacji gdy np. przekaże swoje ubranie poszkodowanemu, które to potem zostanie trwale pobrudzone krwią to ma uprawnienie do żądania naprawienia szkody od Skarbu Państwa reprezentowanego przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce powstania szkody.

Reklamy

Więcej opowiemy na spotkaniach informacyjno-prawnych, na które serdecznie zapraszamy. 

ZAPISY: 

Telefonicznie pod numerem + 48 605085714,  

albo

email: stowarzyszenie.hrubieszow@gmail.com

Zapraszamy do kontaktu:

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie 

stowarzyszenie.hrubieszow@gmail.com 

tel.: +48605085714

„Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności — Centrum Rozwoju Społeczeństwa

Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Poradniczych”


Zobacz też:

Hrubieszów: Plaga gąsienic [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →


Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com


Artykuł sponsorowany – tekst i grafika mat. partnera