Budujesz dom? Pomyśl już teraz, jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie!

Czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii może realnie zmniejszyć koszty eksploatacji domu? Popularność instalacji solarnych wynika z troski o środowisko oraz…prostego rachunku ekonomicznego. Już dziś pomyśl o przyszłych opłatach i postaw na zieloną energię!

Reklamy

 

Montaż kolektorów słonecznych a ich efektywność

Decyzję o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii warto podjąć już na etapie projektowania domu. Umiejscowienie paneli solarnych ma bowiem ogromne znaczenie dla ich skuteczności. Solary będą pracować najefektywniej, jeżeli zostaną umieszczone na południowej stronie dachu pod kątem 30-45°. Jeżeli nachylenie dachu jest zbyt niskie, istnieje możliwość zamontowania specjalnych uchwytów korekcyjnych zwiększających kąt nachylenia. Nowoczesne kolektory słoneczne można zamontować także na fasadzie budynku oraz konstrukcjach wolnostojących.

Dopasowanie rozmiaru instalacji do potrzeb gospodarstwa domowego, pozwoli nie produkować niepotrzebnych nadwyżek energii. Powierzchnia dachowa, na której zostaną umieszczone kolektory musi być także odpowiednio wytrzymała. Mimo że solary pracują praktycznie bezobsługowo, przy montażu warto uwzględnić także możliwość szybkiego dostępu do instalacji w przypadku awarii.


Domowa fabryka energii

Instalacja solarna zamienia energię pochodzącą ze słońca na energię cieplną. Dzięki temu pozwala ograniczyć przedostawanie się gazów cieplarnianych do atmosfery i zapewnia dostęp do nieograniczonego źródła energii.

Zgodnie z obowiązującą od 1 stycznia bieżącego roku nowelizacją warunków technicznych (WT2017), budynki jednorodzinne nie mogą zużywać więcej niż 95 kWh/ (m2rok) energii pierwotnej na potrzeby ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i podgrzewania wody użytkowej, co stanowi sporą zmianę w stosunku do poprzednio obowiązującej normy z roku 2014, która zezwalała jednorodzinnym gospodarstwom domowym na zużycie 120 kWh/ (m2rok). Dopasowanie budynków mieszkalnych do aktualnie obowiązujących norm wymaga więc korzystania z odnawialnych źródeł energii. To jednak nie koniec zmian! W roku 2021 możemy spodziewać się następnego obniżenia progu zużycia energii pierwotnej do 70 kWh/ (m2rok). Instalacja solarna pozwoli nie tylko zmniejszyć bieżące koszty eksploatacyjne, ale znacznie podnieść wartość nieruchomości, na której się znajduje.

 

fot. mat. sponsora