21 maja 2024

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek sierpnia

Rozpoczął się sierpień ósmy miesiąc roku 2015, zapewne zapisze się nam w pamięci z niektórych hrubieszowskich wydarzeń, jak poprzednie? Poniżej prezentuję kilkanaście wiadomości, jakie wydarzyły się w latach dawnych i bliższych w początkowych dni sierpnia z tzw. obszaru „Ziemia Hrubieszowska”. Czy były inne, dla wielu ważniejsze na pewno, dlatego można a nawet trzeba dopisać w komentarzach.


Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek sierpnia


1.08.191920 r. – Urzędnicy Wydziału Powiatowego w Hrubieszowie, z okazji wiecu zwołanego przez Komitet Obrony Narodowej, uchwalili jednogłośnie opodatkować się 5% od pensji, począwszy od 1 sierpnia, na czas trwania wojny z Rosją na rzecz żołnierza polskiego, a pieniądze przekazać do dyspozycji KON. Także Hrubieszowski Związek Ziemian dobrowolnie opodatkował się po 2% od morgi na rzecz KON z tym, że połowa podatku będzie specjalnie przeznaczona na formujący się oddział majora Jaworskiego – informował 30.07.1920 r. „Przegląd Hrubieszowski”.


1.08.1999 r. – Zespół „Lechici” z Hrubieszowa działający przy parafii MBNP pod kierownictwem Leszka Opały obsłużył Mszę św. z okazji odpustu Królowej Anielskiej w Dziekanowie.


1.08.2007 r. – Rozegrano mecz towarzyski w piłce nożnej pomiędzy Unia Hrubieszów – Kryształ Werbkowice 2:1 (0:0), bramki, dla Unii Kicyk 2 a P. Kaczoruk dla Kryształu.


1.08.2007 r. – Z inicjatywy sekretarza Urzędu Gminy Hrubieszów Tomasza Zająca i sołtysa Czumowa Krzysztofa Grzyba zostało powołane Bractwo Rycerskie „Królewski Kąt”. Celem bractwa będzie pokazanie miejsca, w którym jeszcze wówczas książę Bolesław Chrobry w 1018 roku przeprawiał się przez Bug podczas wyprawy na Ruś Kijowską.


1.08.2008 r. – w klubie VIVA odbyły się wybory Miss Lata Zamojszczyzny 2008. Kandydatki zaprezentowały się w koszulkach Unii Hrubieszów, w strojach biznesowych, sukniach ślubnych, kostiumach kąpielowych oraz sukniach wieczorowych. Miano najpiękniejszej i tytuł Miss Lata otrzymała osiemnastoletnia Magdalena Suproń z Hrubieszowa, uczennica Technikum Agrobiznesu w ZS nr 4 w Hrubieszowie.


1.08.2009 r. – Na placu przed Hrubieszowskim Domem Kultury odbyło się widowisko PIEŚŃ MOCNIEJSZA NIŻ CZOŁGI – inscenizacja plenerowa w 65 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Całość wyreżyserowała Magdalena Sielicka.

 

***


2.08.1946 r.- Do Władzina k/Uchań (Piotr Du Chateau) przybył korespondent „Sudany Times” Wiliam Derek Selby docierając do przedstawicieli polskiego i ukraińskiego podziemia. Po napisaniu artykułu rządzące władze komunistyczne zmusiły korespondenta do opuszczenia kraju.


2.08.1924 r. – W Ostrówku w pow. Chełmskim w rodzinie chłopskiej urodził się Czesław Jarząbek. Od 1959 r. bardzo aktywny prezes PZGS. Od 1962 r. do 1970 powołany na stanowisko Przewodniczącego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Hrubieszowie. Za jego urzędowania m.in. wybudowano ok. 1400 km dróg, powołano Gminne Ośrodki Zdrowia, ukończył budowę szpitala powiatowego w Hrubieszowie, wybudowano nowe pawilony handlowe przy ul. Prostej, bloki mieszkalne przy ul. Płk. Samary i Narutowicza, Osiedla mieszkaniowego przy ul. Polnej. Z jego inicjatywy powstał PBRol, Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Hakon”, Cukrownia Werbkowice, Związek Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych. Zmarł 24.08.2002 r. w Lublinie.

 

2.08.1939 r. – Na boisku WF i PW w Lublinie odbyły się zawody pocztowców z całego województwa w lekkiej atletyce. W biegu na 3 km w pięknym stylu zwyciężył Gawroński z Hrubieszowa wynikiem 9:54,0. Drużynowo Hrubieszów wywalczył 4 miejsce, za Lublinem, Chełmem i Kowlem, za nami m.in. Sarny, Kostopol czy Łuck.

 

2.08.1944 r. – Franciszek Malicki aresztowany za przynależność do Służba Zwycięstwu Polski (później AK) i skazany przez UNKWD Wołyńskiego obwodu z art. 54-2-II USRR na karę 10 lat pozbawienia wolności. Posiadał pismo w j. ros. zaświadczające o pracy w Motorowo – Traktorowej Stacji w Aleksandrowie rejon Ilańsk – Krasnojarski Kraj od dn. 23 02 1942 do 2 08 1944 r. w charakterze ślusarza 6 kategorii remontowej traktorów i samochodów. W okresie 2 sezonów pracował jako robotnik przy obsłudze kombajnu „Komunar” i co pewien czas pracował na traktorze G 2I.

 

***

 

3.08.1762 r. – Order Orła Białego otrzymał właściciel starostwa hrubieszowskiego w latach 1788 – 1800 Ignacy hrabia Cetner żyjący w latach 1728 – 1800. Żonaty z Ludwiką Potocką. Posiadał również m.in. tytuł oboźnego koronnego, był też wojewodą bełskim czy marszałkiem w Królestwie Galicji i Lodomerii.

 

3.08.2007 r. – Lekarz stomatolog z Wadowic – Pan Edward Stanek, przekazał miastu Hrubieszów 23 zabytkowe pozycje książkowe klasyków literatury (Sienkiewicz, Reymont, Kopernik, Niemcewicz, Żeromski, Molier i inni).

 

3.08.2008 r. – Podczas festynu w Mirczu został porysowany samochód marki peugeot, stojący przy drodze obok apteki.

 

3.08.2012 r. –  Ewa Mizdal z Miejskiego Klubu Sportowego „Unia” Hrubieszów zajęła 7 miejsce w konkursie podnoszenia ciężarów, który zakończył się na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Pierwsza w historii reprezentantka Ziemi Hrubieszowskiej na najważniejszej imprezie na świecie, uzyskała w dwuboju 231 kilogramów (104+127).

 

***

 

4.08.1473 r.- Król Polski pozwolił Jakubowi Podlodowskiemu, dziedzicowi Podworzec Horodelskich i wojskiemu horodelskiemu wykupić dobra wsi Bogucice w pow. Hrubieszowskim.

 

4.08.1864 r. – Urodził się Józef Pfaffenthausen budowniczy jak i nadzorca budowlany nieledewskiej cukrowni. Brat Franciszek kierował warsztatem stolarskim. Żonaty z Marią Bielecką. Zmarł 4.03.1931 r.

 

4.08.1956 r. – Urodził się Jacek Zygmunt Łaciński, hrubieszowski notariusz, wice prezes Rady Notarialnej w Lublinie, działacz TRH, czterokrotny złoty medalista rzutów karnych Prezesów Izb Notarialnych w Polsce na Olimpiadzie Notarialnej w Mszanie Dolnej w woj. Małopolskim. Sponsor różnych działań lokalnych.

 

4.08.1993 r.-  Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy Kryształ w Werbkowicach obchodził 20 – lecie istnienia. Z tej okazji na miejscowym stadionie odbyły się imprezy piłkarsko – rekreacyjne. Po uroczystym otwarciu rozpoczął się mecz miejscowych trampkarzy z rówieśnikami reprezentacją Województwa Zamojskiego. Następny mecz to juniorzy Kryształa z ukraińskim zespołem z Jaworowa i tak samo zespoły seniorowskie. O 17.00 odbyło się uroczyste zakończenie jubileuszu, połączone z ogniskiem dla zawodników i zabawą taneczną w GOK.W tym okresie w Krysztale ćwiczyło 85 osób. Prezesem był z-ca dyr. Cukrowni „Werbkowice”, Piotr Strycharz.

 

4.08.1995 r. – W ulicznym biegu masowym od jeziora Łukcze do jeziora Krasne na dystansie ok. 4 km 1 miejsce zajęła Maria Głowacz przed Małgorzatą Klik, Michał Panasiewicz był 3-ci do lat 15 a Joanna Śliwińska 2-ga w takiej grupie u dziewcząt (wszyscy Unia Hrubieszów.

 

4.08.2009 r. – Tradycyjnie w pierwszy wtorek każdego miesiąca w hrubieszowskim Muzeum odbyło się zebranie Środowiska 27 WDP AK w Hrubieszowie. Po otwarciu zebrania i przywitaniu przybyłych nastąpił miły moment wręczenia od w/w Środowiska i Klubu Garnizonowego w Hrubieszowie przez przedstawicieli Zarządu p. Tadeusza Bartnika – sekretarza i Zbigniewa Kasprowicza Dyplomu – Podziękowania dla Jednostki Strzeleckiej 2020 w Hrubieszowie za współpracę podczas konferencji „Wydrzeć prawdę – w Wołyniu miłości zbawienie”. Dyplom odebrał zastępca dowódcy do spraw logistyki tej Jednostki Łukasz Słupny.A to już było:

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek lipca

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek czerwca 

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek maja 

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek kwietnia 

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek marca 

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek lutego 

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek stycznia Wyszukał i opracował – Marek A. Kitliński (mak)