Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – luty od 28 do 29

Poniżej prezentuję wyrywkowo wiadomości, jakie wydarzyły się w latach dawnych i bliższych w dniach od 28 do 29 luty z tzw. obszaru „Ziemia Hrubieszowska”. Czy były inne, dla wielu ważniejsze, na pewno, dlatego można a nawet trzeba o nich pamiętać i podzielić się tą wiedzą z innymi.

Reklamy

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – luty od 28 do 29

28.02.1944 – Batalion „Rysia” i oddział AK „Czarusia” z obwodu hrubieszowskiego stoczyły bitwę z oddziałami niemiecko-ukraińskimi w obronie pacyfikowanej wsi Małków; w czasie bitwy włączyły się do walki dalsze 3 plutony AK. Po wyparciu Niemców z Małkowa ich siły zostały wzięte w kleszcze z 3 stron; niemiecko-ukraińska ekspedycja zakończyła się klęską, poległo wielu żołnierzy wroga wraz z dowódcą, Polacy zdobyli dużą ilość broni i amunicji; partyzanci stracili 6 żołnierzy, a 16 odniosło rany; następnego dnia 3 plutony batalionu „Rysia” i pluton AK (dowodzony przez „Huragana”) pod osobistym dowództwem „Rysia” rozbiły we wsi Prehoryłe placówkę nacjonalistów ukraińskich; zabito kilkudziesięciu Ukraińców, wieś spłonęła; w czasie tej akcji rozbita została sotnia UPA „Bradiagi”.

28.02.2001 r. – wychowanek Unii Hrubieszów Tomasz Kiełbowicz po raz czwarty wystąpił w piłkarskiej reprezentacji Polski w meczu towarzyskim z Szwajcarią w Larnaka 4:0.

Reklamy

28.02.2014 r. – zmarł mgr Józef Domański, wybitny nauczyciel matematyki i wychowawca, inspektor szkolny, były prezes 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie w latach 2007 – 2009, działacz społeczny, nadzwyczaj życzliwy i wrażliwy człowiek. Msza Święta odbyła się w sobotę 1.03.2014 r. od godz. 15.00 w kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie przy ul. Dwernickiego.

28.02.2014 r. – radiowęzeł ZSM 1 upamiętnił czwartą rocznicę Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy WyklętychNa trzeciej godzinie lekcyjnej spikerzy: Julia Mirosław, Malina Olszówka, Michał Lewicki, Krzysztof Kraczkowski i Anna Mazurek zaprezentowali audycję słowno-muzyczną, której zadaniem było przedstawienie obrazu tamtych trudnych lat walki w imię idei Polski wolnej, niezawisłej i demokratycznej.

28.02.2016 – Uczennice III klasy wielozawodowej Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie, a zarazem uczestniczki hrubieszowskiej grupy wychowawczej HP 3-12 w Chełmie: Anna Flis Patrycja Barczuk wzięły udział w XIX Mistrzostwach Fryzjerstwa w Lublinie. Mistrzostwa pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego i Lubelskiego Kuratora Oświaty odbyły się 28 lutego na terenie Targów Lublin S.A, a organizatorem była Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie oraz Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Lublinie. W tegorocznej edycji konkursu Anna Flis została laureatką II miejsca w kategorii – „fale wyciskane na mokro” i III miejsca – „plecionki i warkocze”. Uczennica kształci się w Salonie „Oskar” pod czujnym okiem instruktora praktycznej nauki zawodu – pani Anety Szumskiej.      

28.02.2020 r. – Dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej ks. Marcin Jakubiak, z koordynatorem Wolontariatu Rejonu Hrubieszowskiego Barbarą Żeromską zaprosili wolontariuszy z Zespołu Szkół nr 1, Parafialnego Zespołu Caritas, Księdza Proboszcza wraz z wikariuszami oraz przybyłych gości na otwarcie nowego Punktu Caritas przy Parafii św. Mikołaja w Hrubieszowie.

***

29.02.2012 r. – Starosta Hrubieszowski zaprosił wszystkie kobiety na spotkanie pod hasłem „Kobiety zmieniają świat”, z udziałem Pani Genowefy Tokarskiej – posła na Sejm RP.

29.02.2020 – Nastąpiły zmiany w składzie Młodzieżowej Rady Miejskiej W związku z wygaśnięciem dwóch mandatów radnego Młodzieżowej Rady Miejskiej w Hrubieszowie, zostały przeprowadzone wybory uzupełniające. Radna Oliwia Jaworska z okręgu wyborczego nr 2 –  I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica zrzekła się mandatu. Drugi mandat natomiast wygasł wskutek zmiany szkoły przez radnego Patryka Grenia –  Zespół Szkół nr 1 (okręg wyborczy nr 1). Zgodnie ze statutem, w okręgach tych zostały przeprowadzone wybory uzupełniające, w wyniku których mandat radnego Młodzieżowej Rady Miejskiej uzyskali: I Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica – Mateusz Partyka – Zespół Szkół nr 1 – Renata Migas.

***

1255 – Wzmianka o osadzie Rubyesców (Rubieszów do 1802 r.) pochodzi z 1255 roku i odnosi się do Daniela – księcia halicko-włodzimierskiego, który w lasach w pobliżu osady upolował sześć dzików. Po 1366 roku osada ta, wraz z całą Rusią Czerwoną, znalazła się w granicach Polski.

1939 – Ludność w Hrubieszowie: Łącznie – 11000, w tym Żydzi – 7500 (68,2%) – Chrześcijanie – 3500 (31,8%)

­

Wyszukał i opracował – Marek Ambroży Kitliński

Fot. archiwum 27 WDP AK w Hrubieszowie


Zobacz też:

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – luty od 25 do 27

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – luty od 25 do 27


LubieHrubie na Instagramie