22 grudnia 2024

Biblioterapia i DKK dla słuchaczy Hrubieszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne dla słuchaczy Hrubieszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Reklamy

23 stycznia 2014 roku wzięli oni udział w warsztatach biblioterapeutycznych o tematyce: „Marzeniem wszystko się zaczyna”. Dotyczyły one roli marzeń w życiu człowieka i podkreślały ich znaczenie na każdym etapie rozwoju. Zajęcia miały na celu zachęcenie uczestników do rozwijania zainteresowań i realizowania własnych pragnień. Służyły temu prezentowane teksty literackie przeplatane zabawami. Słuchacze HUTW wysłuchali wiersza Z. Herberta: „O dwu nogach Pana Cogito” oraz fragmentu prozy K. Rosickiej-Jaczyńskiej: „Ławka”. Dyskutowali na temat różnorodności życiowych postaw, ludzkich losów, planów i marzeń. Wzięli udział w zabawie z przedmiotami, symbolizującymi marzenia, podczas której każdy z uczestników mógł opowiedzieć o swoich pragnieniach, już zrealizowanych, albo planowanych. Wielu ciekawych spostrzeżeń i autorefleksji dostarczyła wszystkim zabawa z „Drzewem nastrojów” P. Wilsona. Słuchacze HUTW zapoznali się również z przygotowanymi sentencjami na temat marzeń, autorstwa m. in.: P. Coelho, L. M. Montgomery, czy J. Sztaudyngera. Podczas zajęć zaprezentowano także sondę na temat: „Moje życie – niespodzianka czy realizacja planu?”, przeprowadzoną wśród znanych osób ze świata kultury, polityki i sportu. Na zakończenie wszyscy wysłuchali piosenki A. Lipnickiej pt. „I wszystko się może zdarzyć”. Zajęcia przygotowały i prowadziły: Elżbieta Bednarek i Agnieszka Zyśk, nauczyciele bibliotekarze.

 

30 stycznia br. odbyły się zajęcia prowadzone w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Ich tematem były zwyczaje arabskie i kultura w krajach muzułmańskich. Słuchacze HUTW zapoznali się z powieściami T. Valko: „Arabska żona”, „Arabska córka”, „Arabska krew”, „Arabska księżniczka” oraz powieścią S. Jones: „Klejnot Medyny”. Dyskutowali na temat sytuacji i roli kobiet w krajach arabskich, a także o życiu Europejek zamieszkujących kraje muzułmańskie. Poruszaną w książkach problematykę przybliżył film dokumentalny pt. „Tajemnice Islamu – Mężczyźni kontra kobiety”. Zajęcia przygotowały i prowadziły: Aleksandra Kopczyńska i Joanna Raczyńska, nauczyciele bibliotekarze Filii.

Reklamy