„Ciemna strona” piwnicy HDK

W styczniu przyszłego roku minie 40 lat od powstania koncepcyjnego albumu „The Dark Side Ot The Moon”. Czy to dużo jak na muzykę tego formatu? W czwartkowy wieczór w piwnicy Hrubieszowskiego Domy Kultury Stanisław Nowak, znany nauczyciel i założyciel szkolnego radia RTM próbował udowodnić, że przekaz utrwalony w Abbey Road Studios niesie ze sobą wciąż aktualną prawdę.

Reklamy

Tym samym przywrócił do życia „Wieczory z muzyką” – imprezę zapoczątkowaną w naszym mieście pod koniec lat 70-tych.

– Pomysłodawcą był Andrzej Mańka, absolwent KUL, który przyjechał do Hrubieszowa, aby odpracować stypendium. – wspomina pan Nowak. – Tworzył muzykę elektroniczną, jeździł na nagrania do Berlina Zachodniego, znał osobiście Klausa Schulze. Miał niedostępny wówczas sprzęt stereofoniczny. Pierwszy „Wieczór z muzyką” odbył się w auli liceum Staszica, później krążyliśmy po Domu Nauczyciela, następnie na dłuższy czas zagościliśmy w „Słoneczku”. Było to bardzo dobre miejsce – podobna piwnica, warunki akustyczne bardzo przyzwoite. Graliśmy z płyt winylowych przywożonych z Zachodu.

Jako że każde odtworzenie czarnego nośnika pogarsza jakość, w celu zapewnienia idealnego brzmienia takie krążki czekały do pierwszego odsłuchania właśnie podczas „Wieczoru z muzyką”. W czwartek pan Stanisław również miał ze sobą płytę winylową z charakterystycznym pryzmatem na okładce, jednak stanowiła ona tylko rekwizyt. Dźwięk odtwarzany był cyfrowo z nośnika CD.

Celem „Wieczorów…” jest umożliwienie wysłuchania kultowych płyt w całości przy zachowaniu wysokiej jakości dźwięku. Podczas spotkania przybliżana jest historia zespołu, okoliczności powstania krążka oraz teksty piosenek. W następnych tygodniach prezentowane będą albumy „Wish You Were Here”, „Animals” i kolejne ważne dzieła w historii zespołu. Pojawią się też inni wykonawcy. Jacy? Tego pan Nowak na razie nie zdradza. Być może znajdzie się wśród nich Genesis.

Kolejny „Wieczór z muzyką” w czwartek 27 września o godz. 18. Wstęp wolny.

 

Tekst o foto: Patryk Bedliński