17 lipca 2024

Blacha perforowana — najciekawsze pomysły wykorzystania blachy

Zastosowanie blachy perforowanej nie musi ograniczać się do wykorzystywania jej w przemyśle metalowym czy maszynowym. Z zalet arkuszy specjalnie perforowanych blach korzystają takie branże jak motoryzacja, gdzie blacha LOHR służy do zabudowy lawet samochodowych czy rolnictwo, gdzie blachy perforowane są częścią wielu narzędzi do przesiewania. Jednak w najciekawszy sposób wydaje się inspirować nimi architektura. Poznaj najciekawsze pomysły na wykorzystanie blach perforowanych!

Co to jest blacha perforowana?

Przypomnijmy, że blacha perforowana, inaczej otworowana bądź dziurkowana, to blaszane arkusze, na które naniesione są specjalne perforacje (otwory). Kształt oczek, które tworzą swoisty wzór perforacji, może być tradycyjny, czyli okrągły, jednak nie jest to reguła. Firmy, które zajmują się produkcją blachy na zamówienie, jak Sitono.pl, są w stanie wytłoczyć bardziej kreatywne otwory. Zdarzają się kształty jodełkowe, trójkątne, gwiazdkowe. Problemu nie stanowi nawet perforacja odzwierciedlająca konkretny logotyp, a takie zamówienia zdarzają się od klientów biznesowych — uzyskanie dowolnego kształtu wypracowuje się dzięki precyzyjnemu wycinaniu, najczęściej laserowemu. Gatunki blach do perforowania to blachy aluminiowe, kwasoodporne, nierdzewne, stalowe, miedziane i ocynkowane.

Nowoczesne elewacje

Mnogość elewacji domów jednorodzinnych i budynków wielomieszkaniowych to prawdziwa kopalnia doskonałych rozwiązań. Niegdyś, ze względu na ograniczenia technologiczne czy finansowe, elewacje budynków pod względem wizualnym rzadko kiedy wyróżniały się oryginalnością i estetycznym kunsztem. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a deweloperzy oferują budynki mieszkalne, które swoją estetyką wręcz upiększają okolicę. Bogactwo materiałów, ich faktury i kolory — wszystko to sprawia, że budynki mogą mieć swój wyjątkowy charakter. Jednym z rodzajów materiałów, które współcześnie zyskują ogromną popularność są blachy perforowane na elewacje. Świetnie wyglądają w połączeniu z cegłami, klinkierem, kamieniem, ciemnym drewnem, szkłem. Co ważne, arkusze blachy są na tyle plastyczne, że ewentualne załamania ścian czy też nierówne powierzchnie nie będą dla tego rodzaju materiału dużym wyzwaniem.

Nieszablonowe balustrady

Balustrady wewnętrzne i zewnętrzne to kolejny przykład wykorzystania blach perforowanych. Kiedy mówimy o tradycyjnych balustradach, zwykle wyobrażamy sobie barierkę w postaci drewnianych bądź metalowych tralek, połączonych ze sobą poręczą. Blacha perforowana na balkony, loggie czy schody (zarówno na zewnątrz budynku, jak i we wnętrzach) to pomysł na nieszablonową balustradę, który z pewnością przypadnie do gustu amatorom nietuzinkowych rozwiązań. Możliwość malowania proszkowego daje swobodę wyboru konkretnego koloru balustrady, tak aby pasowała do elewacji (w przypadku balkonu) bądź do wnętrz (w przypadku schodów domowych).

Oryginalne meble

Stylów wnętrzarskich jest bardzo wiele, dlatego każdy może znaleźć coś idealnego dla siebie. Sympatycy stylu vintage wybiorą elementy wzornictwa rodem z lat 70. Ci, którzy kochają przytulne wnętrza, zainspirują się skandynawskim hygge. Ci zaś, którzy pragną przełamać wnętrza dozą surowej elegancji, postawią na stylistykę industrialna i loftową. Ozdobne blachy perforowane wpisują się w te dwie ostatnie, co ma swoje odzwierciedlenie w dodatkach i meblach, które wykonuje się z tego rodzaju blachy. Szafy, stoliki kawowe, krzesła — to meble większych gabarytów, które można wykonać z odpowiednio giętkiej blachy perforowanej. Innym jej zastosowaniem są przepierzenia i ściany działowe. Wydzielenie przestrzeni do pracy w pokoju typu studio to nierzadka praktyka. Jeśli w odgraniczonym obszarze brakuje okna, dzięki perforacjom dochodzi więcej światła z sąsiadujących pomieszczeń. Perforacje tworzą też możliwość użycia ich jako swoistych otworów na uchwyty. Wieszaki do blachy perforowanej pomogą zamienić nawet zwykłą blachę perforowaną np. na tło dla porozwieszanych na niej doniczek z roślinami.

Blacha otworowana bywa niedoceniana przez tych, którzy upatrują w niej jedynie element wykorzystywany w przemyśle ciężkim. Powyższe przykłady pokazują, że wystarczy odrobina kreatywności, aby nadać kawałkowi blaszanego arkusza zupełnie inny wydźwięk.

­

tekst i fot. mat. partnera