26 maja 2024

Ciekawostki wrześniowe. W Hrubieszowie 14738 paczek papierosów, w Zosinie bursztyn i farmaceutyki

Tradycyjnie papierosy, ale także bursztyn, środki ochrony roślin i broń – to tylko niektóre przykłady wrześniowych ujawnień dokonanych przez funkcjonariuszy lubelskiej KAS.


Nielegalne papierosy

Kontrola samochodu osobowego marki Peugeot, na przejściu granicznym w Terespolu, zakończyła się ujawnieniem 2695 paczek papierosów nieoznaczonych polskimi znakami akcyzy. Towar ukryty był w specjalnie przystosowanych skrytkach za oparciem tylnego siedzenia, w tylnym zderzaku, podłodze oraz w lewym nadkolu. Do przewożenia kontrabandy przyznał się 29-letni kierowca samochodu, obywatel Białorusi.

Również w Terespolu, podczas rutynowej kontroli, funkcjonariusze zatrzymali 3498 paczek nielegalnych papierosów. Tak jak w poprzednim przypadku i tu papierosy zostały ukryte w specjalnych skrytkach w drzwiach, klapie bagażnika, podłodze i kole zapasowym samochodu osobowego. Przeciwko kierującemu pojazdem, 24-letniemu mieszkańcowi Brześcia, wszczęto postępowanie karne skarbowe.

W obydwu przypadkach specjalnie przystosowane do popełniania przestępstw pojazdy zostały zajęte.

Z kolei 14738 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy ujawnili funkcjonariusze KAS z Hrubieszowa w trakcie kontroli pociągów jadących z Ukrainy do Polski. Kontrabanda ukryta była w rudzie żelaza.


Sezon na bursztyn

Wrzesień tego roku obfitował w ujawnienia bursztynu. Oprócz dwóch spektakularnych ujawnień, podczas których zatrzymano łącznie ponad 144 kg bursztynu, jantar znaleziono jeszcze dwa razy.

Podczas szczegółowiej kontroli samochodu osobowego przekraczającego polsko – ukraińskie przejście graniczne w Zosinie, funkcjonariusze znaleźli w przystosowanej nagrzewnicy ponad 4 kg jantaru, do przewożenia którego przyznał się kierujący pojazdem 41-letni obywatel Ukrainy.

Z kolei funkcjonariusze z Zamościa, w wyniku kontroli pozostawionego na jednej z ulic miasta samochodu osobowego bez tablic rejestracyjnych, ujawnili ponad 11 kg nieobrobionego bursztynu.


Broń biała

Funkcjonariusze z Oddziału Celnego Port Lotniczy Lublin ujawnili, w wyniku kontroli z użyciem RTG, metalowy kastet. Broń próbowała przewieźć 35-letnia obywatelka Ukrainy udająca się do Londynu.

Kilka dni później, tym razem na przejściu granicznym w Dorohusku, podczas kontroli autokaru relacji Łuck – Warszawa, w bagażu jednego z podróżnych, ponownie ujawniono kastet.

W obydwu przypadkach broń została zatrzymana i przekazana do właściwych Placówek Straży Granicznej.


Hazardowe wpadki

W wyniku wspólnych działań funkcjonariuszy Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku z Lublina wraz z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, przeprowadzonych w jednym z lubelskich lokali, zatrzymano sześć automatów do gier hazardowych. Podczas kontroli zatrzymano również środki pieniężne służące prawdopodobnie do realizowania wypłat wygranych z automatów.

Również działania prowadzone na terenie Chełma zakończyły się ujawnieniem punktu, w którym urządzane były nielegalne gry hazardowe. Tym razem funkcjonariusze dokonali zatrzymania ośmiu automatów do gier.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że organizatorom nielegalnych gier hazardowych, poza sankcjami prawnymi wynikającymi z kodeksu karnego skarbowego, grożą także kary administracyjne w kwocie 100 tys. złotych od każdego nielegalnie działającego automatu. 

 

Farmaceutyki

Kontrola szczegółowa samochodu osobowego przekraczającego granicę w Zosinie, którym podróżowała 26-letnia obywatelka Ukrainy, zakończyła się ujawnieniem łącznie 730 szt. leków na potencję. Lekarstwa ukryte były w przestrzeni bagażowej pojazdu. Kobieta przyznała się do próby przemytu farmaceutyków. Leki zostały zatrzymane, a wobec kobiety wszczęto postępowanie karne skarbowe.

 

 

źródło i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie