15 czerwca 2024

Apteczka w miejscu pracy. Czy jest konieczna?

W dzisiejszych czasach większość z nas spędza w pracy minimum osiem godzin. Często jest tak, że nie możemy opuścić swojego miejsca pracy nawet jeśli nie najlepiej się czujemy. Warto więc wiedzieć jakie są prawa pracownika.

Reklamy

 

Czy apteczka w miejscu pracy jest konieczna? Co musi się w niej znaleźć?

 

Pracodawca ma obowiązek zapewnić dostęp do apteczki

To co ważne, musisz mieć świadomość, że pracodawcy mają obowiązek zapewnienia pracownikom dostępu do apteczki. Wynika to z przepisów prawa, które znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli więc w twoim miejscu pracy nie ma takowej – warto interweniować.

Reklamy

 

Co musi się w niej znaleźć?

Przepisy BHP określają jasno, że apteczka w miejscu pracy powinna zawierać wszystko, czego potrzeba by kompleksowo udzielić pierwszej pomocy. Wśród niezbędnych akcesoriów znajdować powinny się różnego rodzaju materiały opatrunkowe – bandaże, opaski uciskowe, gazy, kompresy, plastry oraz chusta trójkątna. Poszukując odpowiednich akcesoriów warto odwiedzić dobrze wyposażony sklep medyczny taki jak www.hurtowniamedyczna.com.pl.

 

Co z lekami?

Przepisy prawa nie wymagają od pracodawcy zakupu leków przeciwgorączkowych czy przeciwbólowych. Na szczęście, nie zabraniają ich także. Dlatego też, jeśli pracodawca wyrazi dobrą wolę może zadbać o to, by w pracowniczej apteczce znalazły się również popularne leki bez recepty łagodzące ból gardła, głowy, gorączkę czy kłopoty z układem trawiennym. Warto więc ustalić, czy pracodawca może pozwolić sobie na to, by zakupić lekarstwa, które mogą pomóc w częstych, ale niegroźnych dolegliwości. Tym bardziej, że koszt zakupu leków nie jest wysoki a mogą okazać się one bardzo pomocne.

Reklamy

 

Podsumowując, wiele zależy od ustaleń pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Nie ma on bowiem obowiązku zapewniania im dostępu do podstawowych leków bez recepty. Niemniej jednak, coraz częściej właściciele firm w trosce o dobre samopoczucie swoich pracowników dbają również o to, by w apteczce nie brakowało również leków bez recepty.

 

 

tekst i fot. mat. sponsora