26 kwietnia 2024

Anielin: Dzień Pamięci o Majorze Hubalu z udziałem delegacji z 2 Pułku Rozpoznawczego

30 kwietnia 2014 roku w 74. rocznicę śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala przy Szańcu w Anielinie odbyły się uroczyste obchody Dnia Pamięci o Majorze Hubalu, w których uczestniczyła delegacja z 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego na czele z Dowódcą Pułku, płk. Marcinem Majem oraz Pocztem Sztandarowym.

Nad tegorocznymi uroczystościami rocznicowymi patronat honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław KOMOROWSKI.

Obchody zorganizował Powiat Opoczyński we współpracy z 25 Batalionem Dowodzenia z Tomaszowa Mazowieckiego noszącym imię legendarnego majora oraz Gminą Poświętne. Na uroczystościach obecna była córka mjr. H. Dobrzańskiego Hubala, Pani Krystyna Dobrzańska- Sobierajska a także słynny honorowy hubalczyk, płk rez. Marian Zach.

Uroczystości przy Szańcu Hubala w Anielinie rozpoczęły się od Polowej Mszy Świętej, w której uczestniczyły liczne poczty sztandarowe, władze państwowe z Wicemarszałkiem Sejmu, Eugeniuszem Grzeszczakiem, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta, dr Jarosław Neneman, władze wojewódzkie i samorządowe, środowiska kombatanckie, grupy rekonstrukcyjne, służby mundurowe, dzieci, młodzież ze szkoły kadetów oraz harcerze, mieszkańcy gminy i uczestnicy rajdu rowerowego oraz VI Rajdu Śladami Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala. Warto wspomnieć, iż kolejna już edycja rajdu prowadziła przez historyczne miejsca związane ze szlakiem bojowym hubalczyków: Skłoby- Hucisko- Ruski Bród- Przysuchy- Stefanów- Budy- Gielniów- Brzustowiec- Bielawy i Ceteń- Anielin.

Po zakończeniu uroczystej Mszy Świętej wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Następnie odbył się Apel Pamięci i oddana została salwa honorowa.

Z kolei liczne delegacje obecne na uroczystościach złożyły wieńce i wiązanki kwiatów w miejscu śmierci bohaterskiego Syna naszego narodu, mjr. H. Dobrzańskiego.

Obchody zakończono pokazami ułańskimi w wykonaniu Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala.

Po zakończonych uroczystościach można było nabyć najnowszą monografię o Hubalu autorstwa Łukasza KSYTY pt.: „ Major Hubal- historia prawdziwa” oraz porozmawiać z gościem honorowym uroczystości, córką mjr. Dobrzańskiego, Panią Krystyną Dobrzańską- Sobierajską i towarzyszącym jej Andrzejem Dyszyńskim- współautorem albumu fotograficznego „Hubal” (Warszawa 1997, 2005) oraz pozycji „Hubal major Henryk Dobrzański 1897- 1940” (Warszawa 2012).

W krótkiej rozmowie Pani Krystyna Dobrzańska- Sobierajska wspominała swoje dzieciństwo, kiedy to już w wieku niemowlęcym ojciec sadzał ją na konia ku przerażeniu wszystkich obserwatorów. Jako małe dziecko twarzy i głosu ojca nie mogła zapamiętać. Natomiast zapamiętała zapach konia, który do domu wnosił zawsze ojciec.

Z kolei Pan Andrzej Dyszyński wspominał pobyt z synem Pani Krystyny, Panem Henrykiem Sobierajskim w Hrubieszowie w 1992r., kiedy to na budynku dawnego Syndykatu Rolniczego odsłaniano Tablicę Pamiątkową świadczącą o miejscu zamieszkania mjr. Dobrzańskiego na terenie hrubieszowskiego garnizonu.

Obszar ostatniej bitwy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, a zarazem ziemia przesiąknięta krwią mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala i jego żołnierzy, to wyjątkowa przestrzeń, gdzie echa bohaterskiej walki rodzącego się dopiero polskiego ruchu oporu w połączeniu ze współczesnym celebrowaniem pamięci tworzą szczególną aurę.

Na zakończenie relacji z obchodów rocznicowych warto przytoczyć słowa Prezydenta RP Bronisława KOMOROWSKIEGO, które odczytał dr Jarosław Neneman:

„Major Henryk Dobrzański Hubal zapisał się w historii Polski jako Jej mężny obrońca i żarliwy patriota czasu wojny. A jednak może i powinien być inspiracją dla wszystkich, którzy chcą być patriotami czasu pokoju, „patriotami życia codziennego”. Wybitne zasługi Henryka Dobrzańskiego w trakcie obu wojen światowych, podczas obrony Lwowa i w walce z bolszewicką nawałą 1920 roku, miały przecież swoje źródło w solidnej edukacji, obywatelskim wychowaniu, w ciągłym samodoskonaleniu jako oficera i kawalerzysty. Teraz, w jubileuszowym dwudziestym piątym roku wolnej III Rzeczypospolitej, jeszcze lepiej rozumiemy Majora Hubala”.

Obecność hrubieszowskich zwiadowców w tak wymownym Miejscu Pamięci Narodowej wpisuje się w obszar pracy nad krzewieniem pamięci o Patronie Pułku, bohaterskim żołnierzu, który broni nie złożył, munduru nie zdjął, honoru i wiary ustrzegł, a walcząc wytrwale do końca, złożył swe życie za wolność na ołtarzu ukochanej Ojczyzny.

„Poległ major Hubal. 
Żyje o nim pieśń. 
Hubalowa legendo,
nieś się z wiatrem, nieś!

 

Opracowanie: Edyta Biszczat
Zdjęcia: 2pr