23 kwietnia 2024

Angielski online – jak wybrać skuteczny kurs?

Kursy angielskiego online są dziś dostępne w tak ogromnej liczbie i w tak wielu odmianach, że osobie szukającej kursu dla siebie może być niezwykle trudno wybrać jedno, konkretne rozwiązanie. Co więcej, na pierwszy rzut oka większość z nich jest niemal identyczna pod względem oferowanego zakresu materiału, a najbardziej zauważalną różnicę stanowi zwykle koszt kursu online. Jak jednak mówi stare przysłowie, diabeł tkwi w szczegółach i to właśnie od nich najlepiej zacząć poszukiwanie kursu językowego dla siebie. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę, by nauka angielskiego online spełniła nasze oczekiwania?

Mity na temat nauki angielskiego online

Zanim przejdziemy do cech, którymi powinien się charakteryzować dobry kurs angielskiego online, rozprawmy się na początek z najpowszechniejszymi mitami, jakie narosły wokół nauki języków obcych przez internet.

Pierwszym i chyba najbardziej rozpowszechnionym mitem jest przekonanie, że nauka angielskiego przez internet jest mniej efektywna, niż tradycyjne zajęcia prowadzone w systemie stacjonarnym. Byłaby to mniej lub bardziej prawda, gdyby istniały wyłącznie kursy języka angielskiego online przeznaczone do nauki samodzielnej, tak jednak nie jest.

Dla przykładu w szkołach języka angielskiego Speak Up można wybierać spośród różnych typów zajęć, jak np. zajęcia multimedialne, zajęcia z e-podręcznikiem, angielski online w małej grupie czy telefoniczna rozmowa po angielsku z lektorem na dowolny temat. Pozwala to skupiać się na wybranych kompetencjach językowych, które osoba ucząca się chce w danym momencie rozwijać. Co bardzo ważne, osoby biorące udział w kursach angielskiego online prowadzonych przez Speak Up mają dostęp do takich samych materiałów dydaktycznych i zapoznają się z dokładnie takim samym zakresem materiału, co uczestnicy kursów stacjonarnych. Trudno w tym kontekście mówić o mniejszej efektywności zajęć – szczególnie obecnie, gdy ze względu na pandemię koronawirusa zajęcia w trybie stacjonarnym nie mogą się odbywać w ogóle.

Innym powszechnym mitem jest przeświadczenie, że kursy angielskiego online nie przygotują uczestnika do rozmowy w tym języku. To jednak również nieprawda – dzięki zaawansowanym technologicznie platformom e-learningowym i komunikatorom można się bez problemu wsłuchiwać w to, co mówi lektor i w pełni wykorzystać potencjał zajęć online.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kursu angielskiego online?

O czym pamiętać podczas podejmowania decyzji, by wybrany przez nas kurs angielskiego online nie okazał się być wyłącznie dobrze zareklamowanym pakietem do samokształcenia? Poniżej wymieniamy najważniejsze kwestie, bez których trudno mówić o efektywności kursu.

Dostęp do materiałów o każdej porze i z dowolnego miejsca

Trudno nazwać daną ofertę prawdziwym kursem online, jeżeli do materiałów edukacyjnych nie można uzyskać dostępu przez internet o dowolnej porze ani korzystać z nich bez ograniczeń. Taka możliwość jest szczególnie ważna dla osób, które prowadzą nieregularny tryb życia ze względu np. na pracę czy inne okoliczności.

Opieka lektora

Kwestią o kluczowym znaczeniu dla postępów w nauce języka angielskiego (i każdego innego języka obcego) jest utrzymanie odpowiedniej motywacji. W przypadku kursów online wsparcie ze strony lektora, regularna weryfikacja postępów kursanta oraz kierowanie nauką w taki sposób, by uczeń osiągnął zamierzony cel edukacyjny to podstawa efektywnego kształcenia językowego.

Zajęcia z lektorem

Nadzór i opieka doświadczonego lektora są wręcz nieocenioną pomocą dla każdej osoby uczącej się języka angielskiego – zarówno online, jak i w trybie stacjonarnym. Bez osoby, która w porę skoryguje popełniane błędy, wyjaśni trudniejsze zagadnienia i będzie partnerem do konwersacji, trudno o wysoką skuteczność kursu online. Zajęcia z lektorem w trybie online to również doskonały sposób na sprawdzenie się w realnej konwersacji, ocenę poczynionych postępów i zaplanowanie we współpracy z osobą prowadzącą zajęcia kolejnych etapów kursu.

Indywidualny system nauczania

Nie od dziś wiadomo, że każdy człowiek przyswaja wiadomości i zdobywa nowe kompetencje w innym tempie. Dotyczy to także języka angielskiego, dlatego wybierając kurs online warto zdecydować się na taki, który pozwala uczyć się w tempie dostosowanym do indywidualnych potrzeb uczestnika kursu – nauka angielskiego przez internet powinna być przecież przyjemnością, a nie żmudnym obowiązkiem.

Korzyści z wyboru zajęć angielskiego online

Wiele z zalet dobrych kursów języka angielskiego online wymieniliśmy już powyżej, ale o kilku warto jeszcze dodatkowo wspomnieć. Są to:

  • nauka w warunkach, które najbardziej sprzyjają przyswajaniu wiedzy (bo przecież gdzie jest nam lepiej, niż w domu?);
  • ogromna oszczędność czasu, ponieważ nie trzeba dojeżdżać na zajęcia do szkoły;
  • oszczędność pieniędzy, związana z brakiem wydatków na dojazdy oraz faktem, że kursy angielskiego online bywają dostępne w korzystniejszych cenach niż te stacjonarne (tak jest aktualnie w szkole językowej Speak Up);
  • dostęp do szerokiego spektrum zajęć, dzięki czemu nauka angielskiego online jest atrakcyjna i angażująca.

Podsumowanie

Wybór kursu języka angielskiego online spośród dostępnych obecnie ofert może być sporym wyzwaniem, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie do końca wiadomo, na co zwrócić baczniejszą uwagę. Stworzyliśmy ten krótki poradnik po to, aby przynajmniej w pewnym stopniu ułatwić podjęcie dobrej decyzji wszystkim tym, którzy chcą się efektywnie uczyć angielskiego przez internet.

Tekst powstał we współpracy ze szkołą języka angielskiego Speak Up oferującą zajęcia angielskiego online https://www.speak-up.pl/angielski-online.

(tekst i fot. mat. partnera)