23 grudnia 2024

Bądź mądry – głosuj! O tym, że warto wybierać

Samorządy wydaje nasze pieniądze, ważne jest więc komu powierzymy nad nimi pieczę. Przedstawiciele mieszkańców wyłonieni w wyborach powinni posiadać wiedzę, umiejętności i doświadczenie w sprawach samorządu a sprawowanie mandatu traktować jako służbę publiczną a nie sposób na dobry zarobek.

Reklamy

 

Powszechnie panuje opinia, że w naszych samorządach od lat zasiadają te same osoby. I jest to w dużej mierze prawda. Nie ma w tym jednak nic złego. W samorządach potrzebni są ludzie mający odpowiednie umiejętności, wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Potrzebni są również nowi ludzie, będący specjalistami w swojej branży, mogący pochwalić się sukcesami na polu zawodowym i osiągnięciami w pracy na rzecz lokalnej społeczności.

       

Dlaczego warto wybierać?

Reklamy

Po pierwsze dlatego, że podobnie jak inne władze państwowe, SAMORZĄDY WYDAJĄ NASZE PIENIĄDZE, ściągnięte w formie podatków i innych przymusowych danin publicznych. Patrząc na frekwencję w wyborach samorządowych można odnieść wrażenie, że większości wszystko jedno czy ich pieniądze posłużą podnoszeniu poziomu życia wspólnoty, czy też poziomu życia jej przedstawicieli…

Jak łatwo sprawdzić na stronach Państwowej Komisji Wyborczej najwyższą frekwencją cieszą się wybory Prezydenta RP, najniższą natomiast wybory samorządowe.

Reklamy

Przykładowo w ostatnich wyborach prezydenckich frekwencja w Hrubieszowie wyniosła 52.65%, natomiast w poprzednich wyborach samorządowych tylko 46,05%. Zważywszy, że to samorząd lokalny ma największy wpływ na warunki naszego codziennego życia, natomiast Prezydent RP relatywnie najmniejszy proporcje powinny być odwrotne.

Można odnieść wrażenie, że wyborcy są jak dziadek ze skeczu znanego lubelskiego kabaretu, który wie, ale zapomina… Wyborca wie w jaki sposób zostaje się radym czy burmistrzem, ale zapomina pójść na wybory.

Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym a jej zadaniem jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. Powiat natomiast wykonuje zadania publiczne mające charakter ponadgminny. Mówiąc językiem powszechnie zrozumiałym, prawo nakazuje naszym wybrańcom dbanie o nasze wspólne interesy: utrzymanie dróg i wodociągów, oświaty, służby zdrowia, pomocy społecznej czy instytucji kultury a nie o stan swojego konta…

Ważne jest więc komu powierzymy pieczę nad naszymi pieniędzmi. Przedstawiciele mieszkańców wyłonieni w wyborach powinni posiadać odpowiednią wiedzę, umiejętnościi doświadczenie w sprawach samorządu lokalnego.

Powinni być też otwarci na potrzeby oraz propozycje mieszkańców a sprawowanie mandatu traktować jako służbę publiczną a nie sposób na dobry zarobek.

Dlatego też niezbyt mądre jest nawoływanie do ograniczenia możliwości sprawowania mandatu do jednej czy dwóch kadencji czy też do głosowania na kandydatów mających mgliste pojęcie o funkcjonowaniu samorządu lokalnego, nieposiadających doświadczenia w tym zakresie.

Po drugie dlatego, że bez względu na to jaka będzie frekwencja w wyborach, władze samorządowe i tak zostaną wybrane, a swój mandat sprawować będą w imieniu całej społeczności, a więc także tych którzy zagłosowali nogami i na wybory nie poszli.

Po trzecie, a dla części równie ważne, także dlatego, żeby nie wstydzić się naszych przedstawicieli poza naszą małą ojczyzną.

       

Wybór to nasze prawo

Udział w wyborach jest naszym konstytucyjnym prawem a nie, jak się często słyszy, naszym obywatelskim obowiązkiem, jakim jest na przykład płacenie podatków. Mamy więc prawo wybierać burmistrza i radnych a tym samym decydować kto i na jakie cele będzie wydawał nasze wspólne pieniądze. Od naszego wyboru zależy czy nasze pieniądze będą przeznaczane na zaspokajanie potrzeb lokalnej wspólnoty czy też potrzeb jej włodarzy.


Budżet obywatelski

Dobrym sposobem zwiększenia wpływu mieszkańców na zarządzanie wspólnymi pieniędzmi jest wprowadzenie tzw. budżetu obywatelskiego. Pomysł polega na przeznaczeniu pewnej części budżetu miasta, np. 3 procent, na realizację projektów wskazanych przez mieszkańców.

Obywatele decydują, np. w formie referendum lub anonimowych ankiet, na jakie inwestycje zostaną wydane pieniądze a burmistrz, radni i administracja samorządowa stają się wykonawcami ich woli. Pomysł ten z powodzeniem zastosowano w Elblągu, Poznaniu czy Tarnowie, warto więc wprowadzić go w Hrubieszowie.

Spotkajmy się więc 16 listopada przy urnach wyborczych, skorzystajmy z naszego prawa i zadecydujmy kto i na co wyda nasze pieniądze.

 

Janusz Policha