5 marca 2024

Bonus malus – sprawdź za co otrzymasz zniżkę na OC!

Każdy kierowca zobowiązany jest do wykupienia polisy OC na posiadany pojazd. Jeśli przez cały rok uniknął szkody wyrządzonej z własnej winy, może liczyć na zniżki. Sprawdź jeszcze, jakie czynniki wpływają na obniżenie wysokości składki OC.

Reklamy

Artykuł sponsorowany

 

Firmy ubezpieczeniowe posiadają własną politykę cenową, na podstawie której ustalają wysokość składki polisy OC i AC. Korzystają przy tym z tabeli bonus malus, co pozwala szybko i precyzyjnie wyliczyć wysokość zobowiązania.

Reklamy

 

Jak działa system bonus malus?

System bonus malus bazuje na ustalonych klasach taryfikacyjnych, które charakteryzowane są przez odpowiednie poziomy składek wyrażane procentem zniżki (bonus) lub procentem zwyżki (malus). W określaniu wysokości ubezpieczenia OC, uwzględniana jest dotychczasowa historia szkód. To na jej podstawie wyliczana jest wysokość składki, która – w przypadku kierowców szkodowych, może wynieść nawet 100% i więcej.

Do 1 stycznia 2004 roku podstawą systemu bonus malus było Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 marca 2000 roku. Określało ono maksymalną zniżkę na wysokość 60% oraz maksymalną zwyżkę na 160%. Mimo że wprowadzono Ustawę o działalności ubezpieczeniowej, towarzystwa ubezpieczeniowe nie zrezygnowały ze stosowania takich” taryfikatorów”. Niektóre dodatkowo premiują bezszkodowych kierowców, oferując zniżki sięgające poziomu nawet 70%.


Bonus malus wyraźnie kształtuje cenę polisy

Okazuje się, że system bonus malus w wyraźny sposób wpływa na wysokość składki. Porównując koszt polisy OC przy maksymalnej zniżce (-70%) z ceną tej samej polisy przy nałożeniu maksymalnej zwyżki (+160%), wysokość składki z maksymalną zniżką jest nawet ośmiokrotnie niższa niż cena polisy z maksymalną zwyżką. Dlatego tak ważne jest, by przez cały okres użytkowania pojazdu być kierowcą bezszkodowym.


Jeździsz bezszkodowo, płacisz niższe OC

Jeśli zależy ci na obniżeniu wysokości obowiązkowego ubezpieczenia, wyszukaj tanie OC dzięki kalkulator-oc-ac.auto.pl. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet 40% w stosunku do ofert konkurencyjnych firm ubezpieczeniowych. Nie musisz przy tym obawiać się ograniczonego zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Pamiętaj, że OC jest regulowane ustawowo – więcej na ten temat dowiesz się w artykule „ubezpieczenie OC wszędzie takie samo”.

Chcąc obniżyć wysokość składki OC, warto zachować na drodze szczególną ostrożność. Chwila nieuwagi wystarczy, by stracić dotychczasowe zniżki i nie mieć szansy na uzyskanie kolejnych. Warto bowiem pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe doceniają kierowców niestwarzających ryzyka szkody. Za każde 12 miesięcy jazdy bez wyrządzonej szkody, właściciel pojazdu otrzymuje co najmniej 10 pp. obniżających wysokość składki. Po 6 latach bezszkodowej jazdy można uzyskać aż 60% zniżki, co oznacza tańsze nawet o kilkaset złotych ubezpieczenie OC.

 

 

fot. materiał sponsora