15 lipca 2024

Co to są spieki kwarcowe?

Spieki kwarcowe, określane często mianem alternatywy da naturalnego kamienia, zdobywają serca Polaków. Chętnie sięgają po nie architekci, dekoratorzy wnętrz i osoby remontujące własne M. Czym są w praktyce i w czym tkwi sekret ich popularności? Podpowiadamy.

Reklamy

Popularność spieków kwarcowych trwa nieprzerwanie od kilku lat. Nic dziwnego. Efektowne, odporne na uszkodzenia i łatwe w montażu stanowią alternatywę dla szlachetnych kamieni, betonu architektonicznego, a nawet… drewna.

Czym są spieki kwarcowe?

Spieki kwarcowe to wszechstronny materiał aranżacyjny, przybierający formę wieloformatowych płyt. Powstają w procesie prasowania i wypiekania w ogromnych hybrydowych piecach w temperaturze 1220 stopni Celsjusza. Złożone z naturalnych składników – kwarcu, iłów łupkowych, skał granitowych i ceramicznych pigmentów, są ekologiczne i w pełni biodegradowalne.

Reklamy

Zastosowanie spieków kwarcowych

Spieki kwarcowe powszechnie wykorzystuje się we wnętrzach i na zewnątrz. Spiekowe aranżacje zdobią tarasy, balkony, werandy i elewacje. Znajdują zastosowanie jako okładziny schodów, parapetów, kominków, podłóg i mebli. Świetnie sprawdzają się także jako blaty kuchenne.

Dlaczego właśnie spieki?

Sekretem spieków kwarcowych są ich walory. To właśnie one sprawiają, że ten wszechstronny materiał jest harmonijnym połączeniem wysublimowanej estetyki, wieloletniej trwałości, komfortu użytkowania i montażu.

Reklamy

Spieki kwarcowe:

  • mają wszechstronne zastosowanie. Wieloformatowe płyty spiekowe mają z reguły od 3 do 8 mm grubości. Dzięki odmiennym parametrom mogą pokrywać grubsze i cieńsze powierzchnie. Bez konieczności wzmacniania struktury poszczególnych elementów, np. mebli czy parapetów;

  • są odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Wyróżniają się także bardzo niską nasiąkliwością. Z tego powodu często stosuje się je w pomieszczeniach o intensywnej eksploatacji i podwyższonej wilgotności;

  • mają antybakteryjną powierzchnię, odporną na rozwój pleśni i grzybów. Taka cecha sprawia, że są powszechnie używane w kuchniach, zwłaszcza jako blaty;

  • są łatwe w montażu. Aby przytwierdzić płytę ze spieku do wybranej powierzchni, wystarczy jedynie profesjonalny klej o zwiększonych parametrach w zakresie przyczepności. Montaż ułatwia także lekka konstrukcja i możliwość dowolnego przycinania płyt;

  • są łatwe w konserwacji. Konserwacja spieków kwarcowych jest równie wygodna co ich użytkowanie. Aby oczyścić powierzchnię spieku potrzebna Ci będzie jedynie zwilżona wodą (opcjonalnie — z dodatkiem detergentu) szmatka.

To jednak nie wszystko. Dużą zaletą spieków kwarcowych jest także ich estetyka. Płyty spiekowe do złudzenia przypominają naturalny kamień (np. marmur), beton architektoniczny, a nawet drewno. Umożliwiają więc stworzenie oryginalnych aranżacji, przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy.

Źródło: https://www.e-stone.pl/spieki-kwarcowe/

(tekst i fot. mat. partnera)