22 listopada 2024

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń. Kwiecień 1 – 3

Poniżej prezentuję wydarzenia, które miały miejsce w latach dawnych i bliższych, w dniach od 1 do 3 kwietnia na Ziemi Hrubieszowskiej. Czy były inne, dla wielu również ważne? Na pewno, dlatego można a nawet trzeba o nich pamiętać i podzielić się tą wiedzą z innymi.

Reklamy

1.04.1961 r. – Ukazał się pierwszy numer Biuletynu Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego. Głównym inicjatorem i redaktorem oraz pomysłodawcą nazwy był Wincenty Piątak pełniący wówczas funkcję sekretarza Zarządu TRH. Pierwszy numer zawierał komplet materiałów zjazdowych oraz pracę dr. Zygmunta Bownika – „Jak opracowywać materiały do monografii regionu”. Był to rękopis w formacie A4, liczył 43 strony w ilości 210 egzemplarzy powielonych w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Hrubieszowie.

1.04.2006 r. – W czasie ostatnich kilku dni, w związku z wysokim stanem wody na Huczwie, podtopieniu w Hrubieszowie uległo kilka domostw, m. in. na ulicach: Wodnej, Gródeckiej, Kruczej i Prostej. W akcji ratowania domostw uczestniczyli: Straż Pożarna, Pracownicy PGKiM, Pracownicy MSD, Straż Miejska i Policja. W dniu 1 kwietnia z ul. Prosta 13 ewakuowano i zakwaterowano w Hotelu „Elf” 6 osób. Zapewniono im również wyżywienie w Bursie. Na szczęście od dnia dzisiejszego woda w Huczwie opada. Stan na godz. 12:30 wyniósł 2,65 m i obniżył się w stosunku do dnia poprzedniego o kilka centymetrów.

Reklamy

1.04.2007 r. – W Hrubieszowskim Domu Kultury miał miejsce zorganizowany przez Gimnazjum nr 3 w Hrubieszowie uroczysty Koncert poświęcony Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II w drugą rocznicę odejścia do Domu Ojca. Serdeczne podziękowania złożone zostały zarówno przez p. dyr. Marzannę Bednarczuk, jak i Burmistrza Miasta – p. Zbigniewa Doleckiego na ręce p. Anety Franke i p. Doroty Bożek, za pracę z młodzieżą i sfinalizowanie tego przedsięwzięcia. A również dla p. Krzysztofa Łopockiego za przygotowanie prezentacji, p. Emilii Feliksiak za udostępnienie sali widowiskowej HDK, oraz pracowników HDK.

1.04.2015 r. – Hrubieszów odwiedził kandydat Prawa i Sprawiedliwość na urząd Prezydenta RP – Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami miasta na deptaku przy ul. Rynek. Kandydat spędził w naszym mieście około pół godziny. Wygłosił krótkie przemówienie programowe, po czym można sobie z nim było zrobić zdjęcie. Członkowie sztabu rozdali wśród mieszkańców materiały wyborcze.

Reklamy

­

1-2.04.2014 r. – Na zaproszenie Pana Prof. Zbigniewa Zaleskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego, z wizytą studyjną do Brukseli pojechała grupa laureatów konkursu „Wiedza biletem do Brukseli” oraz samorządowcy, przedsiębiorcy i nauczyciele z województwa lubelskiego. Wśród uczestników wizyty studyjnej znalazła się Edyta Wolańczuk, nauczyciel Zespołu Szkół nr 2 w Hrubieszowie. Głównym punktem pobytu była wizyta w Parlamencie Europejskim, podczas której zwiedzający zapoznali się z codzienną pracą, obowiązkami i prawami posłów.

2.04.1984 r. – Urodził się Marcin Nowak syn Mirosława, zawodnik piłki nożnej w takich klubach jak: Unia Hrubieszów, Cresovia Siemiatycze, Huragan Międzyrzec Podlaski, Andoria Mircze, Płomień Spartan Nieledew. Trener Unii Hrubieszów I zespołu (2013 – 2015) i grup młodzieżowych występujących w lidze wojewódzkiej, także I drużyny Płomień Spartan Nieledew. Pomysłodawca akcji piłkarskiej dla dzieci w Huraganie Hrubieszów.

­

3.04.1890 r. – Urodził się Lucjan Świdziński. Był wieloletnim działaczem PSL na ziemi hrubieszowskiej. Został pierwszym komendantem Komendy Powiatowej Związku Strzeleckiego w Hrubieszowie, jednocześnie nauczyciel matematyki w Gimnazjum im. St. Staszica w Hrubieszowie (1919 – 1948). Komendant ZS (do 1927 r.) okazał się bardzo operatywny, ponieważ razem z innymi członkami Zarządu Komendy Powiatowej w krótkim czasie zorganizował prawie 40 oddziałów terenowych, uzyskując znakomite wyniki szkoleniowe i wychowawcze. W czasie wojny pełnił stanowisko komendanta hrubieszowskiego obwodu Batalionów Chłopskich, jak również prowadził tajne nauczanie. W PRL represjonowany i zmuszony do wyjazdu na Ziemie Zachodnie, gdzie pracował, jako nauczyciel w woj. wrocławskim. Powrócił do Hrubieszowa w roku 1958. Zmarł w 1963 r.

3.04.1943 r. – Stanisław Basaj „Ryś” wraz z oddziałem atakując Prehoryły, rozbił oddział UPA i dokonał odwetu za mordowanie ludności polskiej.

3.04.1943 r. – Niemcy nocą wywożą 30 Polaków. Do stacji prowadzono ich obstawionych kilku gestapowcami, ukraińską i polską policją.

3.04.1970 r. – Zawody lekkoatletyczne w Hrubieszowie m.in. sędziowali: Ryszard Szachno, A. Jędra, M. Cisło, T. Wawręty, Edmund Lokajczyk, Lech i Kazimierz Kamińscy, Leon Wodziński, Ryszard Kasztelański, Urszula Lokajczyk, Tadeusz Kitliński, M. Starykiewicz, L. Szeląg (przew. PKKFiT w Hrubieszowie), A. Weremko, J. Watras, F. Malicki, L. Szopa, K. Szlachta, M. Kozielski, L. Wodziński, Andrzej Anyszkiewicz, Ryszard Kufel, A. Kulczyński.

3.04.2007 r. – Podczas zebrania podjęto uchwałę w sprawie otworzenia Sali Tradycji 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Klubie Garnizonowym w Hrubieszowie. Powołano Komitet Organizacyjny w składzie: przew. mgr Anna Jasińska, z-ca mgr Józef Domański, członkowie: Tadeusz Bartnik, Janusz Bieńko, Franciszek Kawecki, Edyta Biszczat, Kazimierz Kasprowicz (główny inicjator tej Sali).

3.04.2009 r. – W ramach Jubileuszy Powiatu Hrubieszowskiego odbyła się na terenie 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr H. Dobrzańskiego „Hubala” konferencja pt. „Miejsce i znaczenie Wojska w życiu publicznym powiatu hrubieszowskiego.


Wyszukał i opracował – Marek Ambroży Kitliński

Foto – zbiory CATL


Zobacz też:

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń. Marzec 1 – 3


Hrubieszów: Pani Aniela skończyła 100 lat! [ZDJĘCIA]

Hrubieszów: Pani Aniela skończyła 100 lat! [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →