18 lipca 2024

Czy opłaca się mieć auto w Lublinie?

Coraz szybsze tempo życia zmusza nas do szukania nowych sposobów na różne rzeczy. Wielu z nas zastanawia się nad zmianą pracy, przeorganizowaniem planu dnia czy nad zmienieniem sposobu podróży. Mieszkańcy Lublina i innych dużych miast są w doskonałym położeniu, ponieważ możliwości mają naprawdę wiele.

Reklamy

 

Czym poruszać się po Lublinie?

Szukając nowego sposobu na poruszanie się po mieście, warto zastanowić się, czego oczekujemy od zmiany. Czy zależy nam na zwiększeniu komfortu, ograniczeniu kosztów czy oszczędności czasu? Każda z dostępnych metod wyróżnia się pod pewnymi względami, dlatego określenie naszych potrzeb daje nam gwarancję wyboru najlepszego rozwiązania. Poniżej przedstawiamy krótkie charakterystyki każdego z nich.

Reklamy

1. Komunikacja miejska

Korzystanie z komunikacji miejskiej jest dość popularne ze względu na dostępność. Niestety nie jest najszybsze ani zbyt komfortowe. Jest względnie tanie, ale wady jakie posiada mobilizują wiele osób do szukania lepszej alternatywy.

Reklamy

2. Samochód

Podróżowanie własnym samochodem jest z jednej strony szybkie i komfortowe, ale warto zauważyć, że czas poświęcany na taką podróż musimy w pełni wykorzystać właśnie na nią. Nie możemy w tym czasie czytać książki, przeglądać internetu w telefonie czy gazety. Jest to też dość tani sposób podróżowania, ale w ogólny koszt należy doliczyć również wydatki nie związane z samym opłaceniem paliwa. Mam na myśli również koszt wyrobienia prawa jazdy, zakupu samochodu, opłacenia ubezpieczeń, serwisowania i ewentualnych napraw.

3. Rower

Rower jest ciekawym rozwiązaniem przed wszystkim ze względu na ekologię. W mieście funkcjonuje sieć Lubelskich Rowerów Miejskich, co jest również ogromnym ułatwieniem dla osób, które nie mają swojego roweru. Niestety nie można z niego korzystać przez cały rok, a dodatkowo warto zauważyć, że Lublin nie jest jeszcze zbyt dobrze dostosowanym miastem pod rowerzystów.

4. Taksówka

Taksówka to wyjątkowo komfortowy sposób podróżowania, bezpieczny i całkiem szybki. Nie jest to jednak tania forma transportu i pewnie niewiele osób jest w stanie pozwolić sobie na codzienne podróże taksówką. Ceny w Lublinie nie są jednak zabójcze. Na przykład jedna z sieci taksówkarskich działających w Lublinie – iTaxi – ma ostatnio specjalną cenę – 1,60zł/km, która z powodzeniem może konkurować z własnym samochodem, a nawet komunikacją miejską.

A według Ciebie, jaki sposób podróżowania po mieście jest najlepszy?

 

 

fot. mat. sponsora