27 maja 2024

Andrzejki w Dwójce na wesoło!

W ostatnim tygodniu listopada wychowawcy edukacji wczesnoszkolnej zorganizowali klasowe zabawy andrzejkowe. Uczniowie z klasy VI a skorzystali z super wróżb andrzejkowych w hrubieszowskim Muzeum.

Andrzejki to wesoła zabawa podczas, której kultywujemy tradycje i obrzędy ludowe. Były tańce i pląsy przy dźwiękach wesołej muzyki. Muzyce i tańcom towarzyszyły wróżby andrzejkowe. Miały na celu wywróżenie sobie szczęśliwej, najbliższej i dalszej przyszłości, a wszystko to z przymrużeniem oka, bo przecież to tylko zabawa. Zabawom i wróżbom uczniów klasy Ia i IIb towarzyszyły misie i przytulanki, które przybyły z dziećmi do klas z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia

Dnia 29 listopada w wigilię andrzejek klasa VI A wraz z wychowawczynią wybrała się na super zajęcia do Muzeum.

Na początku każdy ze swojej daty urodzenia wyliczył swoją szczęśliwą liczbę, która stała się podstawą wróżby. Potem każdy uważnie słuchał co tez kryje się pod tą tajemniczą liczbą.

Potem była wróżba z kubkami…….i tu każdy z ciekawością dowiadywał się, czy w przyszłości zostanie podróżnikiem, czy lekkoduchem, czy artystą, osobą duchowną a może będzie go czekała ciężka praca….

Andrzejki są dniem, kiedy każdy stara się poznać, co może spotkać go w życiu. Już od najdawniejszych czasów ludzie poszukiwali różnorodnych sposobów, by poznać przyszłość, a Andrzejki stwarzały ku temu idealną okazję. Można w nie wierzyć lub nie, ale wróżby mają w sobie coś magicznego, aurę tajemniczości i mocy sprawczej. Szóstoklasiści z Zespołu Szkół Miejskich nr 2 podeszli do wróżb andrzejkowych, podobnie – jak ich młodsi koledzy z lekkim przymrużeniem oka.

Dziękujemy pracownikom muzeum za wspaniałą lekcję, która przybliżyła uczniom fradycje związane z Andrzejkami. Mamy nadzieję na spotkanie w przyszłym roku.

Foto galeria na stronie szkoły

http://www.zsm2.hrubieszow.info/