15 lipca 2024

Czas zadumy w Afganistanie

„Wszędzie tam gdzie pójdziemy wy będziecie z nami.”
Dzień Wszystkich Świętych to dla wszystkich Polaków czas zadumy. W tym dniu znajdujemy chwilę na przemyślenia i refleksje, na które w codziennej gonitwie nie mamy czasu. Wspominamy tych, którzy odeszli, zbieramy się przy ich grobach, kładziemy wieńce i palimy świeczki, zdając sobie sprawę z tego, jak kruche jest życie.

Reklamy

Dni te szczególnego znaczenia nabierają w misjach wojskowych, dlatego też 1 listopada br. żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) wspominali przede wszystkich swoich kolegów, którzy stracili życie na afgańskiej ziemi. Od rozpoczęcia misji w Afganistanie poległo 31 Polaków, w tym jeden cywil.

Choć żołnierze osobiście nie mogli odwiedzić grobów swych kolegów to we wszystkich polskich bazach wspominali tych, którzy odeszli na wieczną wartę.

Reklamy

Podczas mszy świętej, odprawianej przez ks. ppłk. Jerzego Niedzielskiego w Kaplicy pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Ghazni, przedstawione zostały sylwetki wszystkich Polaków poległych w Afganistanie. Przy zgaszonym świetle i dźwiękach muzyki, na dużym ekranie wyświetlane były zdjęcia tragicznie zmarłych, a każdy chętny mógł zapalić symboliczną świeczkę. Kolejka była długa…

W tym dniu, w sposób szczególny zmarłych i poległych wspominali, stanowiący trzon polskiego kontyngentu, żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, którzy niedawno pożegnali swego kolegę, ś.p. sierż. Mariusza Deptułę.

Reklamy

***

Tekst: Zespół PIO PKW Afganistan
Foto: kpt. Dariusz Guzenda