Centralne oświetlenie jest niezbędne w każdym pomieszczeniu, również tych, które poza nim wyposażone są w źródła dodatkowego światła. Salon to wyjątkowe miejsce, które nie obędzie się bez co najmniej dwóch lamp. Jedna główna wieszana jest na suficie, skąd równomiernie oświetla całą jego powierzchnię. Dodatkowa lampa lub kinkiet może stać przy kanapie albo wisieć na ścianie, tworząc przyjemną atmosferę do odpoczynku czy doświetlając książkę podczas czytania. O czym warto pamiętać, wybierając oświetlenie do salonu?
Główna lampa do salonu – jaki model wybrać?
Centralna lampa sufitowa wieszana w salonie powinna dawać jak najwięcej światła. Ważne jest jednak nie tylko jego natężenie, ale także właściwe rozproszenie. To dzięki niemu światło nie będzie razić w oczy i równomiernie oświetli cały salon. Za rozproszenie światła w dużej mierze odpowiada klosz i budowa lampy. Za najlepiej rozpraszające modele zwykle uznaje się zabudowane klosze stworzone z przepuszczalnych materiałów takich jak na przykład szkło.
Czy w salonie lepiej sprawdza się duży wiszący żyrandol, czy może minimalistyczny plafon? To zależy od konkretnego pomieszczenia, jego rozmiaru, układu i wysokości sufitu. Jeśli sufit jest niski, radzi się unikać lamp na długich przewodach, które mogłyby przeszkadzać podczas poruszania się po pomieszczeniu, a także wizualnie dodatkowo je obniżać. Zamiast tego przy niskim suficie lepiej sprawdzi się plafon, który nie odróżnia się tak wyraźnie od jego płaskiej powierzchni. W wysokich salonach natomiast lepszym wyborem będzie lampa wisząca, która z jednej strony stanie się niebanalną ozdobą wnętrza, z drugiej natomiast doda nieco przytulności do jego aranżacji.
Zamiast jednej centralnej lampy w salonie, coraz częstszym wyborem jest również oświetlenie punktowe montowane na suficie. Mogą to być na przykład małe płaskie reflektorki rozmieszczone równomiernie po całym pomieszczeniu, doświetlające wszystkie jego zakamarki, albo system szynowy. Takie oświetlenie, szczególnie przy możliwości regulacji natężenia, może nie wymagać dodatkowych źródeł światła. Tradycyjne żyrandole i lampy wymagają jednak takiego wsparcia, jakie może im zapewnić na przykład elegancki ścienny kinkiet albo lampa podłogowa czarna.
Światło dodatkowe – jakie przyda się w salonie?
Im większy jest salon, tym więcej źródeł światła będzie w nim potrzebne. Co ważne, przynajmniej jedna lampa powinna dawać przyciemnione światło tworzące miłą atmosferę w pomieszczeniu. Pod kątem jej wyboru warto zastanowić się, jakie dokładnie aktywności zamierza się wykonywać w salonie. Jeżeli w pomieszczeniu stoi telewizor, oświetlenie warto do niego dopasować tak, aby światło nie padało wprost na jego ekran, co utrudniałoby widoczność. Dla kogoś, kto lubi czytać w salonie, odpowiednie będą lampy dające światło rzucane w jednym kierunku.
Jakie lampy dodatkowe sprawdzają się w salonie? Są to przede wszystkim tradycyjne modele podłogowe, których największe zalety to brak konieczności montażu, łatwość w przenoszeniu i możliwość szybkiej wymiany klosza. Popularne są także różnego rodzaju ścienne kinkiety, w tym zarówno tradycyjne propozycje z tkaninowym kloszem, jak i nowoczesne modele w geometrycznych kształtach i nietypowych wzorach.
Dodatkowe źródła światła warto wyposażyć w żarówkę o jego ciepłej barwie. Nie męczy ono oczu, ułatwia relaks i choć nie doświetla tak dokładnie zaciemnionych kątów pomieszczeń, jest znacznie przyjemniejsze w odbiorze.
(tekst i fot. mat. partnera)