Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W tym czasie w wielu miastach w Polsce a także poza jej granicami organizowane są koncerty, wydarzenia kulturalne i naukowe, poświęcone pontyfikatowi Papieża Polaka.
Nasze miasto również pamięta o tej inicjatywie i od 2003 r. Gimnazjum nr 3 noszące imię Jana Pawła II i Zespół Lechici z parafii pod wezwaniem MBN Pomocy wspólnie przygotowują koncert nawiązujący do tematyki Dnia Papieskiego.
Tegoroczne hasło Dnia Papieskiego nawiązuje do wezwania Jana Pawła II do bycia świadkami miłosierdzia. Papież w swoim nauczaniu „Miłosierdzie Boga” stawia jako wzór do naśladowania. Zachęca, abyśmy byli miłosierni wobec naszych bliźnich. Każdy z nas ma wiele możliwości, by świadczyć miłosierdzie w swoim otoczeniu każdego dnia i trzeba, abyśmy to miłosierdzie czynili.
Na Krakowskich Błoniach w 2002 r. wołał: “Potrzeba wyobraźni miłosierdzia, by dostrzec obok siebie brata, który wraz z utratą pracy doznaje poczucia opuszczenia, zagubienia i beznadziei. Potrzeba wyobraźni miłosierdzia, by przyjść z pomocą dziecku zaniedbanemu duchowo i materialnie. Potrzeba wyobraźni miłosierdzia wszędzie tam, gdzie ludzie wołają w potrzebie do Ojca Miłosierdzia. Pomóżcie współczesnemu człowiekowi zaznawać Miłosiernej Miłości Boga! Niech w jej blasku i cieple ocala swe człowieczeństwo!”
Do czynienia miłosierdzia na co dzień nawiązywał Koncert w Hrubieszowskim Domu Kultury, który odbył się 23 października br., dzień po liturgicznym wspomnieniu św. Jana Pawła II. Salę wypełnili mieszkańcy Hrubieszowa, nauczyciele, kapłani, uczniowie. Swoją obecnością zaszczycili: Ks. Dziekan Wiesław Oleszek, Zastępca Burmistrza Marta Majewska, Przewodnicząca Rady Miasta Anna Świstowska, Dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 3 Danuta Krawczuk.
Przybyłych powitał ks. Prałat Andrzej Puzon, który w swoim przemówieniu przybliżył hasło tegorocznego Dnia Papieskiego.
Koncert, przedstawieniem słowno – muzycznym pt. „Trzeba spojrzenia miłości” rozpoczęli uczniowie Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II, przygotowani przez panie Anitę Baranowską, Elżbietę Szkalej, Martę Słupną i s. Irenę Korsak. Następnie wystąpił zespół wokalno – instrumentalny „Lechici” pod przewodnictwem p. Leszka Opały.
Wymownym akcentem była zachęta do miłowania bliźnich i świadczenia miłosierdzia mimo trudności:
Ludzie są nierozumni, nielogiczni i samolubni
Kochaj ich, mimo wszystko
Jeśli czynisz dobro, oskarżają cię o egocentryzm
Czyń dobro, mimo wszystko
Jeśli odnosisz sukcesy, zyskujesz fałszywych przyjaciół i prawdziwych wrogów
Odnoś sukcesy, mimo wszystko
Twoja dobroć zostanie zapomniana już jutro,
Bądź dobry, mimo wszystko
Szlachetność i szczerość wzmagają twoja wrażliwość
Bądź szlachetny i szczery mimo wszystko
To, co budujesz latami może runąć w ciągu jednej nocy
Buduj, mimo wszystko
Ludzie w gruncie rzeczy potrzebują twojej pomocy,
mogą cię jednak zaatakować, gdy im pomagasz
Pomagaj, mimo wszystko
Dając światu najlepsze, co posiadasz, otrzymujesz ciosy,
Dawaj światu najlepsze, co posiadasz,
Mimo wszystko
(Matka Teresa z Kalkuty)
Na zakończenie wykonawcy i zaproszona przez ks. Prałata widownia, wspólnie zaśpiewali Jana Pawła II ulubioną „Barkę”.
Marzanna Bednarczuk