24 lipca 2024

Czym jest praca sezonowa w Polsce i gdzie można ją podjąć?

Czym jest praca sezonowa? Dlaczego praca sezonowa cieszy się w Polsce dość sporą popularnością? Gdzie znaleźć pracę sezonową. Jakie są plusy i minusy tej pracy.

Wiosna-jesień to „gorący czas” na rynku pracy w Polsce. Pojawiają się oferty pracy sezonowej lub pracy w niepełnym wymiarze czasu.

Praca sezonowa w Polsce jest bardzo popularna wśród migrantów i Polaków, którzy nie tracą okazji do zarobienia całkiem przyzwoitych pieniędzy nawet bez specjalnych umiejętności.

 Rolnictwo

Szczytem popularności są wakaty w dziedzinie rolnictwa. Zarabiający głównie pracują na farmach i polach. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się zbiór warzyw, owoców i jagód. Zazwyczaj okres takiej pracy sezonowej trwa od późnej wiosny do połowy jesieni. Od maja do czerwca rolnicy zatrudniają pracowników sezonowych do zbierania truskawek, wiśni, pomidorów i ogórków. W okresie lipiec-sierpień aktualne są oferty pracy dla zbieraczy borówek, jagód, porzeczek i malin, a bliżej jesieni  jest zbiór sezonowych warzyw i owoców. Jest praca przy uporządkowaniu terenu – odchwaszczanie klombów i rabatek, przycinanie krzewów i drzew, przycinanie trawników. Ten rodzaj zatrudnienia jest najczęściej wybierany przez kobiety.

Budownictwo 

Ciepły sezon przyciąga również pracowników do prac budowlanych. Pracodawcy aktywnie zapraszają do pracy w sezonie kierowców, tragarzy, tynkarzy, kamieniarzy i dekarzy. Rynek pracy oferuje pracę dla ochroniarzy i majsterkowiczów. Ślusarze i spawacze są bardzo poszukiwani, pracodawcy oferują dobre zarobki. W tym segmencie pracy poszukują głównie mężczyźni.

HoReCa

W szczycie sezonu turystycznego, pracodawcy z sektora HoReCa, zatrudnianiają dodatkowych pracowników w hotelach i restauracjach. Popularne oferty pracy dla kelnerek, pokojówek, sprzątaczek, barmanów, baristów, sprzedawców. Przewodnicy wycieczek są poszukiwani, a osobom towarzyskim oferują pracę w niepełnym wymiarze godzin jako mediator na różnych imprezach i festiwalach. 

Takie wakaty przyciągają studentów i osoby zainteresowane krótkoterminową współpracą.

Inne

Praca w magazynach zapewnia wolne miejsca zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Ciekawe, że ten rodzaj zatrudnienia może być nie tylko rodzajem pracy sezonowej, ale także przerodzić się w pracę stałą, ponieważ oferty pracy są aktualne przez cały rok.

Nie mniej stabilny popyt na pracowników w branży medycznej. Polscy pracodawcy poszukują lekarzy zarówno ogólnej i wąskiej specjalności, pielęgniarek, którym są gotowi zaoferować konkurencyjne wynagrodzenie. A przy pracy w godzinach nadliczbowych i dodatkowych zmianach wynagrodzenie wzrasta.

Wady i zalety pracy sezonowej

Niewątpliwą zaletą sezonowej pracy w niepełnym wymiarze godzin jest to, że jest ona odpowiednia dla prawie wszystkich pełnosprawnych osób. Pracodawcy są gotowi zatrudnić osobno mężczyzn i kobiety, a także pary małżeńskie i studentów. Dla większości pracodawców kwalifikacje zawodowe pracownika nie są ważne, dozwolony jest minimalny poziom znajomości języka. Kolejny przyjemny „bonus” — czas pracy sezonowej może sięgać nawet 9 miesięcy w roku, w zależności od oferty pracy.

Wady pracy sezonowej:

  • praca zmianowa bez względu na złą pogodę
  • ciężka praca fizyczna
  • niewielka ilość wolnego czasu

Życzymy powodzenia w znalezieniu nowej pracy!

­

tekst i fot. mat. partnera – fot. Anna Shvets: https://www.pexels.com/ru-ru/photo/5231085/