Województwo lubelskie jest trzecim najbezpieczniejszym województwem w Polsce. Wskaźnik przestępczości wynosi tu średnio nieco ponad 17 przestępstw na 1000 mieszkańców w skali roku. Od kilku miesięcy każdy może sprawić, że będzie tu jeszcze bezpieczniej za sprawą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, którą tworzyć mogą sami mieszkańcy województwa.
Do czego służy mapa?
Wyobraźmy sobie, że w czasie spaceru po naszej okolicy natrafiamy na grupę nietrzeźwych osób, która zaczepia przechodniów. Jeśli nie chcemy pozostać obojętni, nie musimy zgłaszać tego zdarzenia na komendzie, ani nawet telefonicznie – wystarczy, że oznaczymy je na mapie zagrożeń – o wiele łatwiej więc zrobić coś, co faktycznie może zmienić sytuację w naszym otoczeniu. Wtedy wskazane miejsce zostaje zaznaczone na zielono. Co dzieje się później?
Od tego momentu Policja ma dwa dni na przyjęcie zgłoszenia – kolor zielony na mapie zostaje zastąpiony kolorem żółtym, a na miejscu w ciągu pięciu dni musi pojawić się funkcjonariusz, który sprawdzi, czy zgłoszenie rzeczywiście zagraża bezpieczeństwu. Jeśli tak – miejsce na mapie zostaje oznaczone kolorem czerwonym. Jeśli nie – Policja mimo wszystko dalej będzie obserwować ten obszar. Cała procedura zamyka się zatem w jednym tygodniu, dzięki czemu na mapie zobaczymy jedynie punkty, w których takie sytuacje zdarzają się regularnie.
A czy Ty czujesz się bezpiecznie?
Z roku na rok rośnie świadomość tego, że kwestia naszego bezpieczeństwa nie leży tylko w rękach służb, ale przede wszystkim naszych – dlatego Policyjna Mapa Zagrożeń doskonale wpisuje się w tę tendencję. Coraz więcej osób, a szczególnie pań, kupuje akcesoria, które sprawiają, że w sytuacji zagrożenia kobiety czują się pewniej – gazy pieprzowe, kubotany, a nawet pałki teleskopowe – lekkie, niewielkiego rozmiaru narzędzia, które na co dzień mogą pozostawać schowane w kieszeni bluzy, spódnicy, kurtki czy płaszcza, a w sytuacji zagrożenia uratować zdrowie czy nawet życie. Jak mówi nam Monika z portalu samoobronadlakobiet.edu.pl: „Takie akcesoria są doskonałą bronią dla kobiet – są całkowicie legalne, a jednocześnie bardzo skuteczne i łatwe w użyciu, chociaż wymagają ćwiczenia, aby faktycznie obrona z ich użyciem była skuteczna. Ma to znaczenie w kluczowym momencie, kiedy kobieta czuje się zagrożona i musi działać szybko”. Dlatego tak ważne są nie tylko narzędzia, ale budowanie u kobiet pewności siebie, która sprawia, że nawet w chwili zagrożenia o wiele łatwiej zachować zimną krew.
Oczywiście najlepszym zabezpieczaniem jest unikanie okoliczności, które mogą doprowadzić nas do takiej sytuacji, chociaż nawet, omijając szerokim łukiem niebezpieczne miejsca czy ludzi, nie można przewidzieć wszystkiego. Przykładowo, tabletka gwałtu jest całkowicie niewyczuwalna pod względem smaku czy zapachu, nie zmienia też koloru ani konsystencji napoju, do którego została dodana. Jednak z drugiej strony nie należy popadać w skrajność – ostrożność nie oznacza rezygnowania z dobrej zabawy, tylko zachowanie większej rozwagi, która odciąga nas od potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.
fot. mat. sponsora