Cardano zajmuje 7 miejsce w rankingu kryptowalut według CoinMarketCap, z kapitalizacją rynkową przekraczającą 15 miliardów dolarów. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest i jak działa Cardano.
Cardano jest platformą blockchain z własną kryptowalutą o nazwie ADA. Powstała w 2015 roku, a na rynek weszła dwa lata później. Została zaprojektowana jako kryptowaluta nowej generacji. Zamierza rozwiązać problemy, z którymi borykają się inne wirtualne waluty.
Cardano zajmuje 7 miejsce w rankingu kryptowalut według CoinMarketCap, z kapitalizacją rynkową przekraczającą 15 miliardów dolarów. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest i jak działa Cardano.
Czym jest Cardano?
Cardano jest platformą blockchain zaprojektowaną do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji za pośrednictwem inteligentnych kontraktów. Powstała w 2015 roku z inicjatywy Charlesa Hoskinsona, współtwórcy Ethereum. Jej natywną kryptowalutą jest token ADA. Nazwa pochodzi od Ady Lovelace, pierwszej na świecie programistki komputerowej.
Twórcy innych projektów kryptowalutowych mogą budować swoje rozwiązania na blockchainie Cardano. Jest to znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze niż konieczność tworzenia własnego blockchaina od podstaw.
Kryptowaluta ADA stanowi centrum całego ekosystemu. Jest używana m.in. do zabezpieczenia sieci i dokonywania płatności. Wartość ADA jest ściśle związana z rozwojem i sukcesem ekosystemu Cardano.
Ważne fakty dotyczące Cardano:
- Sieć powstała z myślą o zrównoważonym rozwoju. Została zaprojektowana w celu rozwiązania problemów związanych z wysokim zużyciem energii występujących w innych blockchainach.
- Cardano ma charakter zdecentralizowany. Jest również otwartym protokołem. Każdy może pomóc zabezpieczyć sieć, zrealizować transakcje lub stworzyć zdecentralizowane aplikacje na blockchainie.
- Blockchain Cardano jest zabezpieczony przez mechanizm Proof-of-Stake.
Jak kupić i przechowywać Cardano (ADA)?
Tokeny ADA kupisz za pośrednictwem giełdy kryptowalut lub od osoby prywatnej na platformie peer-to-peer. Najbezpieczniejszym wyborem, szczególnie dla początkujących, jest sprawdzona giełda krypto.
Wybierz platformę handlową, która odpowiada twoim potrzebom. Następnie załóż konto i wpłać depozyt za pomocą jednej z dostępnych metod płatności. Znajdź Cardano na liście aktywów i złóż zlecenie kupna.
Więcej informacji o tym, jak kupić Cardano znajdziesz tu: kriptomat.io/pl/kryptowaluty/cardano/jak-kupic-cardano
Do przechowywania ADA będzie ci potrzebny portfel kryptowalutowy. Masz do wyboru kilka rodzajów: portfele desktopowe, mobilne, sprzętowe, a nawet papierowe. Wybierz rozwiązanie dopasowane do twojego stylu inwestowania.
Jak działa Cardano?
Cardano pozwala na wysyłanie i odbieranie ADA bez udziału pośredników. Umożliwia również deweloperom tworzenie zdecentralizowanych aplikacji.
Bitcoin i Ethereum wykorzystują Proof-of-Work jako mechanizm konsensusu. Jest on bardzo energochłonny, ponieważ opiera się na wykorzystaniu mocy obliczeniowej. Cardano natomiast stworzyło własny mechanizm konsensusu o nazwie Ouroboros. Opiera się na mechanizmie Proof-of-Stake, który jest bardziej przyjazny dla środowiska niż Proof-of-Work.
Proof-of-Stake działa w ten sposób, że użytkownicy angażują swoją kryptowalutę w celu zatwierdzenia transakcji na blockchainie. W przypadku Cardano, wymaga to zablokowania tokenów ADA w tzw. puli stakingowej, która pomaga zabezpieczyć blockchain Cardano.
Osoby, które przyczyniają się do wzmacniania sieci, zostaną nagrodzeni tokenami ADA. W ten sposób zyskują dochód pasywny z odsetek od swojej kryptowaluty i przyczyniają się do bezpieczeństwa sieci.
Pula stakingowa działa jako walidator lub węzeł w ekosystemie Cardano. Składa się z właściciela puli, który utrzymuje węzeł, oraz zbioru uczestników, którzy dodają ADA do puli.
Jak działa mechanizm Proof-of-Stake w Cardano?
Dzięki Proof-of-Stake użytkownicy uczestniczą w zabezpieczaniu sieci. Każdy może zablokować ADA w puli stakingowej jako uczestnik, bez konieczności posiadania specjalnego sprzętu.
Każdy blok w blockchainie Cardano jest podzielony na tak zwane sloty. Informacje i dane związane z Cardano są przechowywane w każdym slocie. Mechanizm losowo wybiera tzw. liderów slotów, odpowiedzialnych za stworzenie nowego bloku poprzez weryfikację transakcji w wybranym slocie. Nowy blok powstaje co ok. 20 sekund.
Posiadacz ADA zdobywa nagrody na dwa sposoby: poprzez dodanie ADA do puli stakingowej prowadzonej przez kogoś innego, albo poprzez prowadzenie własnej puli. Druga opcja wymaga pewnej wiedzy technicznej.
Po zatwierdzeniu nowych transakcji w sieci, inne pule potwierdzają, że informacje podane przez lidera slotu są poprawne. Po wykonaniu określonej liczby potwierdzeń, blockchain jest aktualizowany o nowy blok.
Podsumowanie
Cardano jest siódmą kryptowalutą na rynku pod względem kapitalizacji rynkowej. Podobnie jak Ethereum, umożliwia tworzenie zdecentralizowanych aplikacji za pomocą inteligentnych kontraktów.
Popularność Cardano wynika z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej użyteczności sieci. Cena kryptowaluty oscyluje wokół 0,45 USD. Ze względu na niską cenę, stanowi ciekawą opcję dla inwestorów z niewielkim kapitałem.
tekst i fot. mat. partnera